Gigabyte B450M S2H Windows RAM'i tanımıyor

sarashina

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, Gigabyte B450M S2H anakart kullanmaktayım, F50 BIOS sürümünde kullanıyordum, BIOS sürümünü F51'e yükselttikten sonra, sistem 16 GB RAM'i görmeye devam ediyordu fakat 8 GB kullanılabilir diyordu (F50'deyken tam olarak 16 GB görüyordu), fakat DxDiag'da gene 16 GB görmeye devam ediyordu. BIOS'u tekrar F50 sürümüne düşürdüm fakat bu sefer 1 tane 8 GB'lik RAM'ı görüyor 1 tanesini görmüyor, aynı şekilde DxDiag'da 8 GB görmeye başladı. Aşağıya 3 tane görsel bıraktım. Burada sistemimde slot 2'de ve slot 4'de RAM'leri görüyor, toplam miktarında 16 olduğu yazıyor (zaten anakartımda 2 tane RAM slotu bulunmakta). Ne yapmam lazım? RAM'ler BIOS yükseltilirken de, düşürülürken de çıkartıp takılmadı, hep sabitti. 1 saat önce RAM'ler çıkartılıp takıldı fakat sorun devam etmekte, neden kaynaklanıyor bu sorun, RAM'lerin veya anakart slotunun hasar gördüğünü düşünmüyorum çünkü hiç dokunulmadı ve uygulama 2 ramide görüyor fakat Windows ve DxDiag görmemekte ki sorun BIOS yükseltmesinden sonra başladı.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    373 KB · Görüntüleme: 54
  • adıs.png
    adıs.png
    363,6 KB · Görüntüleme: 58
  • z.png
    z.png
    370,8 KB · Görüntüleme: 58
Son düzenleme:
Yeni RAM alıp mı denedin yoksa önceden çalışıyordu şimdi mi çalışmıyor?

Hocam sistem yeni zaten 2x8 aynı RAM'ler, BIOS güncellemesinden önce sağlıklıydı 16 GB olarak çalışıyordu, F51'e geçince 8 GB kullanılabilire düştü, tekrar F50'ye dönünce 8 GB görmeye başladı.
H.

Hocam orada 8 GB RAM yazıyor, BIOS güncellemesinden önce (F50) 16 ydı, F51'de gene 16ydı fakat bu sefer 8 kullanılabiliyor dediği için geri F50'ye döndüm, dönünce 8 GB yazmaya başladı.

Hocam sistem yeni zaten 2x8 aynı RAM'ler, BIOS güncellemesinden önce sağlıklıydı 16 GB olarak çalışıyordu, F51'e geçince 8 GB kullanılabilire düştü, tekrar F50'ye dönünce 8 GB görmeye başladı.

Bende de F51 sürümü var şu an işlemcinin termal macununu falan değiştirdin mi bende de aynı sorun vardı işlemcinin pinlerine macun gelmişti temizleyince RAM'ı görmüştü.

BIOS sıfırladınız mı? Kasanın enerjisini kesin ve pili çıkarıp takın.

Sıfırlamadım hocam, deneyeceğim. BIOS pilinden bahsediyorsunuz değil mi? Önce sıfırlamayı mı deneyeyim yoksa beraber mi yapılıyorlar?

Bende de F51 sürümü var şu an işlemcinin termal macununu falan değiştirdin mi bende de aynı sorun vardı işlemcinin pinlerine macun gelmişti temizleyince RAM'ı görmüştü.

Yok hocam termal macun değiştirmedim 16 görürken de aynı termal macun.

Evet BIOS pili. Onu sökmeniz yeterli olur. Kasa da enerjisiz olsun.

BIOS pilini çıkarıp 10 saniye kadar beklerseniz zaten sıfırlanır BIOS ayarları.

Sizi yordum ama kusura bakmayın, internette nasıl çıkartılıcağına dair bir videoya baktım da, 15-20 dk bekleyin ve aralıklarla güç tuşuna basın diyor, böyle mi yapmam gerek?

Geri
Yukarı