Gigabyte GA-Z77M sistem BIOS güncelleme sonrası açılmıyor

drolmes

Hectopat
GA-Z77M model anakartımın BIOS sürümünü bu video ile güncelledim. Güncellendikten sonra yeniden başlat ve kapat seçenekleri önüme geldi ben de kapat seçeneğini seçtim. Bilgisayar açılırken "reboot and select proper Boot device or ınsert Boot media in selected Boot device and press a Key" diye bir yazı çıkıyordu. Boot menüsünden HDD'mi seçtim ama yine aynı sorunla karşılaştım. Sonra bilgisayarı kapatıp fişi çektim sonra daha da görüntü alamadım. Fanlar 10 saniye falan dönüyor sonra tekrar kapanıyor. Ara sıra mouse ve klavyenin ışıkları geliyor sonra otomatik BIOS'a giriyor fakat yine kapanıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

BIOS'a girince tekrar kapanıyorsa kendi kendine ısınma sorunu olabilir. Son zamanda değiştirilen donanım varsa çıkartın.
BIOS default yapıp boot ayarını doğru yapın. O bahsettiğiniz hata doğru BIOS ayarını yapmadığınız için oluyor.

Aslında BIOS güncellemesi başarıyla tamamlanmış ancak daha sonra BIOS ayarlarını default yapmamışsınız gibi gözüküyor. Bu hatanın çoğunlukla nedeni @Murat5038'in de dediği gibi defaul yapmamış olmanız.
BIOS ekranına girebiliyorsanız varsayılan ayarları yükleyin ve kaydedip çıkın.
Benim anlamadığım nokta ise fanlar dönüp duruyor ve reset atıyor demişsiniz. Bu BIOS'un bozulduğunu gösterir çoğunlukla. Otomatik BIOS'a giriyor demişsiniz ancak normal BIOS'a mı giriyorsunuz yoksa DualBIOS ekranına mı atıyor? Eğer DualBIOS ekranına atıyorsa BIOS bozulmuş demektir. Bazı durumlarda otomatik DualBIOS'tan BIOS kurtarma işlemini başlatabilir ancak bazen o ekranda da reset atabilir tıpkı dediğiniz gibi.
Ancak endişelenecek bir durum görmüyorum. Kısa bir süre önce kendi Gigabyte H61M DS2 anakartımın BIOS'u bozulmuştu ve DualBIOS ile kurtarmayı başarabilmiştim. Eğer BIOS'unuzun bozuk mu değil mi öğrenebilirsek net bir şey yapabiliriz.

Son düzenleme:
Aslında BIOS güncellemesi başarıyla tamamlanmış ancak daha sonra BIOS ayarlarını default yapmamışsınız gibi gözüküyor. Bu hatanın çoğunlukla nedeni @Murat5038'in de dediği gibi defaul yapmamış olmanız.
BIOS ekranına girebiliyorsanız varsayılan ayarları yükleyin ve kaydedip çıkın.
Benim anlamadığım nokta ise fanlar dönüp duruyor ve reset atıyor demişsiniz. Bu BIOS'un bozulduğunu gösterir çoğunlukla. Otomatik BIOS'a giriyor demişsiniz ancak normal BIOS'a mı giriyorsunuz yoksa DualBIOS ekranına mı atıyor? Eğer DualBIOS ekranına atıyorsa BIOS bozulmuş demektir. Bazı durumlarda otomatik DualBIOS'tan BIOS kurtarma işlemini başlatabilir ancak bazen o ekranda da reset atabilir tıpkı dediğiniz gibi.
Ancak endişelenecek bir durum görmüyorum. Kısa bir süre önce kendi Gigabyte H61M DS2 anakartımın BIOS'u bozulmuştu ve DualBIOS ile kurtarmayı başarabilmiştim. Eğer BIOS'unuzun bozuk mu değil mi öğrenebilirsek net bir şey yapabiliriz.
Evet DualBios'a giriyor ve kapanıyor.Şu anda bilgisayarciya verdim yarin kesin sonucu alirim ama sizin dediğiniz gibi oluyor.

Ya bilgisayarcıya niye verdin ki hiç beklemeden ve araştırmadan? Üzerinde DualBIOS BIOS bozulduğunda bilgisayarcıya gitsin diye yok ki... Sakın BIOS çipini değişelim falan derse değiştirme. Bir de üstüne bilgisayarcıdan kazık yeme şimdi.

Ama dedim söylersen net çözümü söylerim diye...

Yapman gereken tek şey bilgisayar kapalı konumdayken bir defa açılıp kapanana kadar güç tuşuna basılı tutmak ve kapandıktan sonra tekrar güç tuşuna basıp beklemekti. Tıpkı eskisi gibi reset atacaktı ve 1-2 dakika içerisinde BIOS kurtarma işlemi başlayacaktı. Bu yaptığımız olay sadece ikinci BIOS'u devreye sokmak için. İkinci BIOS'u birinci BIOS'a kopyalayıp sistemi açacaktı, işlem bu kadardı.

Ha o da olmazsa ilk BIOS çipine kısa devre yaptıracaktın yine aynı işlem olacaktı.

Neyse, bilgisayarcı ne diyecek merak ediyorum. Eğer dandik bir bakkal değilse bunu dener herhalde. Dandikse direk BIOS çipini değişelim der üstüne de bir sürü masraf çıkarır. Eğer masraf çıkarırsa direk alıp gelin bilgisayarı.

Son düzenleme:
Ya bilgisayarcıya niye verdin ki hiç beklemeden ve araştırmadan? Üzerinde DualBIOS BIOS bozulduğunda bilgisayarcıya gitsin diye yok ki... Sakın BIOS çipini değişelim falan derse değiştirme. Bir de üstüne bilgisayarcıdan kazık yeme şimdi.

Yapman gereken tek şey bilgisayar kapalı konumdayken bir defa açılıp kapanana kadar güç tuşuna basılı tutmak ve kapandıktan sonra tekrar güç tuşuna basıp beklemekti. Tıpkı eskisi gibi reset atacaktı ve 1-2 dakika içerisinde BIOS kurtarma işlemi başlayacaktı. Bu yaptığımız olay sadece ikinci BIOS'u devreye sokmak için. İkinci BIOS'u birinci BIOS'a kopyalayıp sistemi açacaktı, işlem bu kadardı.

Ha o da olmazsa ilk BIOS çipine kısa devre yaptıracaktın yine aynı işlem olacaktı.

Neyse, bilgisayarcı ne diyecek merak ediyorum. Eğer dandik bir bakkal değilse bunu dener herhalde. Dandikse direk BIOS çipini değişelim der üstüne de bir sürü masraf çıkarır. Eğer masraf çıkarırsa direk alıp gelin bilgisayarı.
Bilgisayarcı tanıdığım biri kazık atacağını düşünmem.
Büyük harflerin yazımı yüzünden susturma almıştım o yüzden geç yazdım bende o ara verdim bilgisayarcıya ama yarın bakarım dedi sistemi de ondan aldım.i7 3770 başlıktaki anakart ve 700w thermaltake kasa toplamda 700 TL bi fiyata verdi.

Dediginiz gibi adam çipini değiştirwlim dedi bende aldim geldim.
Dediginizi yaptim ama görüntü gelmedi hala ayni.
Bilgisayarcı tanıdığım biri kazık atacağını düşünmem.
Büyük harflerin yazımı yüzünden susturma almıştım o yüzden geç yazdım bende o ara verdim bilgisayarcıya ama yarın bakarım dedi sistemi de ondan aldım.i7 3770 başlıktaki anakart ve 700w thermaltake kasa toplamda 700 TL bi fiyata verdi.

Dediginiz gibi adam çipini değiştirwlim dedi bende aldim geldim.
Dediginizi yaptim ama görüntü gelmedi hala ayni.
Şu anda girim biosa ama windowsu başlatamıyorum
Yok mu yardim edecek ?
Anakart mefta oldu H61 GİGABYTE bir anakarta geçtim beni idare eder konu kapanmıştır.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı