Gitar eğitimi için özel eğitmen mi sanat okulu mu?

WFaith

Hectopat
Dostlar selamlar. Elektrogitar eğitimi için birkaç eğitmen ile konuştum. Bunun yanı sıra armut sitesinden reklam vermiştim. Bir sanat okulu valssanat merkezi isimli Antalya'da bulunan bir eğitim merkezi de aradı. Kendilerinin kampanyaları ve özellikle 6-12-24 aylık peşin ödemelerde indirimler yapıyorlar. Tabii 24 aylık yaptırmak pek mantıklı gelmiyor ama 6 aylıkta dahi fiyat gayet iyi oluyor. Haftada 1 saat birebir ders, bir saatte "kulak eğitimi" adı verdikleri bir ders varmış, bunun ne anlama geldiğini bilmiyorum. Nota eğitimi filan mı veriyorlar acaba? Sorum şu ki, bu tür eğitim kurumları mı daha mantıklı olur yoksa sadece eğitmen mi daha iyi eğitim sağlar?

Şu şekilde mesaj attılar bana:

Eğitimlerimiz; haftada 1 ders birebir özel enstrüman dersi ve haftada 1 ders kulak eğitimi olmak üzere ayda toplam 8 ders olarak planlanmaktadır. Kursumuzun aylık ödeme tutarı 4800 TL yerine 3800 TL'dir. Peşin ödeme kampanyası ile özel fiyatlar!
3 aylık peşin ödemelerde 3 ay X 2850 TL.
6 aylık peşin ödemelerde 6 ay X 2600 TL.
12 aylık peşin ödemelerde 12 ay X 2350 TL.
24 aylık peşin ödemelerde 24 ay X 2000 TL'dir.

3, 6, 12 ve 24 aylık eğitim paketi alımlarında isteğinize göre hızlandırılmış eğitim alarak daha kısa sürede eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. 20 Mayıs tarihine kadar geçerli, 6, 12 ve 24, aylık peşin ödeme kampanyasında ekstra indirimleri kaçırmayın. 6 aylık ödemede 2 ay, 12 aylık ödemede 4 ay, 24 aylık ödemede 8 ay kayıt dondurma hakkına sahipsiniz. Ders gün ve saatlerinizde 1 gün öncesinden haber vermek şartıyla her hafta değişiklik yapma hakkına sahipsiniz. Kanun derslerini prof. Erol deran hocamızdan almak isterseniz ders saat ücreti 1700 TL'den hesaplanmaktadır. Tercihe göre esnek özel ders ücretimiz 850 TL ayrıca peşin ödemelerde geçerli “enstrüman hediyesi kampanyamız” hakkında detaylı bilgi alınız…

Bu arada enstrüman hediyeli kampanya mantığı şu şekildeymiş: Örneğin 6 aylık bir eğitim seçtiniz. Normalde 6x2600 = 15.600 TL olarak indirimli fiyatı ama siz enstrüman hediyeli kampanyayı seçerseniz normal fiyatı olan 3800x6 = 22.800 TL ödüyorsunuz. Onlarda size 22.800 - 15.600 = 7200 TL enstrüman parası veriyorlar. Onu da internetten beraber seçiyormuşsunuz en ucuz neredeyse. Örneğin beğendiğiniz müzik aleti 10 bin TL ise 7200U'nü onlar karşılıyor. Üste kalanı da biz karşılayıp o enstrümanı sipariş veriyormuşuz. Bunun haricinde benim kendi aradığım konuştuğum eğitmenler ders başı 750'den başlıyorlar.

@Single_factor @kmlsat

Son düzenleme:
Haftada 1 saat birebir ders, bir saatte "kulak eğitimi" adı verdikleri bir ders varmış, bunun ne anlama geldiğini bilmiyorum. Nota eğitimi filan mı veriyorlar acaba?
Solfej eğitimi oluyor.
Fiyat gayet iyi, Burada fiyatlar iki katı. Kanun dersi ne alaka? Sizi yanlış mı anladılar acaba?

Eğitim merkezinde kursu kimin verdiğini ve yetkinliği sorgulayın. Kendi başına gitar öğrenen birileri sadece vaktinizi çalar. Ayrıca ana enstrümanı gitar olmalı ve mektepli olmalı. Mesela piyano ana enstrümanı olan birileri de gitar eğitimi verebiliyor ancak öğrenebileceğiniz bir şey olmaz. Siz rock çalacaksınız, Karşınızdaki akdeniz akşamları gibi piknik şarkıları çaldırıyorsa o da size uymaz.

Enstrüman hediyeli kampanya falan kafama yatmadı. Boşverin bence o kısmı.

Enstruman hediyeli olayını anlayamadım ne de olsa o 7.200 lirayı siz de biriktirebilirsiniz kurs merkezine vermenizin bir anlamı var mı ? Bu biraz çocuğuna ''sen paranı biriktiremezsin bana ver ben biriktireyim istediğini alalım'' diyen ebeveyin mantığında bir şeye benziyor. Ayrıca mantıken bu hediye etmek olmuyor ki ne de olsa parasını siz veriyorsunuz🙂

Eğitim ve kurs ile ilgili olarak ise eğitmenin nasıl anlattığı, öğrettiği çok önemlidir fakat sizin onunla nasıl anlaştığınız çok daha önemlidir. Misal olarak bir hocamla birlikte karşılıklı olarak doğaçlama çaldığımız bir an olmuştu o anı hala unutmam. Benim için müzik alanındaki en iyi deneyimlerimden biriydi bunun sebebi hocamın çok iyi çalması ya da bunun benzeri bir durum değildi ben o adamı seviyordum o da beni seviyordu birlikte çok büyük bir keyifle çalabiliyor, çalışabiliyorduk bence bir öğretmende olması gereken en büyük özellik de bu. Bunun için öncelikli olarak öğretmenler ile bir tanışmak, nasıl anlaştığınızı test etmek çok önemli.

Derslerin birebir olması ise bence daha iyi. Sadece sizinle ilgilenen bir öğretmen her zaman sizin açınızdan daha faydalıdır, iyidir.

Fiyat olarak baktığımızda ise kurs merkezi için ders başına (6 aylık peşin olarak düşünürsek) 325 tl civarı bir fiyat ödüyorsunuz fiyat çok uygun, buna gitmek mantıklı. Özel hoca için kurs merkezinin yaklaşık 2 katından fazlasını ödeyeceksiniz. Bence gerek yok ne de olsa birebir kurs dersleri ile bire bir özel ders arasında fark yok gibi bir şey (tek fark birinde siz gidiyorsunuz birinde size geliyorlar fakat ne olursa olsun arabanız git gel 400 tl yakmayacağı için ekonomik olarak en iyisi kurs merkezi gibi gözüküyor)

Son düzenleme:
Solfej eğitimi oluyor.
Fiyat gayet iyi, Burada fiyatlar iki katı. Kanun dersi ne alaka? Sizi yanlış mı anladılar acaba?

Eğitim merkezinde kursu kimin verdiğini ve yetkinliği sorgulayın. Kendi başına gitar öğrenen birileri sadece vaktinizi çalar. Ayrıca ana enstrümanı gitar olmalı ve mektepli olmalı. Mesela piyano ana enstrümanı olan birileri de gitar eğitimi verebiliyor ancak öğrenebileceğiniz bir şey olmaz. Siz rock çalacaksınız, Karşınızdaki akdeniz akşamları gibi piknik şarkıları çaldırıyorsa o da size uymaz.

Enstrüman hediyeli kampanya falan kafama yatmadı. Boşverin bence o kısmı.

Değerli hocam az önce görüşmeye gittim geldim o eğitim kursu ile. 2 gitar eğitmeni varmış. Bir tanesi orada değilmiş o anda ama diğeri ile görüştüm, eğitmen 27 yaşında genç bir beyfendi. Kendisi müzik öğretmenliği mezunuymuş. 6 yıldır da elektro gitar ile uğraşıyormuş. Gitarı kullanmamı istedi. Tellere aşağı yukarı 2 şer kere vurmamı istedi. O sırada eliniz yatkın filan dedi potansiyel var dedi. Sol el serça parmağımı ve onun önündeki parmağı denememi istedi, bunlar biraz zayıf kalıyor dedi. Tabii potansiyel var filan demesi hem hoşuma gitti hem de bir yandan herkese böyle söylüyor olabileceği geldi aklıma. Ne tür müzikler çalmak istediğimi sordu, gitarı beraber bakarız filan dedi. Yani tabii tam ders almadan bilemiyorum ama bana eğitmen havasından ziyade bir arkadaş havası verdi. Mali bey o konuda biraz daha otoriter hissettiriyordu. Haftada 1 de dediğiniz gibi solfej dersi veriliyormuş grup olarak. Konyaaltı planın 100 m ötesinde yerleri. Konumu bana tek gidiş 20 25dk araba mesafesi.

Enstruman hediyeli olayını anlayamadım ne de olsa o 7.200 lirayı siz de biriktirebilirsiniz kurs merkezine vermenizin bir anlamı var mı ? Bu biraz çocuğuna ''sen paranı biriktiremezsin bana ver ben biriktireyim istediğini alalım'' diyen ebeveyin mantığında bir şeye benziyor. Ayrıca mantıken bu hediye etmek olmuyor ki ne de olsa parasını siz veriyorsunuz🙂

Eğitim ve kurs ile ilgili olarak ise eğitmenin nasıl anlattığı, öğrettiği çok önemlidir fakat sizin onunla nasıl anlaştığınız çok daha önemlidir. Misal olarak bir hocamla birlikte karşılıklı olarak doğaçlama çaldığımız bir an olmuştu o anı hala unutmam. Benim için müzik alanındaki en iyi deneyimlerimden biriydi bunun sebebi hocamın çok iyi çalması ya da bunun benzeri bir durum değildi ben o adamı seviyordum o da beni seviyordu birlikte çok büyük bir keyifle çalabiliyor, çalışabiliyorduk bence bir öğretmende olması gereken en büyük özellik de bu. Bunun için öncelikli olarak öğretmenler ile bir tanışmak, nasıl anlaştığınızı test etmek çok önemli.

Derslerin birebir olması ise bence daha iyi. Sadece sizinle ilgilenen bir öğretmen her zaman sizin açınızdan daha faydalıdır, iyidir.

Fiyat olarak baktığımızda ise kurs merkezi için ders başına (6 aylık peşin olarak düşünürsek) 325 tl civarı bir fiyat ödüyorsunuz fiyat çok uygun, buna gitmek mantıklı. Özel hoca için kurs merkezinin yaklaşık 2 katından fazlasını ödeyeceksiniz. Bence gerek yok ne de olsa birebir kurs dersleri ile bire bir özel ders arasında fark yok gibi bir şey (tek fark birinde siz gidiyorsunuz birinde size geliyorlar fakat ne olursa olsun arabanız git gel 400 tl yakmayacağı için ekonomik olarak en iyisi kurs merkezi gibi gözüküyor)

Kıymetli hocam mesajınızdan sonra ben de öyle düşündüm, ne alaka evet dimi yani hiç kampanya gibi değil de göz boyama gibi. Bugün görüşmeye gittim ve bu konuyu sordum. Aslında birazcık fark varmış.

6 aylıkta 8000
8 aylıkta 13000
12 aylıkta 18000
24 aylıkta 33000 cashback veriyorlarmış gitar alman için. İstersen sahibinden de bile bakarız alırız dedi. Ama biz sıfır tavsiye ediyoruz dedi yönetici hanımefendi.

Yani 6 aylığı seçersek 22.800 tl ödüyormuşuz onlarda 8000 tl geri veriyorlarmış. Yani aylık 2466 TL' ye geliyor. Solfej dersi de buna dahil. Bu solfej dersine katılmalı mıyım, ondan da demin değilim. Yakın arkadaşım 5 sene bu tarz bir eğitime katılmıştı o da aynı şekilde keman ve solfej dersini beraber almıştı. 2. seneden sonra gitmeyi bırakmıştı ve bana da boş yere zamanımı harcayacağımı söylüyor solfej dersleri ile.

Eğitmeni ise biraz acemi hissettirdi. Arkadaş canlısıydı tabii ki 27 yaşında müzik öğretmenliği mezunuymuş ve 6 yıldır elektro gitar ile uğraşıyormuş. Eğitim tekniklerini bildiğini, kurslara filan katıldığını söyledi. Ben farklı bir kişisel eğitmen ile görüşmüştüm. O kişi daha böyle ağır bi hava vermişti hoşuma gitmişti. Ama onunla da iletişimler çok olamıyor.

Kendisi müzik öğretmenliği mezunuymuş. 6 yıldır da elektro gitar ile uğraşıyormuş.
Hiç bir şey öğrenemezsiniz. 6 yıl onun gitar öğrenebilmesi için bile yeterli değil. Ayrıca müzik öğretmenliğinin, enstrüman uzmanlığı / eğitimi ile ilgisi yok. Sadece vaktinizi harcarlar.

Antalya da bahsettiğim üzere konservatuvar ilişkili çok eğitmen var. Mezun bulamıyorsanız Öğrenci olanlara yönelin.

Eğer bu şekilde bir destek veriliyorsa düşünülebilir bir şey ne de olsa o parayı siz biriktirirseniz olacağından daha fazlasını biriktiriyorsunuz sizi desteklemiş oluyorlar. Bu süre içinde de gitar için olan paranın üstünü de biriktirirseniz hem gitar edinmiş hem de kurs işini aradan çıkarmış olursunuz.

Bir de diğer gitar eğitmeni ile bir görüşün derim. Onunla nasıl anlaşacaksınız ? Ne kadardır bu işler ile uğraşıyormuş ?

Yeni konular

Geri
Yukarı