Gigabyte Windforce RTX 2060 Isınma Sorunu

19aykut99

Hectopat
Daha fazla  
Yaklaşık 4 aydır uğraşıyorum bu ekran kartıyla. The Witcher 3 ve PUBG gibi oyunlarda ekran kartım 86 dereceyi görüyor aradım teknik servisi kasanızdandır dendi ve kasamı değiştirdim. Corsair Spec-Delta RGB modelini aldım ancak hala 86 derecelerde. 3 kez teknik servise yolladım video ile birlikte galiba uzay sistem ve klimalı 5 derece ortamda test ediyorlar sorun yok deyip yolluyolar şimdi de ekran kartından Coil-Whine sesi gibi cızırtı sesi geliyor. Ne yapmam lazım daha adamlar değiştirmemek için ellerinden geleni yapıyorlar ne yapmam gerekir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaklaşık 4 aydır uğraşıyorum bu ekran kartıyla. The Witcher 3 ve PUBG gibi oyunlarda ekran kartım 86 dereceyi görüyor aradım teknik servisi kasanızdandır dendi ve kasamı değiştirdim. Corsair Spec-Delta RGB modelini aldım ancak hala 86 derecelerde. 3 kez teknik servise yolladım video ile birlikte galiba uzay sistem ve klimalı 5 derece ortamda test ediyorlar sorun yok deyip yolluyolar şimdi de ekran kartından Coil-Whine sesi gibi cızırtı sesi geliyor. Ne yapmam lazım daha adamlar değiştirmemek için ellerinden geleni yapıyorlar ne yapmam gerekir?
O model normal şartlar altında yük altındayken 79 derecede çalışan bir model. Üstüne kasanızda yetersiz fan varsa veya bulunduğunuz yer aşırı sıcaksa 86 derecede çalışması normal. Undervolt yapmaktan başka çareniz yok.

@dogant Allah Allah nasıl ısınıyor "Nvidia ReiZ" bir tanı koyar mısın lütfen?!
Ben mining RIG'imde Asus kartlardan çok kullandım 65 dereceyi geçmiyorlardı full yükte yazın ise MAX 72-73 derece oluyorlardı.
Arkadaş kasayı değiştirmiş ama onun da önü tamamen mesh değil. Bu tip kasaları soğutma açısından iyi bulmuyorum.
Bir de kartın fanlarında sorun olabilir. MSI,EVGA ve Asus haricinde kart kullanmadım. Gigabyte hakkında fazla bilgim yok.

Bu kadar ısınması normal değil.
Laf falan sokuyorsun ama bu kartlar normalde hiçbir ayar yapmadan yaz aylarında 70 dereceyi geçmeyen kartlar.

Konu dışında AMD ısınması ile ilgili yazılar gördüm. Şu bir gerçek AMD sıcaklık değerleri NVİDİA ekran kartına göre bir tık yüksek olur. Çünkü AMD ekran kartında TDP değeri yüksek oluyor. Bu sebeple daha çok güç çekip daha çok ısıya sebep oluyor.

Konu dışında AMD ısınması ile ilgili yazılar gördüm. Şu bir gerçek AMD sıcaklık değerleri NVİDİA ekran kartına göre bir tık yüksek olur. Çünkü AMD ekran kartında TDP değeri yüksek oluyor. Bu sebeple daha çok güç çekip daha çok ısıya sebep oluyor.
Katılıyorum. TDP değerlerinden dolayı biraz daha sıcak çalışması normal. Ancak bakkal efsanelerindeki gibi atanlardan bahsediyoruz burada :D

Nvidia tarafında hava soğutmada Strix'den iyi olan yok.

Konuya dönecek olursak Gigabyte RTX 2060'larda ısınma sorunu diye konular açılmıştı. Anlaşılan Gigabyte'da bir problem var. O konularda kullanıcıların garanti sürelerini de 1 yıl uzatmışlardı.
Gigabyte Aorus Extreme RTX 2060 kullanıyorum. Hava akışı iyi bir kasa ile yazın 65, kışın 61 derece üzerine çıkmadı. Arkadaşın sorunu kasa hava akışı değilse kesinlikle GPU' da.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı