GNU grup açılmıyor

OsoSploits

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, dün bilgisayarıma Ubuntu kurdum ancak bilgisayari her actigimda F7 tusuna basip girmem gerekiyor, bunun bir çözümü var mı BIOS'tan GNU grupu nasıl secebilirim?

Dosya Ekleri

• 20231124_221444.jpg
    20231124_221444.jpg
    247,1 KB · Görüntüleme: 18
  • 20231124_220941.jpg
    20231124_220941.jpg
    205,7 KB · Görüntüleme: 21

Dosya Ekleri

• 20231124_220941.jpg
    20231124_220941.jpg
    205,7 KB · Görüntüleme: 11
Dual boot'u yıllar önce bırakma sebebim bu. Windows kurulu olduğu bilgisayarın BIOS ayarlarını ve ESP bölümlerini sanki kendi bölümüymüş gibi değiştirmeyi, eğer ilk sırada başka bir işletim sisteminin loader'ı varsa onu silmeye ayarlı. Tavsiyem? Eğer Windows kullanmak zorundaysan Linux'a geçme. En azından ayrı bir bilgisayarda ya da hard diskte kullan.

Senin durumunda GRUB'un BIOS entry'si silinmemiş. Sadece BIOS üzerinden boot order'ı değiştirirsen halletmiş olursun. Bu her anakartta farklıdır ve sana nasıl yapacağını genel geçer anlatmamız mümkün ancak. İnternette bununla ilgili bir dünya video var;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eğer bootloader silindiyse grub-repair kullanabilirsin arkadaşın da bahsettiği gibi;

Dual Boot'u yıllar önce bırakma sebebim bu. Windows kurulu olduğu bilgisayarın BIOS ayarlarını ve ESP bölümlerini sanki kendi bölümüymüş gibi değiştirmeyi, eğer ilk sırada başka bir işletim sisteminin Loader'ı varsa onu silmeye ayarlı. Tavsiyem? Eğer Windows kullanmak zorundaysan Linux'a geçme. En azından ayrı bir bilgisayarda ya da hard diskte kullan.

Senin durumunda GRUB'un BIOS Entry'si silinmemiş. Sadece BIOS üzerinden boot Order'ı değiştirirsen halletmiş olursun. Bu her anakartta farklıdır ve sana nasıl yapacağını genel geçer anlatmamız mümkün ancak. İnternette bununla ilgili bir dünya video var;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eğer Bootloader silindiyse GRUB-repair kullanabilirsin arkadaşın da bahsettiği gibi;

@Scorpio55 kanka, boot-repair uygulaması bende çalışmıyor. Anlamadım bende.

Linux ilk diskte olmalı bunun çalışması için. Dediğim gibi dual boot'ı sırf bu yüzden bırakıtm çünkü bunun daha bombası da var; sen şu an bunun üstünde bu kadar kafa yoruyorsun ya? Hallettikten, GRUB'u onardıktan sonraki gün yine GRUB cortlayacak ve yine onarman gerekecek. Çoğu dual boot kullanıcısı ayrı hard disklere kuruyor Linux ve Windows'u. Linux kullanacakken Linux yüklü olan diski bağlıyor, Windows kullanacakken Windows yüklü diski bağlıyor bilgisayarına. Linux kendini ilk sırada görmeyince gidip de başka işletim sisteminin boot aracını silmiyor ama Windows siliyor maalesef.

Geri
Yukarı