Gigabyte GA-AB350-Gaming 3 RAM frekansı yükselmeme sorunu

xFriendly

Hectopat
Makaleler
1
Anakartım en güncel sürümü olan F9D BIOS sürümünde ancak ne yaparsam yapayım RAM'lerimi 3200 MHz de çalıştıramıyorum, 2133 MHz'de çalışıyor. Gigabyte AB B350 Gaming 3 anakartım, Corsair VENGEANCE LED 16GB (2 x 8GB) DDR4 DRAM 3200MHz C16 RAM'im mevcut.
Bazı yerlerde AMD olduğu için AMD tam olarak desteklemeyebilir, desteklediği RAM'leri araştırın RAM kodlarına bakarak vs. yazılar okumuştum. Ne kadar doğru yanlıştır emin değilim ama böyle giderse Intel'e geçmeyi düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğiniz gibi 3200 aldıysam 3200 kullanmalıyım. Çünkü ona o işi yapsın diye o parayı veriyorum, yapmayacaksa neden boşuna para veriyorum?

Ne alaka bilmiyorum ancak BIOS'u F10 yaptıktan sonra oyun oynayamaz oldum. Oyuna giriş ekranında ya da tam girdiği esnada her şey donuyor görüntü mouse klavyenin ışıkları bile donuyor kalıyor. Aylardır hiç sorun yaşamadığım (donma kasma vs.) olaylar BIOS'u F10 yaptıktan sonra oyun oynayamaz hale geldim. CS, PUBG Test oynanıyor ancak PUBG normale girdiğimde ekran kilitlenip sabit kalıyor klavyenin ışık desenleri bile donup kalıyor. BIOS ile olmasının alakasının olmadığının farkındayım ancak PC'de tek değiştirdiğim şey BIOS'u güncellemek oldu. Geri F9d'ye güncellesem düzelir mi acaba? :mad: AMD'nin Allah belasını versin.
@Nazım Paşa @Jira gibi benden çok daha iyi bilgililer müsaitse yardımcı olmalı. Ben ne desem seni yanıltmış olurum.

Her şeyi AMD'ye atmanız çok güzel olmuş. Sorun AMD'den değil anakart üreticilerinden kaynaklanıyor öncelikle. Sizin elinizdeki de en stabil B350 anakartlardan. BIOS'un F10 olmasıyla bir alakası olduğunuzu sanmam sorunlarınızın. Yedek BIOS'a geçip deneyin. 3200 olmuyorsa son sürüm BIOS'ta olmaz yani. Zorlamaya gerek yok. Ayrıca tavsiye verilen zamandaki Kaby Lake işlemcilerden yine de daha iyi bir seçim yaptığınızı düşünüyorum. 200 MHz bellek frekansı artmadı diye konunun suçlusu bile olmayan firmaya bela okumanız hiç hoş değil.

Bende yükseltemiyordum @Nazım Paşa 'nın tavsiyesiyle önce BIOS'u son sürüm olan F10'a yükselttim daha sonra XMP aktifleyip 2933 MHz çıkardım RAM'leri şimdi ise 3000 MHZ olan RAM'ler 2933 olarak sorunsuz çalışıyor ve kullanıyorum. Sadece pc açılırken anakarta bağlı ledli ön fanın ledi yanıp sönüyor 1 saniye kadar tek sorun bu; bu da sorun değil daha çok bi tepki veriyor gibi sistem.

Hocam RAM'inizin marka modeli ne? Eğer sizinkiyle aynıysa ben de bu anakartı alıp kullanacağım da.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı