Çözüldü GNU/Linux Arch Linux Dual Boot'da Windows'u görmeme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

harputluveysel

Decapat
Daha fazla  
Windows işletim sistemimin yanına Dual boot yaparak Arch Linux kurdum. Kurulum sonrası açılışta sadece grub menüde Arch Linux görünüyor ve Windows görünmemektedir. Ne yaptıysam olmadı. Daha sonra Arch dosya yöneticisinde Windows diskinin olmadığını fark ettim bir USB taktım ve USB bellekte dosya yöneticisinde görünmediğini farkedince disklerin görünmesi için terminalden ilgili komutları girerek sorunu düzelttim. Dosya yöneticisinde bu defa Windows diski görünmektedir ancak tıklayınca açılmıyor bağlanamıyorum. USB bellek ise açılmaktadır. Şöyle düşündüm USB FAT32 formatında, ancak diğer Windows'un kurulu olduğu bölüm ise NTFS olduğu için mi hata veriyor bilmiyorum. Yeniden başlatıyorum ancak Dual Boot'da menüde halen Windows görünmüyor, geçiş yapamıyorum. Tek disk var ve SSD'dir. Sadece Arch açılıyor bu sorunu nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
NTFS-3G var mı?
Bulamadım
Swap ve root dizinlerini kurulum yaparken mount ettim. Dual boot olduğu için windows disklerine dokunmayıp mount etmedim acaba ondan mı kaynaklanıyor? Windows klasörlerinide mi mount etmem gerek? denemeye çekiniyorum windows sistemini silerim diye fikri olan var mı ne yapmalıyım? nerede hata yaptım?

Son düzenleme:
Ntfs-3g paketini kurunuz.
Dosya yöneticisinde windows klasörüne ntfs kurulumu sonrası bağlanıp içeriğine girebildim. artık onda soru kalmadı. Teşekkür ederim ancak bilgisayarı yeniden başlatınca grup menüde sadece arch linux var şimdi sıra grup menüde windows'u göstermeye geldi. hata yapıp windowsu silmek istemiyorum. arch wikide ki adımlara baktığımdan (dev/sda'Windows' - mount) etmekle ilgili bir bilgiye rastlamadım. yabancı sitelere kaynaklara baktığımda sanırım windows kök dizini yada sistem dizini pek anlayamadım birilerini mont ediyorlar açıkçası denemeye çekiniyorum Windows dizinine hasar vermemek için bunu düzeltmek için şimdi hangi yolu izlemeliyim?

Dosya yöneticisinde windows klasörüne ntfs kurulumu sonrası bağlanıp içeriğine girebildim. artık onda soru kalmadı. Teşekkür ederim ancak bilgisayarı yeniden başlatınca grup menüde sadece arch linux var şimdi sıra grup menüde windows'u göstermeye geldi. hata yapıp windowsu silmek istemiyorum. arch wikide ki adımlara baktığımdan (dev/sda'Windows' - mount) etmekle ilgili bir bilgiye rastlamadım. yabancı sitelere kaynaklara baktığımda sanırım windows kök dizini yada sistem dizini pek anlayamadım birilerini mont ediyorlar açıkçası denemeye çekiniyorum Windows dizinine hasar vermemek için bunu düzeltmek için şimdi hangi yolu izlemeliyim?
Kod:
mount /dev/sdXX /mnt
/etc/default/grub dosyasınds:
Disable os prober arayın ve değerini false yapın
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Geri
Yukarı