GNU/Linux bölümünde birebir soru-cevap yerine araştırın

illedelinux

Decipat
Makaleler
2
Daha fazla  
GNU/Linux bölümünde kendilerine referans kaynaklar verdiğimiz halde ve gerekli cevabı verdiğimiz halde oralara bakmadan ve yazdıklarımızı okumadan birebir soru ile çözüm arama gibi yanlış bir davranış içine giriliyor.
Bir ISO dosyasını indirmeden tutun kuruluma kadar en az 20 tane işlem noktası vardır, yazdıklarımız ve verdiğimiz kaynaklara bakmak yerine aynı şey için en az 50 defa soru sormak gibi bir davranış, olması gereken davranış değildir.
Üst üste sorular sormak en son tercih olmalı, verilen mevcut cevaplar ve kaynaklar baz alınmalı, her şeyi sormak yerine daha ziyade araştırılmalı. Ancak böyle ne yaptığınızı anlar ve ondan ders çıkararak tecrübe edinirsiniz.
Örneğin bir Rufus ile ISO yazdırmak için bile cevabı verildiği halde, hatta bunun için sırf bu forumda kaynaklar verildiği halde yine de belki 40 defa soru soruluyor.
Hani bizler şahsen kendim 24 saat soru sorulsa cevap vermekten keyif alırım ama her şeyin çözümü birebir soru-cevapta değildir.

Arkadaşlar GNU/Linux yeni gelen için farklı bir dünyadır, elbette soru sorulmalı ama her şey birebir soru-cevap şeklinde yürümez. Verilmiş cevap ve kaynaklarla biraz da kendiniz araştırmalı ve kendi sorununuza kendiniz de bir şeyler katmalısınız, bir şeyleri daha iyi öğrenmenin yolu budur.
Aynısı yaşamın her alanında geçerli, bir öğrenci sadece öğretmenin verdiğiyle yetinmemeli veya büyüklerden gördüğüyle sınırlı kalmamalı. Kendi benliğini, karakterini ve kendi fikirlerini oluşturmak için bunlar gereklidir. Aksi halde olumlu fikir yürütemezsiniz, olumlu kararlar veremezsiniz, hep başkalarının kafasıyla yaşarsınız. Bu da malumunuz üretemeyen, gelişemeyen hep geri kalan demektir.
Hani irade diyoruz, doğru irade kolay elde edilmiyor, iradeye yön veren, onu belirleyen yaşamdan alınan tecrübe ve bilgidir. Salt birebir sorular tek başına doğru irade sahibi yapmaz. Aksine başkalarının yönlendirmesine bağımlı hale getirir.
Bu nedenle GNU/Linux olsun yaşamın başka alanı olsun yaşamınızı sadece birebir sorularla idame ettirmeyin, kendinize kendiniz de bir şeyler katın.
Benzer yazdığım yazılarda olduğu gibi bu yazının da pek bir işe yarayacağını zan etmiyorum, çünkü okuyan, araştıran bir millet değiliz. Ama olsun yazdıklarımı bir kişi dahi anlar ve yararlanırsa kendimi mutlu sayarım.

Son düzenleyen: Moderatör:
@illedelinux Ben araştırmamasını o kadar sorun etmiyorum tabii çok basit bir konu değilse fakat çözüm gösterildiğinde bile soranlar var.

Aynen işte ben de onu anlatmaya çalıştım, çözüm var, kaynak var, yeterince cevaplar verilmiş ama araştırmak ve kendilerini daha iyi yetiştirmek yerine halen birebir soru peşindeler.

Geri
Yukarı