Rehber [GNU/Linux] Arşiv Dosyalarını Çıkartmak

1612781940291.png
Bazen indirdiğimiz bir dosya arşiv halinde sıkıştırılmış olabiliyor. Bu sıkıştırılmış dosyaların en bilinenleri "zip, rar ve tar" dosyalarıdır. Bunları çıkartmak için birkaç araca ihtiyacımız olacak. Öncelikle RAR dosyalarından başlayalım.​

RAR Dosyaları Nasıl Çıkartılır?​

[CODE lang="bash" title="RAR ve UnRAR Kurulum"]sudo apt install rar unrar[/CODE]
Bir arşivi çıkartmadan önce içeriğini listelemek isteyebiliriz.
[CODE lang="bash" title="UnRAR ile Arşiv İçeriğini Listelemek"]sudo unrar l dosya.rar[/CODE]
Çıkartmadan önce test etmek için de şu komutu kullanabilirsiniz.
[CODE lang="bash" title="UnRAR ile Arşivi Test Etmek"]sudo unrar t dosya.rar[/CODE]
Çıkartmak için şu komutu kullanın.
[CODE lang="bash" title="UnRAR ile Arşivi Çıkartmak"]sudo unrar e dosya.rar[/CODE]
Belli bir dizine çıkartmak için şu komutu kullanın.
[CODE lang="bash" title="UnRAR ile Arşivi Belli bir Dizine Çıkartmak"]sudo unrar e dosya.rar /Home/Documents/[/CODE]

ZIP Dosyaları Nasıl Çıkartılır?​

[CODE lang="bash" title="Zip ve UnZip Kurulum"]sudo apt install zip unzip[/CODE]
Arşivi listelemek için.
[CODE lang="bash" title="UnZip ile Arşivi Listelemek"]sudo unzip -l dosya.zip[/CODE]
Arşivi çıkartmadan önce test etmek için.
[CODE lang="bash" title="UnZip ile Arşivi Çıkartmadan Önce Test Etmek"]sudo unzip -t dosya.zip[/CODE]
Arşivi çıkartmak için.
[CODE lang="bash" title="UnZip ile Arşivi Çıkartmak"]sudo unzip dosya.zip[/CODE]

Tar Dosyaları Nasıl Çıkartılır?​

[CODE lang="bash" title="Tar Dosyalarını Çıkartmak"]sudo tar -xvf dosya.tar.gz[/CODE]

Bu yoruma katılmıyorum bu tarz rehberler yeni kullanıcıların gözü korkutur örnek hiç Linux kullanmamış olmasan sadece terminal ve siyah bir ekrandan ibaret zannederim Linux dağıtımlarını.
Bazı kullanıcılar sadece grafik arayüz üzerinden kullanmayı bildikleri için grafik arayüzde bir problem meydana gelip komut satırı ekranına düştüklerinde korkuya kapılıyorlar. Ben bu durumları engellemek ve bir nebze olsun kullanıcıları terminal kullanmaya alıştırmak için rehber hazırlıyorum.

Bunun yerine manual sayfasi nasıl goruntulenir ve help komutlari nelerdir diye konu acsaniz insanlara cok daha fazla faydaniz dokunur. Bu balik tutmayi ogretmek degil direkt don baglamak. Stres en etkili ogrenme faktorudur. Stres yasamadan ulasilan bilgi kalici olmaz ve niteliksizdir. Bu sekilde elde edilen bilgi unutulacak ve hatirlanmak için tekrar arastirma yapmayi gerektirecek.
Veya soyle yapabilirsiniz, butun sikistirma yontemleri yani gzip, bzip, tar, ZIP, lzo, LZ4, zstd vb. formatlari nasıl acilir nasıl belirli bir yola acilir gibi programciklarin butun manualini kapsayan bir konu yaratirsiniz. Verdiginiz bilgiler cok eksik, bu programciklar sadece bulundugunuz klasore dosya acmaya yaramiyor. Cok yavan maalesef.

Son düzenleme:
Bunun yerine manual sayfasi nasıl goruntulenir ve help komutlari nelerdir diye konu acsaniz insanlara cok daha fazla faydaniz dokunur. Bu balik tutmayi ogretmek degil direkt don baglamak. Stres en etkili ogrenme faktorudur. Stres yasamadan ulasilan bilgi kalici olmaz ve niteliksizdir. Bu sekilde elde edilen bilgi unutulacak ve hatirlanmak için tekrar arastirma yapmayi gerektirecek.
Veya soyle yapabilirsiniz, butun sikistirma yontemleri yani gzip, bzip, tar, ZIP, lzo, LZ4, zstd vb. formatlari nasıl acilir nasıl belirli bir yola acilir gibi programciklarin butun manualini kapsayan bir konu yaratirsiniz. Verdiginiz bilgiler cok eksik, bu programciklar sadece bulundugunuz klasore dosya acmaya yaramiyor. Cok yavan maalesef.
Yavan olduğunun farkındayım, benim amacım burada herkesin kendi problemini kendi halledebilmesi değil çünkü bunu benim başarmamın imkanı yok. Türk insanının en büyük problemi okumamak, ben şimdi sadece man sayfasına nasıl gideceklerini göstersem en fazla 5 kişi hadi bilemedin 10 kişi gerçekten deneyecek bunu, bunlar arasından da olsa olsa 2 kişi aktif olarak uygular. Eğer insanlar gerçekten her şeyi man page'ler aracılığıyla hallediyor olsalardı bugün OpenBSD çok popüler olurdu.
Burada yazdıklarımın birçoğu kendi deneyimlerim ile edindiğim bilgiler, ben de kendi öğrendiğim ne varsa elimden geldiğince paylaşmaya çalışıyorum tek amacım bu. 🙂
Ek olarak dediğiniz gibi o konuları da açacağım, istatistikler üzerinden anlayacağız bakalım durum nedir. Yorumunuz için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı