GNU/Linux dosya isimlerini İngilizce yapma

Primearc

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Matrix
Daha önceleri sistem dilimi Türkçe olarak değiştirmiştim. Bilgisayar yeniden başladığında bana "dosya isimleri de Türkçe'ye çevrilsin mi?" diye sormuştu. Bende "evet" deyip bir daha göstermeyeye tıklayarak devam etmiştim. Şimdi ise İngilizce yapmak istiyorum dosya isimlerini. Tekrar aynı daha önce yaptığım gibi sudo dpkg-reconfigure locales komutunu girerek sistem dilimi İngilizce yaptım. Yeniden başlattığımda sistem dili İngilizce olmuştu, ama daha önceki gibi dosya isimlerini değiştirme sorusu gelmemişti, çünkü daha önce bir daha göstermeye tıklamıştım. Dosya isimlerini nasıl standart İngilizce versiyonuna çevirebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
XDG dizinlerini aşağıdaki komutla güncelleyebilirsin. Bununla birlikte dizin isimleri değişmeyecektir, değiştirdiğiniz dile uygun XDG dizinleri oluşturulacaktır.

Kod:
xdg-user-dirs-update --force

Sonrasında oturumu kapatıp açın. Eski dizinlerin içindekiler elle yeni dizinlerin içine taşıyabilirsiniz.

Alternatif olarak aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz. Böylece pasifleşmiş olan xdg-user-dirs-gtk-update yeniden etkinleşir.

Kod:
rm -f ~/.config/autostart/{xdg-user-dirs.desktop,user-dirs-update-gtk.desktop}

Oturumu kapatıp açtıktan sonra GUI açılmıyorsa; dili yeniden değiştirip, oturumu kapatıp açmayı deneyin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı