Gigabyte B550M GAMING X V2 rev 1.0 BIOS güncellemek

Ömrü neden kısa olacak acaba? Bu soğutucuya 350-400 TL'den satıp kule tipi bir soğutucu almayı planlıyorum ve geçici çözüm olarak BIOS ayarlarından AMD overclock kısmında bulunan PBO ayarını disable yaparak sıcaklıklar oyunlarda 72 derece ile 68 dereceye kadar düşüyor. Belli bir süre böyle kullanacağım ya da işlemci hızını ve voltajını manuel olarak ayarlayarak sıcaklık sorununu ortadan kaldıracağım.

Diğer sıvı soğutmalara göre pompası daha yüksek hızlarda çalışacak. Bu ömür kısalmasına sebep olur. O yüzden 120mm sıvı soğutucu önermeyiz.

Hocam bu testler yapılırken PBO açık mıydı? :D Baştan belirtmeliydiniz bunu. PBO anakart güç limitlerini kaldırdığı için normalden daha sıcak çalışır. Bir de şimdi deneyin testleri.

Diğer sıvı soğutmalara göre pompası daha yüksek hızlarda çalışacak. Bu ömür kısalmasına sebep olur. O yüzden 120mm sıvı soğutucu önermeyiz.

İnternett yaptığım araştırmalarda sıvı soğutma pompalarının yüksek hızlarda çalışması gerektiğini ve ömrünü kısaltması ile bir ilgisinin olmadığını aksine yavaş çalışarak daha kısa sürede bozulacağı ile ilgili birçok konu okudum.

Hocam bu testler yapılırken PBO açık mıydı? :D baştan belirtmeliydiniz bunu. PBO anakart güç limitlerini kaldırdığı için normalden daha sıcak çalışır. Bir de şimdi deneyin testleri.

2 dakika içerisinde tekrar test sonuçlarını paylaşacağım.

İnternett yaptığım araştırmalarda sıvı soğutma pompalarının yüksek hızlarda çalışması gerektiğini ve ömrünü kısaltması ile bir ilgisinin olmadığını aksine yavaş çalışarak daha kısa sürede bozulacağı ile ilgili birçok konu okudum.

2 dakika içerisinde tekrar test sonuçlarını paylaşacağım.

Nerede okudunuz? Kaynak atar mısınız? Tam tersi çoğu forumda bana pompanın yüksek devirde çalıştığında ömrünün kısalacağı anlatılmıştı.

Nerede okudunuz? Kaynak atar mısınız? Tam tersi çoğu forumda bana pompanın yüksek devirde çalıştığında ömrünün kısalacağı anlatılmıştı.

Şu an bulmam zor sabahtan beri yüzlerce farklı sayfalara girip farklı yazılar okudum ama hatırladığım büyük bir kısmın pompa devirlerinin yüksek ve sabit tutulmasını söylerken ortalama bir kısım ise standart ayarlarda kullanılması gerektiğini savunuyordu. Isı değerlerini 120'lik bir sıvı soğutucu ile çözebilmemin tek imkanı işlemciye manuel olarak hız ve voltaj ayarlaması yapmam olacak.
Hocam bu testler yapılırken PBO açık mıydı? :D baştan belirtmeliydiniz bunu. PBO anakart güç limitlerini kaldırdığı için normalden daha sıcak çalışır. Bir de şimdi deneyin testleri.

Test sonuçları hala aynı şekil de kalıyor. Manuel olarak işlemci hızı ve voltaj ayarlamam gerek. Yarın Sinerji bilgisayar ile iletişime geçip BIOS sürümü hakkında bilgi talep edeceğim sonrasında duruma göre BIOS sürümünüde F12 sürümüne düşüreceğim. Yardımlarınız için sağ olun arkadaşla @NipponChemiConKYCap @Amanita

Geri
Yukarı