GNU/Linux beleşçilik midir?

Açık kaynak demedim yalnız dikkat edersen. Özgür yazılım dedim. İkisinin de felsefesi başka. Çok karıştırılıyor ama aynı değil. Ama dediklerin doğru.
Tamam ben de özgür yazılımdan bahsediyorum. Kodlarına erişim sağlayabilme maddesi açık kaynaklı olmasına işaret ediyor.

Açık kaynaklı olması şartı da, geliştiricilere haksızlık ve yine GNU/Linux'a içerik çıkarmamaları için çok haklı bir neden.
Debian tabanlılarda mesela Microsoft'un bazı ürünleri çalışıyor. VS Code, Teams, Skype hatta Edge gibi. Açık kaynak olacak diye bir şart yok. Açık kaynak yazılım kullanmazsan sadece GNU fanları tarafından ayıplanırsın.

Yaptığı içeriklerin, taklitleri çıkar ve korsandan daha çok bedava oynanır.
Debian tabanlılarda mesela Microsoft'un bazı ürünleri çalışıyor. VS Code, Teams, Skype hatta Edge gibi. Açık kaynak olacak diye bir şart yok. Açık kaynak yazılım kullanmazsan sadece GNU fanları tarafından ayıplanırsın.
Chromium acik tabanli ya, ondan paylasmislardir ama daha insider asamasinda.
Oradaki free, bedavadaki "free" degil; "freedom" daki free.
Satabilir, para kazanabilirsin. Ozgurluk felsefesi ile celismez.
Benim gorusumde budur. Mantikli olanida budur. Yoksa yazilimcilar, GNU/Linux'ta tas yiyebilirler. Herkes te donate atamaz.

Yaptığı içeriklerin, taklitleri çıkar ve korsandan daha çok bedava oynanır.
Oyunlar genel olarak GPL lisansı ile çıkmazlar. Ürünlerse genelde kazanç amaçlı değil gelişim amaçlıdır GPL'de. Hem sadece GPL lisansı yok ki. Herhangi bir kapalı kaynak lisansıyla ürün çıkarabilirsin. Özgür yazılıma aykırı olsa da özgür yazılım sevdalıları kızar en fazla. Yoksa GNU/Linux'ta propriority olarak kapalı kaynak çok fazla uygulama var.

Açıkcası Linux kullanırken açık kaynak yazılımlar daha iyi çalışıyor. Bende olabildiğince açık kaynak tercih ediyorum. Mac ve Windows'ta pek tercih etmiyorum. Örneğin: Adobe. VS Code açık kaynak kodlu mu onu bilmiyorum.

Oyunlar genel olarak GPL lisansı ile çıkmazlar. Ürünlerse genelde kazanç amaçlı değil gelişim amaçlıdır GPL'de. Hem sadece GPL lisansı yok ki. Herhangi bir kapalı kaynak lisansıyla ürün çıkarabilirsin. Özgür yazılıma aykırı olsa da özgür yazılım sevdalıları kızar en fazla. Yoksa GNU/Linux'ta propriority olarak kapalı kaynak çok fazla uygulama var.
GNU/Linux ta açık kaynak kodlu olmasina şart koymuşlar dedi biri. Bende bu yoruma yönelik soyledim. Bir de GNU/Linux'ta Wine ve Proton araciligiyla oyun oynuyoruz yani pek cikmiyor. Acik kod sartindan dolayi cikartmadiklarini dusundum.
Açıkcası Linux kullanırken açık kaynak yazılımlar daha iyi çalışıyor. Bende olabildiğince açık kaynak tercih ediyorum. Mac ve Windows'ta pek tercih etmiyorum. Örneğin: Adobe. VS Code açık kaynak kodlu mu onu bilmiyorum.
Açık kaynak kodlu Mac'te bilmem ama Windowsta guzel calisiyor.

Chromium acik tabanli ya, ondan paylasmislardir ama daha insider asamasinda.
EdgeHTML'i neden Linux'a portlayıp fazladan işgücüne para ödesin ki adamlar dostum? Saydığım yazılımları portladılar mı, portladılar sonuçta. Kapalı kaynak yazılımların da olduğunu söylemek istemiştim.

GNU/Linux ta açık kaynak kodlu olmasina şart koymuşlar dedi biri. Bende bu yoruma yönelik soyledim. Bir de GNU/Linux'ta Wine ve Proton araciligiyla oyun oynuyoruz yani pek cikmiyor. Acik kod sartindan dolayi cikartmadiklarini dusundum.
Açık kaynak olmasına gerek yok oynaman için. Mesela Valve oyunları Native olarak çalışıyor Wine veya Proton kullanmana gerek yok. Windows tarafında daha çok kullanıcı olduğu ve Linux için tecrübeleri bulunmadığından genelde çıkarmıyorlar. Açık kaynak şart diye bir şey yok yani, yanlış demişler sana onu.

Geri
Yukarı