Gigabyte GA-P55A-UD7

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
68.589
Çözümler
819
Beğeniler
93.650
Yer
İstanbul
Gigabyte’ın en yeni teknolojilerle donatılmış ve P55A serisininin en son anakartı olan P55A-UD7’yi işkence masasına yatırdık. Anakartın standart özelliklerinden bahsetmeye başlamadan önce UD7 ile önceki nesiller arasında ne gibi farklar olduğuna bir bakalım ve firmanın “UD” takısını biraz daha iyi anlamaya çalışalım.

İlk olarak UD’nin ne demek olduğunu açıklamak gerekirse İngilizce Ultra Durable kelimelerinin kısaltılmış hali olduğunu belirtmeliyiz. Ultra, en üst seviye anlamına gelirken Durable kelimesi de dayanıklı manasına sahip – Recep Baltaş’tan İngilizce derslerine hoş geldiniz-. Gigabyte’ın anakartlarında UD3 ve üzeri takıları gördüğümüzde ise bu anakartlarda ilk olarak dört adet teknolojinin mutlaka yer aldığını görüyoruz. Bunlardan ilki katı kapasitörler. Katı kapasitörler anakartın ömrünü uzatırken daha stabil bir çalışma sağlıyor. Katı kapasitörlerin kömür kapasitörlere oranla daha az soba gazı zehirlenmesine… Şaka tabii ki, kömür kapasitörlere oranla yarı yarıya daha uzun ömürlü olduğunu da belirtelim. Bir diğer özellik ise demir alaşımlı boğucu bobinler. Yaygın olarak kullanılan demir çekirdekli boğucu bobinlere nazaran enerjiyi yüksek frekansta daha uzun süre tutma özelliğine sahip demir-oksit bileşiminden ve diğer metal elementlerden oluşan bu bobinler uzun süreli sistem güvenilirliği için azaltılmış çekirdek enerji kaybı ve daha düşük EMI paraziti anlamına geliyor –Sevgili Eray Ant bu cümleyi görünce bir iki saniye duraksamıştı-. Ayrıca demir alaşımlı boğucu bobinler, demir çekirdekli boğucu bobinlere nazaran pasa karşı da daha dayanıklılar. Yani yıllar geçse de anakartınız Cif ile temizlenmiş gibi pas ve kirden uzak duracak. UD etiketli anakartların üçüncü özelliği ise PCB içerisinde yer alan ve standart anakartlarda 1 ons olan bakır tabakanın, Gigabyte anakartlarda 2 ons, yani 57 gram olması. Bakır miktarının iki katına çıkartılması, anakartın yer altı madenleri açısından ne kadar zengin rezervlere sahip olduğunu mu gözler önüne seriyor? Tabii ki hayır. Kullanılan 57 gram bakır, tüm PCB genelinde, özellikle de işlemci güç bölgesi gibi kritik alanlarda ısının daha etkili biçimde yayılarak, termal soğutmanın etkili olmasını sağlıyor. Bunun sonucunda da Ultra Dayanıklı 3 Anakartlar, klasik anakartlara kıyasla 50°C’ye kadar daha düşük çalışma ısısı sağlayabiliyorlar. UD3 anakartların dördüncü özelliği ise daha hızlı elektrik akımı iletimini mümkün kılan ve daha az ısı üreten yeni mosfetler.

Tüm bu özellikler UD etikleti çoğu Gigabyte anakartta yer alan özelliklerdi. Peki UD7’de ne gibi farklı özellikler mevcut? UD7’ye baktığımızda ilk olarak su soğutma ile hava soğutmanın birleştirilmiş hali olan Hybrid Silent-Pipe 2 teknolojisi dikkatimizi çekiyor. Hâlihazırda evinize şebeke suyu geliyorsa… Daha doğrusu elinizde bir su soğutma bloğu mevcut ise bunu doğrudan anakartın kuzey köprüsüne bağlayarak daha etkili bir soğutma sağlayabilirsiniz. Fakat burada belirtmemiz gereken en önemli nokta, su soğutmanın standart kullanıcılar için gerekli olmadığı. Özellikle overclock tutkunları, işlemci, QPI, bellek ve PCI Exspress frekanslarını artırdıkları ve tüm bu bileşenlerin yükü de kuzey köprüsüne bindiği için kuzey köprüsünü su soğutma ile soğutmak daha mantıklı olacaktır. Öte yandan standart kullanıcılar için ise firmanın kullandığı bakır ısı boruları yaptığımız testlerde gayet serin bir çalışma sağlayarak beğenimizi kazandı.

UD7’nin Ultra Combo’su ise dört adet PCI Express x16 yuvasına sahip olması. Üç adet PCI Express yuvasından sadece biri x16 hızında çalışan UD6’ya karşın UD7’deki yuvaların ikisi x16 hızında çalışıyor. Bu durumda üç adet ATI ekran kartı takarak Triple CrossFireX veya üç adet nVidia ekran kartı takarak Triple SLI konfigürasyonları oluşturabiliyorsunuz. Tüm bunların yanında USB 3.0 ve Sata 6 Gbps desteğini de yanınıza aldınız mı kimse sizi durduramaz. For Ziooooon!

Fiyat 367 $ + KDV ithalat Kont, Arena web GIGABYTE - Upgrade Your Life


Editörün seçimi
10/8
+Su ve hava soğutmaya uygun
+Üçlü CrossFireX ve SLI desteği
+USB 3.0 ve Sata 6 Gbps desteği
-Yetersiz PCIe x1 yuvası


TEKNİK ÖZELLİKLER
Form faktör ATX
Yonga seti Intel P55
İşlemci yuvası Core i7/i5/i3 LGA 1156
Depolama arayüzü SATA III
Bellek yuvası DDR3 2600+
Yuva sayısı 4 x PCIE 2.0 x16, 2 x PCI, 1x PCIe x1
 


Durum
Mesaj gönderimine kapalı.


Yukarı