Gigabyte GA Z87 OC-Force anakart "15-32" hata kodu

HüseyinARM

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar Gigabyte GA Z87 OC-Force anakartım var bilgisayarı açarken anakartın LED ekranında 15 kodu kısa süreli çıkıyor daha sonra yerini 32 koduna bırakıyor kalıcı olarak :) ve 32 kodunda sabit kalıyor ve 2-3 saniye sonra kapanıp tekrar açılıyor ve aynı döngü devam ediyor RAM sök tak işlemi yaptığımda geçici olarak düzeliyor tekrar kapatıp açtığımda aynı hata kodunu alıyorum anakartın kullanım kılavuzunda 32 hata kodunun açıklaması bu şekildedir: CPU peı initialization.
15 hata kodunun açıklaması ise; pre-Memory north-bridge initialization is started.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hata 15 kodunun açıklaması var, fakat 32 kodunun sorununu bir türlü anlayamadım.
Hata Kodu 15; Ön Bellek kuzey köprüsü başlatma denemesi. Deneme başarısız.
Hata 32 için ise şu foruma bir bakmanızı tavsiye ediyorum. Google üzerinden girip sayfayı translate yapabilirsiniz.

- Anakartım için en son BIOS sürümünü yeniledim ve şimdilik her şey beklendiği gibi çalışıyor
- Tekrar olursa, BIOS'ta Hızlı Bellek Önyüklemesini devre dışı bırakmayı deneyin. Z97x kartımda da aynı sorunu yaşadım ve çözdü.

Şöyle çözüm önerileri sunulmuş. Ayrıca RAM leri boşta olan diğer 2 sokete takarak denemeyi de öneriyorlar.

- Anakartım için en son BIOS sürümünü yeniledim ve şimdilik her şey beklendiği gibi çalışıyor
- Tekrar olursa, BIOS'ta Hızlı Bellek Önyüklemesini devre dışı bırakmayı deneyin. Z97x kartımda da aynı sorunu yaşadım ve çözdü.

Şöyle çözüm önerileri sunulmuş. Ayrıca RAM leri boşta olan diğer 2 sokete takarak denemeyi de öneriyorlar.
Hocam aslına olay şöyle diğer başlıpma bak istersen i7 4770K sistem kasıyor
4 ram slotundan 1 tanesi çalışmıyor (3.slot) bende 2 slot olduğu için mecburen 2 ve 4 ü kullanıyorum sen oku açıkladım ben orda iyice ramleri sökünce düzeliyor fakat o sitedeki arkadaşın dediği gibi sadece bir süreliğine kapatıp açınca tekrar aynını yapıyor ram tak çıkar açıyorumn kullanıyorum pc kapatıp tekrar açtığıdma aynı hata kodlarını veriyor

Galiba 1 sokette daha problem var gibi duruyor. 3. soket kendiliğinden mi bozuldu, yoksa bir şey mi oldu da bozuldu?
Ayrıca tek RAM ile çalıştırmayı denediniz mi? Belli olmaz belki ufak bir sorun sebebi ile böyle problem yaşıyorsunuz.

Galiba 1 sokette daha problem var gibi duruyor. 3. soket kendiliğinden mi bozuldu, yoksa bir şey mi oldu da bozuldu?
Ayrıca tek RAM ile çalıştırmayı denediniz mi? Belli olmaz belki ufak bir sorun sebebi ile böyle problem yaşıyorsunuz.
tek slotta çalışıyor fakat dediğim gibi aynı hatayı veriyor kapatıp ramleri veya rami söküp taktığımda çalışıyor bir süre 5 gün açık bırakayım 5 gün çalışır ama kapatıp 10dks sonra yeniden açtığımda çalışan yerler de çalışmıyor gibi oluyor eğer problem olsa hiç açmaz diye düşümüyorum sadece ilk taktığımda çalışıyor ramler bu arada o konuda yazdığım gibi her zaman ki gibi genel tozunu alıyordum bilgisayarın sadece yanımda bir arkadaş merakından 4. slottaki rami söküp taktı ondan sonra kapattık kasayı çalıştırdık hatayı almaya başladık

Tekrar olursa, BIOS'ta Hızlı Bellek Önyüklemesini devre dışı bırakmayı deneyin. Z97x kartımda da aynı sorunu yaşadım ve çözdü.
Bunu da deneyebilirsiniz. İlginç bir sorun :/

bozu olan 3. slot ama
Tekrar olursa, BIOS'ta Hızlı Bellek Önyüklemesini devre dışı bırakmayı deneyin. Z97x kartımda da aynı sorunu yaşadım ve çözdü.
Bunu da deneyebilirsiniz. İlginç bir sorun :/
tam olarak nasıl yapıcam onu internetten baktığım gibi değil bunun biosu biraz daha farklı

bozu olan 3. slot ama

tam olarak nasıl yapıcam onu internetten baktığım gibi değil bunun biosu biraz daha farklı
Hayır yani başka soketlerde de problem olabilir demek istedim. RAM de bile sorun olabilir. Memtest ile RAM leri taratabilirsiniz isterseniz.

Geri
Yukarı