Çözüldü GM 9 Pro alınır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

hakan gölbek

Decapat
GM 9 Pro, bir Türk (yerlidir değildir kavgası çıkmazsa sevinirim :)) markası tarafından 2018 yılında çıkartılmış bir telefon. Almak için düşündüğüm bir telefon. Fiyatı da çok iyi duruyor. 64 GB hafıza ve 4 GB RAM ile de fena durmuyor. İlgili sitelerde aldığı puan da yüksek. işlemci fena değil. Orta kademe bir telefon olarak gözüküyor. Batarya falan da fena göstermiyor.

Dışarıdan gördüğüm kadarıyla güzel telefon. Üzmez gibi duruyor. Ama biraz araştırıp yorumlara bakınca çok farklı. Şikayetler... Yakınmalar... Adeta sabıkalı firma. Bu telefonu almak istiyorum. Ama önce sizin fikirlerinizi almak istiyorum.

Şimdi kriterlerimi ve sorularımı yazayım.

-Telefonun kamerası benim için önemli değil. Ön kamera hakkında çok şikayet var, ama ben çok fazla fotoğraf çekmediğim için bu konuya takılmayacağım. Bu yüzden Telefon önerirken lütfen kamera konusunda değerlendirme yapmayın.

-Telefonla güncel oyunları oynamak istiyorum, donanımı elverişli gözüküyor.

-Alacağım telefonun beni şaşırtmasını istemiyorum. Örneğin Birkaç özelliği eksik çıkması gibi.

-Son kriterim olarak telefonun uzun ömürlü olmasını isterim.

Benim için önemli olan şeyleri saydıktan sonra birkaç sorum var. fikrinizi bildirip Ardından her soruma ayrı ayrı cevap verirseniz, çok sevinirim. Kullanmış arkadaşların detaylı tecrübesini istiyorum :)

1-telefon kamera hariç değerlendirildiğinde (teknik servisi vs hesap edilmeden) değerlendirildiğinde nasıl bir telefon?

2-Bir yorumda gördüm. "GM Garanti süresi biten telefonları bilerek bozuyor" diye. Bunun aslı var mı?

3-GM servisi üzer mi? muhtemelen evet cevabı verilecektir. Ama bana kalırsa şirketlerin %90'ı kullanıcı hatası diyor zaten. Cidden bu şirketin servisi bu kadar kötü mü?

4- Şirkete ve telefona ayrı ayrı yüz üzerinden değerlendirseniz kaç verirdiniz?

5- GM'ın diğer telefonlarında gerçekten batırdığını ama GM 9 da gayet başarılı olduğunu düşünen kişiler var. buna karşı fikriniz nedir?

6-telefonun Android 8.1 (Oreo) olması bir dezavantaj mıdır? eksileri nedir?

7-Telefonun desteklemediği bazı uygulamalar olabilir mi?

8-Telefonun ömrü ne kadardır?

Sorularım bu kadar. Bir de bana çok önerilen Xiaomi telefonların neredeyse tamamında olan çift sim durumu hakkında fikir alacaktım. Çift SIM kartının çok fazla radyo dalgası yayılmasına sebep olduğu ve sisteme yük bindirdiği söyleniyor, doğru mu? Ayrıca ben çift SIM kartı kullanmak istemiyorum. Tek SIM ile kullanabilir miyim? Yine de aynı dezavantajlara neden olur mu?

Teşekkürler şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
GM 9 Pro, bir Türk (yerlidir değildir kavgası çıkmazsa sevinirim :)) markası tarafından 2018 yılında çıkartılmış bir telefon. Almak için düşündüğüm bir telefon. Fiyatı da çok iyi duruyor. 64 GB hafıza ve 4 GB RAM ile de fena durmuyor. İlgili sitelerde aldığı puan da yüksek. işlemci fena değil. Orta kademe bir telefon olarak gözüküyor. Batarya falan da fena göstermiyor.

Dışarıdan gördüğüm kadarıyla güzel telefon. Üzmez gibi duruyor. Ama biraz araştırıp yorumlara bakınca çok farklı. Şikayetler... Yakınmalar... Adeta sabıkalı firma. Bu telefonu almak istiyorum. Ama önce sizin fikirlerinizi almak istiyorum.

Şimdi kriterlerimi ve sorularımı yazayım.

-Telefonun kamerası benim için önemli değil. Ön kamera hakkında çok şikayet var, ama ben çok fazla fotoğraf çekmediğim için bu konuya takılmayacağım. Bu yüzden Telefon önerirken lütfen kamera konusunda değerlendirme yapmayın.

-Telefonla güncel oyunları oynamak istiyorum, donanımı elverişli gözüküyor.

-Alacağım telefonun beni şaşırtmasını istemiyorum. Örneğin Birkaç özelliği eksik çıkması gibi.

-Son kriterim olarak telefonun uzun ömürlü olmasını isterim.

Benim için önemli olan şeyleri saydıktan sonra birkaç sorum var. fikrinizi bildirip Ardından her soruma ayrı ayrı cevap verirseniz, çok sevinirim. Kullanmış arkadaşların detaylı tecrübesini istiyorum :)

1-telefon kamera hariç değerlendirildiğinde (teknik servisi vs hesap edilmeden) değerlendirildiğinde nasıl bir telefon?

2-Bir yorumda gördüm. "GM Garanti süresi biten telefonları bilerek bozuyor" diye. Bunun aslı var mı?

3-GM servisi üzer mi? muhtemelen evet cevabı verilecektir. Ama bana kalırsa şirketlerin %90'ı kullanıcı hatası diyor zaten. Cidden bu şirketin servisi bu kadar kötü mü?

4- Şirkete ve telefona ayrı ayrı yüz üzerinden değerlendirseniz kaç verirdiniz?

5- GM'ın diğer telefonlarında gerçekten batırdığını ama GM 9 da gayet başarılı olduğunu düşünen kişiler var. buna karşı fikriniz nedir?

6-telefonun Android 8.1 (Oreo) olması bir dezavantaj mıdır? eksileri nedir?

7-Telefonun desteklemediği bazı uygulamalar olabilir mi?

8-Telefonun ömrü ne kadardır?

Sorularım bu kadar. Bir de bana çok önerilen Xiaomi telefonların neredeyse tamamında olan çift sim durumu hakkında fikir alacaktım. Çift SIM kartının çok fazla radyo dalgası yayılmasına sebep olduğu ve sisteme yük bindirdiği söyleniyor, doğru mu? Ayrıca ben çift SIM kartı kullanmak istemiyorum. Tek SIM ile kullanabilir miyim? Yine de aynı dezavantajlara neden olur mu?

Teşekkürler şimdiden.
Kendim GM 5 Plus kullanıyorum ve zamanında birçok arkadaşıma General Mobile 4 alması için tavsiye vermiştim ve aldılarda, abimde GM 9 Pro kullanıyor. Yani demek istediğim General Mobile markasını çok gördüm. 3 yıllık telefonumda android versiyonu 8.0 yüzünden PUBG gibi battle royal oyunlarda sıkıntı yaşıyorum onun haricinde büyük bir sıkıntı görmedim ki 1000₺ ye aldığım telefondan iPhone X performansı da bekleyemem zaten. Fiyat performans olarak eşdeğer telefonlar da vardır elbet ama GM'e kötü diyemeyiz. Şimdi sorularına gelirsek bildiklerimi cevaplayayım.
2- 3 yıllık telefonum bozulmadı. Kaldı ki Apple bile eski telefonlarını yavaşlattığını açıklamışken böyle şeyleri sırf yerli üretim diye bu markalara yıkmak neyin mantığıdır?
3- Telefonumu birkaç kere servise verdim ve yarım saat içinde teslim ettiler. Tabii ki bölgeden bölgeye farklılık gösterebilir o yüzden net bir şey diyemem (ben İstanbul Sefaköy'de vermiştim). Son verdiğimde garantisine 1 hafta vardı ama sistemden düştüğü için merkezine yollamışlardı orada işlem görmüştü.
4- Firma veya GM 9 Pro için bir şey diyemem ama Google anlaşması olduğundan baştan savma iş yapamıyorlar.
5- GM 4, GM 5 Plus modelleri de oldukça tutulan modeller. GM 6 ve GM 8 için bir şey diyemem.
6- Android One plartfomu üzerine kurulu olan telefon son güncellemeyi alır. Lakin Android One desteğinin bitmesine yakın bir zamanda yeni versiyon çıkarsa o güncellemeyi almayabilir. GM 5 Plus'da 8.1 çıktığı halde 8.0'da kaldı.
7- Her telefonun desteklemediği uygulamalar olabiliyor. Uygulama ismi verirsen daha iyi cevap alabilirsin.
8- Telefon ömrü kullanıcıya bağlı. Telefonu yerden yere vurursan, PUBG için şarjdayken telefonla oynarsan, telefonda oluşan problemleri önemsemeyip servise vermezsen çok bir şey bekleme. Benimki şuan 3. yılında ve hala rahatça kullanabiliyorum. Dediğim gibi sadece Android 8.0 yüzünden battle royal oyunlarını oynayamıyorum.
çift sim kartının SAR değerini 2'ye katladığı söyleniyor? ne düşünürsünüz?
ayrıca bildiğim kadarıyla Avrupa da 2.0 Amerika da ise 1.6 Sar değerinin üstü yasak. Uzmanlar ise 1.0 üstü sar değerinin uzun süre kullanımda zararlı olduğu (30 dakika sanırsam) 0.6 SAR değerinin ise zararsız olduğunu duydum. Açıkçası SAR değerini boşlamak mantıklı gelmiyor.

Bana kalırsa GM'a karşı fazla ön yargı var gibi. Cidden söylenildiği kadar pişman eder mi?

BU arada bütçem 1400-1900 TL arası.

Bahsettiğin sorunlar GM 9 Pro da yok deniliyor. Ama bir güvensizlik var. Açıkçası GM 8 go kullandım. düşürdüm kırılmadı su damlamasına karşı vs de fena değildi. sadece 1gb ram olması beni üzmüştü. Bu yüzden 4 GB ram olması arıza kaygısı uyandırmıyor bende. Ama bu telefonu 6 aydır kullanıyorum. Bozulduğundan değil 1 GB ram çok az o yüzden yenisini alıcam.

Yani cidden ömürsüz bir telefon mu? bi 4 yıl çıkarmaz mı?

Sence GM 9 Pro da bu sorunları yaşar mı?
Çıkarır ama oyunlar vs ile değil sadece günlük kullanım içerisinde çıkarır (Go tabanlı telefon kullanan birisini bırakın 4 yılı 10 yıl çıkarır bence)

Sence telefon saçma bir şekilde mi bozuldu?

radyo dalgaları dışında çift sim kartı bataryadan ve sistemden çok performans tüketiyor diye biliyorum. açıkçası hiç tercih edilmiyor. beni de korkutuyorlar.
Kulaklık girişini ben bozdum muhtemelen kendi kendine bozulmaz bence. Sürekli içine üfleyin şarj ve kulaklık deliğinin. Bataryası gitmesi ve donması telefonun kendi problemiydi ama 2 sene kullandıktan sonra oldu ve garantisinin son günü götürdük Pendik servise. Çok iyi hatırlıyorum ben arkadaşlarımla internet kafedeyken abim götürmüştü. Telefonun batarya değişimi soket değişimi falan fisman herşeyini halledip verdiler. Önce dediler kendi kulaklığını kullanmadığınız için oluyordur, bende dedim arkadaşımda da aynı telefon var ve oda Jbl kullanıyor. Sonra orayı da değiştirdiler.

Sence telefon saçma bir şekilde mi bozuldu?

radyo dalgaları dışında çift sim kartı bataryadan ve sistemden çok performans tüketiyor diye biliyorum. açıkçası hiç tercih edilmiyor. beni de korkutuyorlar.
Benim kullandığım bütün Android cihazlar çift sim ve hiç böyle bir problem ile karşı karşıya kalmadım.

Çıkarır ama oyunlar vs ile değil sadece günlük kullanım içerisinde çıkarır (Go tabanlı telefon kullanan birisini bırakın 4 yılı 10 yıl çıkarır bence)
yani mesela oyun oynamak telefonun bataryasını vs mi performans düşüşüne neden olur?

Kulaklık girişini ben bozdum muhtemelen kendi kendine bozulmaz bence. Sürekli içine üfleyin şarj ve kulaklık deliğinin. Bataryası gitmesi ve donması telefonun kendi problemiydi ama 2 sene kullandıktan sonra oldu ve garantisinin son günü götürdük Pendik servise. Çok iyi hatırlıyorum ben arkadaşlarımla internet kafedeyken abim götürmüştü. Telefonun batarya değişimi soket değişimi falan fisman herşeyini halledip verdiler. Önce dediler kendi kulaklığını kullanmadığınız için oluyordur, bende dedim arkadaşımda da aynı telefon var ve oda Jbl kullanıyor. Sonra orayı da değiştirdiler.
peki sana kalırsa GM 9 Pro alayım mı üzer mi?

Benim kullandığım bütün Android cihazlar çift sim ve hiç böyle bir problem ile karşı karşıya kalmadım.
çift sim yerine 1 sim+1SD kart kullanabiliyormuşum. bu şekilde yaparsam tek sim ile aynı işlevi mi görücektir?

yani mesela oyun oynamak telefonun bataryasını vs mi performans düşüşüne neden olur?

çift sim yerine 1 sim+1SD kart kullanabiliyormuşum. bu şekilde yaparsam tek sim ile aynı işlevi mi görücektir?
Hayır, uygulamalar güncellenir ama hep aynı sürümde kalabilirim (bu sayede çok uzun yıllar %0'a yakın performans kaybı yaşadım ben) diyorsan orası ayrı.

Evet, tek sim işi görecektir. Tek sim ile de kullanabilirsin telefonları

Hayır, uygulamalar güncellenir ama hep aynı sürümde kalabilirim (bu sayede çok uzun yıllar %0'a yakın performans kaybı yaşadım ben) diyorsan orası ayrı.

Evet, tek sim işi görecektir. Tek sim ile de kullanabilirsin telefonları
Peki ben bir telefon aldım. Atıyorum sar değeri 1.0 çift sim kullanırsam 2.0 sar değeri mi yayacaktır?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı