Gigabyte Z170X GAMING 7 C1 hatası

Anoche

Kilopat
Daha fazla  
Anakart: Gigabyte Z170X GAMING 7.
RAM'ler: Corsair Vengeance toplamda 32 GB 2 tane Dual 2x8 3000 MHz.

Kasanın fanlarını temizlemek ve termal macunu yenilemek için kasayı söktüm, daha önce de yaptığım bir şeydi. Ancak parçaları tek tek monte ettikten bilgisayar 5-6 saniye kadar açılıyor tekrar kapanıp, tekrar açılıyordu. Sorunun statik elektriklenme ile alakalı olduğunu düşündüm. İşlemciyi, RAM'leri, güç bağlantı kablolarını CMOS pilini çıkarıp tekrar taktım. Anakartı komple sökecektim ancak sadece bir vidası sıkıntılı olduğu için sökemedim. Power tuşuna güç kaynağı bağlı değilken 30 - 40 saniye kadar bastım. Tornavida ile kasanın statik elektriğini almaya çalıştım.
Sonuç olarak şu an 16 GB RAM'i DIMM 3-4'te takılı vaziyette çalıştırabiliyorum. Ancak Dual çalışmıyorlar, ayrıca takılması gereken 2x8 RAM daha var. Diğer slotlara denediğimde hep aynı hatayı alıyorum C1. internetten araştırdığıma göre RAM hatası olduğunu da teyit ettim. Ayrıca slotlar tamamen boşken de çalıştırdığımda C1 hatası alıyorum. Statik elektrik tamamen gitmemiş olabilir mi? Servise götürmeden yapabileceğim bir şey varsa yardımcı olursanız sevinirim. Bu arada akım korumalı priz kullanıyorum.

XMP ayarını açıp RAM'leri DIMM 2 ve 4'e sonradan monte etmeye çalıştığımda yine açılmıyor ve daha sonra tek RAM ile başlattığımda XMP ayarı gitmiş oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam Dual Channel olması için en azından 1-3 veya 2-4 olması gerekir. Diğer slotlar için çalışmadığını belirtmişsiniz. Bence slotlarda problem var. 2x8 olarak 1-3 veya 2-4 deneyin.

Hocam Dual Channel olması için en azından 1-3 veya 2-4 olması gerekir. Diğer slotlar için çalışmadığını belirtmişsiniz. Bence slotlarda problem var. 2x8 olarak 1-3 veya 2-4 deneyin.

Birkaç hafta öncesine kadar 2x8 kullanıyordum 2-4 slotlarda. Daha sonra 1-3'e 2x8 daha ekledim. Sorunsuz bir şekilde çalişiyordu. Kasayı temizlerken statik elektrikten olduğunu düşünüyorum. Ayrıca ilk RAM söküp denemelerimde tek RAM DIMM 2'de de çalışıyordu. Daha sonra sadece 3 ve 4'te çalıştı. RAM'leri tek tek denedim sorun yok.

Hocam parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın. Belki toz falan olmuştur.

Sorun RAM'lerde değil çünkü ayrı ayrı çalışıyorlar. Slotlarda mı bir sıkıntı var anlamiyorum. Sabah 2. Slot da Single RAM çalışıyordu. Şimdi sadece 3 ve 4'te takılı şekilde çalışıyorlar. Diğer Slotlara takılınca hep C1 hatası alıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı