Elektronik Gigabyte RX 6900 XT 15.998,99TL

İkisi de açık fakat işe yarayacağını sanmıyorum, daha önce NVIDIA'da böyle problemler yaşadığımı hatırlamıyorum :(

Deneyin.

İşe yaramazsa şuradan ''mpo_disable.reg'' indirip çalıştırın:

Benim alt-tab sonrası siyah ekrana düşme sorunum vardı ilk hafta, bunu çözen şey MPO özelliğini kapatmak oldu. Sizde deneyin, faydası olursa söyleyin.

Son olarak bir önerim daha var eğer sorun donanım hızlandırma kaynaklı ise genel grafik ayarlarında aşağıdaki dikey yenileme ayarını resimdeki gibi ''uygulama belirtmediyse kapalı'' ayarlayın:

genelayar.png

Bu ayarı yapıp tekrar donanım hızlandırma açmayı deneyebilirsiniz.

Bu da işe yaramıyorsa artık o noktada DDU ile sürücü silip minimal sürücü kurulumu denemeniz dışında aklıma bir tavsiye gelmiyor. Bu tembelce bir çözüm gibi gelebilir fakat temiz sürücü kurulumu her zaman tavsiyemdir sürücü sorunları değil genel sürücü güncellemeleri için bile yapılması gerekendir.

Son düzenleme:
6750 XT var bende pişmanım, Alt Tab atarken çökmeler mi dersin bazı oyunlarda coil whine mi dersin driver problemleri vs. problemi bitmiyor maalesef.
Bende RX 6700 XT var hiç öyle bir sorun yaşamadım Coil whinenin sebebi kart kas gücünü çok kullanıyor malum 1080p monitörde kullanıyorsanız gayet CW yapması muhtemel bu kartlarda 2K ya da 4K monitör kullanmanız lazım siz hiç NVDİA ekran kartı kutusunda şu çözünürlük için oyunculuk ibaresi gördünüz mü hayır göremezsiniz. FPS miktarını monitörünüze göre ayarlarsanız CW sesi çok daha az çıkacaktır ki CW her kartta zaten mevcut siz çok az ya da hiç duyamıyorsunuz sadece GTX 980 ,GTX 1080 ti gibi tepe noktası ekran kartlarında bile CW var çünkü kartlar kas gücü ile çalışıyor birde önerilen PSU 650 W diyor siz 600 W kullanıyorsunuz PSU'ların voltaj değerleri ürettikleri güce göre değişiyor Wattman yemeniz muhtemel kaliteli bir PSU kullanırsanız alt tablarda kararma gibi sorunlar pek yaşamazsınız, yaşasanız bile bu yazılım ile ilgilidir ki buda yılda bir kere güncelleme veren NVDİAnın yanında haftada hatta 3 günde bir güncelleme veren AMD firmasının NVDİA'ya göre daha fazla ekran kartlarıyla ilgilendiklerini gösteriyor 😂

Deneyin.

İşe yaramazsa şuradan ''mpo_disable.reg'' indirip çalıştırın:

Benim alt-tab sonrası siyah ekrana düşme sorunum vardı ilk hafta, bunu çözen şey MPO özelliğini kapatmak oldu. Sizde deneyin, faydası olursa söyleyin.

Son olarak bir önerim daha var eğer sorun donanım hızlandırma kaynaklı ise genel grafik ayarlarında aşağıdaki dikey yenileme ayarını resimdeki gibi ''uygulama belirtmediyse kapalı'' ayarlayın:

Eki Görüntüle 1770980

Bu ayarı yapıp tekrar donanım hızlandırma açmayı deneyebilirsiniz.

Bu da işe yaramıyorsa artık o noktada DDU ile sürücü silip minimal sürücü kurulumu denemeniz dışında aklıma bir tavsiye gelmiyor. Bu tembelce bir çözüm gibi gelebilir fakat temiz sürücü kurulumu her zaman tavsiyemdir sürücü sorunları değil genel sürücü güncellemeleri için bile yapılması gerekendir.
Teşekkürler önerileriniz için devam ederse deneyeceğim.

Bende RX 6700 XT var hiç öyle bir sorun yaşamadım Coil whinenin sebebi kart kas gücünü çok kullanıyor malum 1080p monitörde kullanıyorsanız gayet CW yapması muhtemel bu kartlarda 2K ya da 4K monitör kullanmanız lazım siz hiç NVIDIA ekran kartı kutusunda şu çözünürlük için oyunculuk ibaresi gördünüz mü hayır göremezsiniz. FPS miktarını monitörünüze göre ayarlarsanız CW sesi çok daha az çıkacaktır ki CW her kartta zaten mevcut siz çok az ya da hiç duyamıyorsunuz sadece GTX 980, GTX 1080 Ti gibi tepe noktası ekran kartlarında bile CW var çünkü kartlar kas gücü ile çalışıyor bir de önerilen PSU 650W diyor siz 600W kullanıyorsunuz PSU'ların voltaj değerleri ürettikleri güce göre değişiyor WattMan yemeniz muhtemel kaliteli bir PSU kullanırsanız Alt Tab'larda kararma gibi sorunlar pek yaşamazsınız, yaşasanız bile bu yazılım ile ilgilidir ki bu da yılda bir kere güncelleme veren NVIDIA'nın yanında haftada hatta 3 günde bir güncelleme veren AMD firmasının NVIDIA'ya göre daha fazla ekran kartlarıyla ilgilendiklerini gösteriyor 😂

PSU'yu değiştireli çok oldu, 750W'lık bir model aldım, ayrıca iki ekran kullanıyorum ikisi de 2K, maalesef her şey kağıt üstündeki gibi olmuyor. Diğer oyunlarda CW olmuyor oluyorsa da duymuyor olabilirim tabii ama Soma isimli oyunu oynarken resmen hoparlör gibi ses çıkarttı ekran kartı, tedirgin olup oyunu sildim :). Tonla para verdiğim cihazın böyle tedirgin etmesi hoş hissettirmiyor maalesef.

PSU'yu değiştireli çok oldu, 750W'lık bir model aldım, ayrıca iki ekran kullanıyorum ikisi de 2K, maalesef her şey kağıt üstündeki gibi olmuyor. Diğer oyunlarda CW olmuyor oluyorsa da duymuyor olabilirim tabii ama Soma isimli oyunu oynarken resmen hoparlör gibi ses çıkarttı ekran kartı, tedirgin olup oyunu sildim :). Tonla para verdiğim cihazın böyle tedirgin etmesi hoş hissettirmiyor maalesef.
CW konusunu asla bir sıkıntı etmeyin kendinize, ben GTX 980 kullandım kart 1080p 60 fps oyunculuk için tasarlanmış 165 FPS ye alınca 165 Watt değerden 200-210 Watt değerlerine kadar ulaşıyordu karttan çıkan CW sesi bütün odada yankılanıyordu kütür kütür çalışıyordu hayatımda en büyük yaptığım hata o kartı satmak oldu emektardı ama sağlamdı ,tabikide fabrikasyon bu sesler oluşabiliyor masaüstünde bile ses çıkaran kartlar var onlara bir sözüm yok bobinler sık dokunmuyor o yüzden sesler çoğalıyor ama emin olun ekran kartını yoran bütün kartlarda o sesi duyacaksınız Somayı farklı bir kart kullansanız bile illa o sesleri az çok duyacaksınız dert etmeyin 😂

Aşırı yüksek FPS veren oyunlarda CW artışı normal kabul edilir hocam. Zararı yok karta sadece o oyun kartın normalde yük binmeyen bir kısmına yük bindiriyor olabilir ya da çok aşırı yüksek bir FPS değeri alabiliyor olabilirsiniz. Bu durumda o oyun için FPS limitleyerek ya da V-sync açarak sorunu çözmeniz mümkündür.

CW zararsızdır arada sırada her ekran kartında denk gelebilir ve çoğu zaman kasanın gürültüsü, kulaklık, oyunun sesi falan derken fark edilmez bile. Fakat her oyunda anormal bir CW durumu varsa kartı garantiye gönderip değişim istemenizi öneririm. CW'nin cidden çok rahatsız edici seviyelerde olduğu durumlarda çoğu firma dikkate alıyor bu şikayeti.

Geri
Yukarı