Gigabyte H410M S2H anakart sistem fanlarını göstermiyor

Exterminus87

Femtopat
Daha fazla  
Anakartım Gigabyte H410M S2H 2933 MHz DDR4 ve sistemimde 3 adet fan var. Bir tane önde 200mm, bir tane arkada 120mm ve bir tane üstte 140mm olması gerek. Hepsi de sorunsuz çalısıyor fakat ben anakartın System ınformation Viewer programıyla bu fanların hızını kontrol edemiyorum fakat i5 10400F işlemcimin fanını kontrol edebiliyorum. Resimlerde zaten görüceksiniz sol altta System kutusunu işaretleyince kocaman soru işareti çıkıyor. Sebebi nedir? Şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 20210203_021648.jpg
    20210203_021648.jpg
    248,2 KB · Görüntüleme: 57
  • 20210203_021723.jpg
    20210203_021723.jpg
    217,3 KB · Görüntüleme: 37
Anakartım Gigabyte H410M S2H 2933 MHz DDR4 ve sistemimde 3 adet fan var. Bir tane önde 200mm, bir tane arkada 120mm ve bir tane üstte 140mm olması gerek. Hepsi de sorunsuz çalısıyor fakat ben anakartın System ınformation Viewer programıyla bu fanların hızını kontrol edemiyorum fakat i5 10400F işlemcimin fanını kontrol edebiliyorum. Resimlerde zaten görüceksiniz sol altta System kutusunu işaretleyince kocaman soru işareti çıkıyor. Sebebi nedir? Şimdiden teşekkürler.
H serisinde 2 fan kontrolcüsü var bildiğim kadarıyla siz bunun iki tanesini kontrol edebilirsiniz ilk adım soldaki smart fan ile bir profil hazırlayarak sağdaki rpm fixed mod ile manuel olarak sabit çalışmasını istediğiniz devirde ayarlayabilirsiniz. İkinci sorunuza gelir isek soru işaretinin nedeni sizin takılı olan fanınızın tam olarak kasa içerisinde nerede ve nereye ait olduğu bilinmediği için soru işareti çıkıyor bunun sebebi anakartta dahili 3 4 tane ısı sensörü var sizin taktığınız fan pinini anakart cpu soğutma işleminde görevli fan olarak atadığı için o bölgeye dair sıcaklık değerlerini ve fan hızını görebilirsiniz ancak anakarttaki diğer fan pinine taktığınız taktirde egzoz fanı olarak yada kasanın ön kısmında ki yere fanı taktığınız da anakart o bölgeye dair sıcaklık değerini gösterir ama herhangi bir soğutma sistemini oraya atamaz.

Son düzenleme:
Anakarta bağlı olmayan, psudan güç alan fanları kontrol edemezsiniz. İşlemcininki bağlı olur sadece onu kontrol edebilirsiniz ancak.
Anakarta bağlı olmayan, psudan güç alan fanları kontrol edemezsiniz. İşlemcininki bağlı olur sadece onu kontrol edebilirsiniz ancak.
Diğerleri bağlıysa profil oluşturup bakın bir de.

Diğerleri bağlıysa profil

Diğerleri bağlıysa profil oluşturup bakın bir de.
Fanlar anakarta bağlı ama ayrı ayrı değiĺ. Anakartta tek sistem fan pin girişi olduğu için hepsi birbirine çoğaltıcı ile bağlı ve anakarta o şekilde bağlılar.Bu şekilde olması dediğinize engel mi bilmiyorum.

Geri
Yukarı