Rehber GNOME Pencere Tuşlarını Geri Getirmek

GNOME kullanıcılarının bazılarının sağ üstteki pencere tuşlarına sahip olmadığını, bazılarında ise sadece kapatma tuşu bulunduğunu gördüm. Aynı problemi kendim de yaşayınca çözümünü araştırdım ve başka yaşayan kişiler varsa yardımcı olmak istedim.
1611296672870.png

Görselde de gördüğünüz gibi sadece bir tuş var, diğerleri olması gereken yerlerde yok. Bunu ayarlamak için gnome tweak tool'u indirmemiz gerekiyor.
[CODE title="Gnome Tweak Tool'u Kurma"]sudo apt install gnome-tweak-tool[/CODE]
Sonrasında menüden aratarak Gnome Tweaks adındaki programı çalıştırın.
1611297168178.png

Sonra görseldeki işaretli "Window Titlebars" bölümüne gidin.
1611297128988.png

Şimdi ise "Maximize" ve "Minimize" yazılarının yanındaki iki düğmeye basıp aktifleştirin.
1611297288225.png

Artık sizde de küçültme ve büyültme tuşları var.
1611297342379.png

GNOME kullanıcılarının bazılarının sağ üstteki pencere tuşlarına sahip olmadığını, bazılarında ise sadece kapatma tuşu bulunduğunu gördüm. Aynı problemi kendim de yaşayınca çözümünü araştırdım ve başka yaşayan kişiler varsa yardımcı olmak istedim.
Eki Görüntüle 847290
Görselde de gördüğünüz gibi sadece bir tuş var, diğerleri olması gereken yerlerde yok. Bunu ayarlamak için gnome tweak tool'u indirmemiz gerekiyor.
[CODE title="Gnome Tweak Tool'u Kurma'u Kurma"]sudo apt install gnome-tweak-tool[/CODE]
Sonrasında menüden aratarak Gnome Tweaks adındaki programı çalıştırın.
Eki Görüntüle 847306
Sonra görseldeki işaretli "Window Titlebars" bölümüne gidin.
Eki Görüntüle 847305
Şimdi ise "Maximize" ve "Minimize" yazılarının yanındaki iki düğmeye basıp aktifleştirin.
Eki Görüntüle 847309
Artık sizde de küçültme ve büyültme tuşları var.
Eki Görüntüle 847311
Ben KDE kullanıyorum fakat GNOME kullananlar için güzel bir rehber olmuş, eline sağlık.

Hayır hılı erişim kısmıda olan programlar. Şimdi KDE'deyim GNOME'da olsam gösterirdim.
1611300020898.png

Bundan bahsediyorsun herhalde, ben onu alta aldığım için jeton düşmedi hemen. Bunun için ayrı bir rehber hazırlayacağım bugün içinde, etiketlerim sizi oraya.

@Rashmore masaüstünüzü beğendim, hangi özelleştirmeleri yaptınız acaba?
İlla KDE masaüstü kurmaya gerek yok anlaşılan, gerçi YouTube'da Manjaro üzerinden Gnome'a Big Sur teması kurulduğunu görmüştüm, ben de temiz bir oturum üzerinde deneyeceğim.

@Rashmore masaüstünüzü beğendim, hangi özelleştirmeleri yaptınız acaba?
İlla KDE masaüstü kurmaya gerek yok anlaşılan, gerçi YouTube'da Manjaro üzerinden Gnome'a Big Sur teması kurulduğunu görmüştüm, ben de temiz bir oturum üzerinde deneyeceğim.
Sadece Dock ekledim aşağıya, üstteki panelde de birimlerin bazılarında değişiklik yaptım onun dışında default GNOME masaüstü. GNOME'un default hali güzel geliyor bana diye hiç özelleştirme yapasım gelmedi. 😅
Belki yakında değiştirebilirim birkaç şeyi ama şimdilik zamanım yok bunun için.

Sadece Dock ekledim aşağıya, üstteki panelde de birimlerin bazılarında değişiklik yaptım onun dışında default GNOME masaüstü.
Üst paneli şeffaflaştırmak için "Dynamic Panel Transparency" eklentisini öneririm. "Dash to Dock"tan sonra kurduğum bir eklentidir kendisi. :D

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı