Gigabyte RTX 2060 OC ekran kartı görüntü gelmiyor

GGBYT2060

Zeptopat
Daha fazla  
İşlemci; AMD Ryzen 5600X.
Ekran kartı; Gigabyte 2060 OC
Anakart; MSI B450M A Pro Max.
650W PSU Sharkoon marka

Sorun;
2 hafta önce toplanmış olduğum bilgisayarım ile 2 haftadır sorunsuz çalışmaktayım. Bir anda ekran gitti ve arka planda açık olan uygulamalardan ses gelmeye devam etti. Bekledim ama ekrana görüntü gelmedi ve bilgisayarı kapattım. Daha sonra açmak istediğimde kasa fanları çalışıyor ancak monitörde no sinyal yazıyor. Klavye ve mouse ışıkları yanıyor, Power tuşuna basınca direk kendini kapatıyor.

Yaşanan bu sorun üzerine;
- RAM ‘leri söküp tekrar taktım ( tek tek her slotu ayrı ayrı RAM ‘ler ile farklı kombinasyonlar yaparak test ettim)
- Anakart üzerindeki tüm kabloları söküp tekrar taktım.
- Ekran kartını söküp tekrar taktım.
- Güç kablolarının voltaj değerlerini ölçtüm sabit 13,40 gelmekte.(ekran kartı ve işlemci)
- HDMI kablosu değiştirildi. Farklı monitör ile denendi.

Bu işlemlerden sonra sorun devam etti.

Farklı bilgisayar ile test;
- Ekran kartını söküp eski bilgisayarıma taktım ve bilgisayar donanım tanımaya geçti ve 3 4 kere kendini açıp kapadı ekran gelmedi. Bu işlemden sonra aynı kasadan başka bir arkadaşa ekran kartımı taktım ve görüntü geldi. Görüntü geldikten sonra kendi kasama taktım ve görüntü gelmeye başladı. 30 dakika kadar boşta çalıştırdım sorun yoktu ancak internet bağlı değildi. Tesadüf olabilir Wi-Fi ile internete bağlanır bağlanmaz ekran tekrar gitti. 1 gündür duruyor görüntü bir daha gelmedi, eski kasama takıyorum ancak donanım tanıma işlemi bu sefer yapmıyor. Aynı olan arkadaşımın kasasına takıyorum artık orada da çalışmıyor.

Sorum;
- Sorun ekran kartında mı?
- Anakartta ya da işlemcide sorun olup ekran kartına zarar veriyor olabilir mi?
- Ekran kartı anakart ya da işlemci kaynaklı sorundan dolayı kendini korumaya alıp kilitlenir mi? (kitleniyorsa kilidi nasıl açıcaz)
- Yazılımsal sorun olabilir mi? ( başka ekran kartı takıp format atabilirim)

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    239,4 KB · Görüntüleme: 47
  • image.jpg
    image.jpg
    172,8 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleyen: Moderatör:
Sürücülerde bir sıkıntı olmadığına emin misiniz? Eğer var ise DDU ile sürücüleri kaldırıp temiz bir kurulum yapmanızı öneririm. Sorun büyük olasılıkla ekran kartı ile ilgili.

Sürücülerde bir sıkıntı olmadığına emin misiniz? Eğer var ise DDU ile sürücüleri kaldırıp temiz bir kurulum yapmanızı öneririm. Sorun büyük olasılıkla ekran kartı ile ilgili.

Açıkçası sürücülerde sorun var mı bilmiyorum. Başka ekran kartı ile bilgisayarı komple formatlayıp temiz kurulum yapmayı düşünüyorum ancak şu an ekran kartım başka kasada da görüntü vermiyor. Kitlenmiş olabilir mi ? Kitlenmişse nasıl açabilirim ?

Birde aynı bilgisayardan 2 tane topladık, fan eksiğimiz vardı ancak yüksek ısıları görmedik Max sıcaklık 70 75 dereceye çıktı. Sadece test esnasında 83 dereceye çıktı ve 5 dakika falan durdu. Onun üzerine 2 hafta kullandım en fazla gördüğü sıcaklık 75 derece oldu oda anlık.

Açıkçası sürücülerde sorun var mı bilmiyorum. Başka ekran kartı ile bilgisayarı komple formatlayıp temiz kurulum yapmayı düşünüyorum ancak şu an ekran kartım başka kasada da görüntü vermiyor. Kitlenmiş olabilir mi ? Kitlenmişse nasıl açabilirim ?

Birde aynı bilgisayardan 2 tane topladık, fan eksiğimiz vardı ancak yüksek ısıları görmedik Max sıcaklık 70 75 dereceye çıktı. Sadece test esnasında 83 dereceye çıktı ve 5 dakika falan durdu. Onun üzerine 2 hafta kullandım en fazla gördüğü sıcaklık 75 derece oldu oda anlık.
Kartın garantisi var ise garantiye de göndermek bir çözüm aslında. Şahsen ben olsam riske atmadan garantiye verirdim.

PSU iyi bir PSU değil. Ondan olabilir. Sürücülerden de olabilir.
PSU yeni olduğu için ilk etapta ondan olacağını düşünmemiştim ancak voltaj değerlerini ölçtüm iki aynı PSU için ikisi de sabit 13.40 vermekte,(ekran kartı ve işlemci güç pinlerinden ölçüm yaptım)
Kartın garantisi var ise garantiye de göndermek bir çözüm aslında. Şahsen ben olsam riske atmadan garantiye verirdim.
Çok haklısınız aslında onu düşünüyorum fakat başka noktada sorun çıkmasından korkmaktayım kullanıcı kaynaklı sorun deyip geri yollamaları gibi durumlar korkutuyor :)

PSU yeni olduğu için ilk etapta ondan olacağını düşünmemiştim ancak voltaj değerlerini ölçtüm iki aynı PSU için ikisi de sabit 13.40 vermekte,(ekran kartı ve işlemci güç pinlerinden ölçüm yaptım)
Voltajların normal gelmesi bir şey ifade etmiyor. Çoğu kişi buna aldanıp PSU'da sorun olmadığını düşünür ama voltajlar yerinde olsa bile PSU'da sorun olabilir. Ha ama yanlış anlamayın kesinlikle PSU'da sorun vardır demiyorum. Olabilir diyorum.

Aynı gelmesi bir şey ifade etmiyor. Çoğu kişi buna aldanıp PSU'da sorun olmadığını düşünür ama voltajlar yerinde olsa bile PSU'da sorun olabilir. Ha ama yanlış anlamayın kesinlikle PSU'da sorun vardır demiyorum. Olabilir diyorum.
Peki PSU da sorun olduğunu varsayıyorum , ekran kartını kitlemiş olma ihtimali varmı çünkü şuan ekran kartım başka kasa da da görüntü vermiyor. Ekran kartımı garantiye gönderdiğimde bu durumu bana bildirebilirler mi ? Yani PSU kaynaklı sorununuz bulunuyor diyebilirler mi ?

Peki PSU da sorun olduğunu varsayıyorum , ekran kartını kitlemiş olma ihtimali varmı çünkü şuan ekran kartım başka kasa da da görüntü vermiyor. Ekran kartımı garantiye gönderdiğimde bu durumu bana bildirebilirler mi ? Yani PSU kaynaklı sorununuz bulunuyor diyebilirler mi ?
Yani bunu oturduğumuz yerden cevap vermek zor. Yazılım veya donanımsal bir arıza bile olabilir. Bunu aslında en iyi garanti çözmesi lazım.

Yani bunu oturduğumuz yerden cevap vermek zor. Yazılım veya donanımsal bir arıza bile olabilir. Bunu aslında en iyi garanti çözme lazım.
Garanti yolu gözüküyor gibi ozaman , :) kasa ile beraber gönderip gönderemeyeceğimi sorayım ancak ekran kartını kutusunda isteyecekler muhtemelen.

Garantiye gönderdik arkaşlar sonuç iade çıktı, değişim talep etmek gereksiz uğraş mı olur sizce?

Iade diretildiği taktirde, ekran kartı olarak RTX 2060 ya da RTX 2070 almayı düşünüyorum tekrar marka ve model önerisinde bulunabilir misiniz? ( Gigabyte hariç ürünün arkasında durmayanla işim olmaz )

Geri
Yukarı