Gigabyte B550M S2H için işlemci tavsiyesi

Bütçe
belirsiz
Ultrawideları hiç kullanmadım, şu açıdan bilmiyorum, eğer oyun o upuzun monitörün tamamında açılıyorsa, 3840x1080'deki piksel sayısı 4,2 milyon yaklaşık, 2K dediğimiz 2560x1440 ise 3,7 milyon.

Yani eğer oyun monitörün tamamını kaplıyorsa, dikey piksel sayısı 1080 bile olsa, toplam piksel sayısı çok daha yüksek, o yüzden şu anki anakartınız + 5600 iyi bir seçenek olabilir.

Ama eğer oyun, monitörün sadece orta yarısında falan açılıyorsa, 1080p dediğimiz 1920x1080'se yani, 5600 biraz yetersiz gelebilir size. Bu durumda ya 5800X3D'ye ya da dediğiniz gibi az daha para verip 7600X ve DDR5'li yeni nesle geçmek mantıklı olabilir.

Kısacası, sorum, ne oyunlar oynuyorsunuz, oyunlar uzun ekranın tamamında mı oluyor?
oyuna baglı dedıgınız gıbı cogu oyun uzun ekran oluyor ama kuculten oyunlarda var halı ıle mesela wow uzun ıken dıablo ımmortal kısa dıablo 4 kısmen kısa kalıyor sag ve soldan 4 er parmak gıbı

oyuna baglı dedıgınız gıbı cogu oyun uzun ekran oluyor ama kuculten oyunlarda var halı ıle mesela wow uzun ıken dıablo ımmortal kısa dıablo 4 kısmen kısa kalıyor sag ve soldan 4 er parmak gıbı
Kaç HZ peki monitör? Attığım iki videoyu izleyin, sizin durumunuzda bu videolardakilerden biraz daha düşük farklar olacak, oyun ne kadar küçülürse fark bu videodakilere o kadar yaklaşacak. Uzun ekrandaki farkı gösteren video da bulmaya çalışıyorum bulunca eklerim.

Kaç HZ peki monitör? Attığım iki videoyu izleyin, sizin durumunuzda bu videolardakilerden biraz daha düşük farklar olacak, oyun ne kadar küçülürse fark bu videodakilere o kadar yaklaşacak. Uzun ekrandaki farkı gösteren video da bulmaya çalışıyorum bulunca eklerim.
1 ms 144 hz montörüm bu

1 ms 144 hz montörüm bu
Monitörün de maşallahı varmış, güle güle kullanın :D

1684238798799.png

1440p'de de durum böyle, yani sizin upuzun ekranı kaplayan oyunlarda da alacağınız performans farkı kabaca bu şekilde. PBO yazanlar Overclocklu hali, sanırım pek uğraşmazsınız onlarla. 5600 145 civarı FPS verirken 7600X 175 civarı verecek. %20-25 arası bir fark eder sanırım yanlış hesaplamıyorsam.

Eğer bütçeniz varsa geçin. Ama bir tarafta sadece 3-3,5K tutan bir işlemci almakla, diğer tarafta 4K anakart + 6K işlemci + 3K Ram + 1,5K soğutucu ile 15'i bulan bir masraf var. Yani 5 kat fiyata %25 civarı bir performans, daha akıcı oyun, bir de 2-3 sene sonra işlemciyi değiştirebilme imkanı sunuyor. Mevcut anakart işlemci ve ramleri satarak da bu bütçeyi biraz daha indirebilirsiniz.

Dikkat ederseniz bu grafiğe, anakart değiştirmenizi gerektirmeyen 5800X3D 7000 serisinin çoğunun da önünde oyun anlamında. 8-9 bin TL bu işlemci. Mevcut soğutucunuz ona da yetmeyebilir, 1,5K civarı bir soğutucu masrafınız da olur ortalama 10-11K civarına kapatırsınız. Ama daha fazla sistemi geliştirme, işlemci değiştirme şansınız olmaz, ve yeni bir platforma geçmemiş olursunuz. Ama bu kötü bir şey olmak zorunda da değil. 3-4 sene sonra en yeni anakart ve en yeni işlemcilere de geçebilirsiniz,, ne gibi yeni teknolojiler geleceğini bilemeyiz, DDR5 bile alsanız anakart ve raminiz bu teknolojilerden mahrum olabilir.

Ben konuştukça benim bile kararım değişti, kafam karıştı gerçekten :D Zor bir karar. Hangi kararı verirseniz verin, performansından memnun kalacağınızı düşünüyorum. Bütçeniz varsa geçin DDR5'e, başka bir şey yapsa mıydım diye düşünmeyin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı