Rehber GNU/Linux için Ekran Alıntısı Aracı: Flameshot

1611593257616.png
Flameshot​

Flameshot kullanması basit bir ekran alıntısı aracıdır.
  • Arayüzü kullanım açısından basit.
  • Görünüşü özelleştirilebilir.
  • Uygulama içi ekran alıntısı özelliği.
  • D-Bus arayüzü.
  • Imgur'a yükleme seçeneği.
Özellikleri ile güzel bir kullanım sunuyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ekran alıntılarınız üzerine yazı yazabilir, çizim yapabilir veya şekiller ekleyebilirsiniz.

Flameshot Kurulum​

Snap
Flathub
Ubuntu/Debiansudo apt install flameshot
Archsudo pacman -S flameshot
Fedorasudo dnf install flameshot

Kullanım​

Kurduktan sonra terminale flameshot gui yazarak veya flameshot'u çalıştırıp bildirim panelinizdeki ikonuna basıp "take screenshot" butonuna basarak ekran alıntınızı alabilirsiniz.

Sonuç​

Benim gördüğüm ve deneyimlediğim kadarıyla gayet iyi bir ekran alıntısı aracı ancak eksileri de var.
-Yazının büyüklüğünü alıntı alırken değiştiremiyoruz.
-Renk paleti alıntı yaparken çok az, ayarlardan seçmek gerekiyor.
Bunun gibi birkaç eksiği daha var, kısacası alıntı alırken özellikleri değiştirememek can sıkıcı bir durum oluyor bana göre. Bunun dışında özellikleri gayet yeterli gibi geldi bana, özellikle ekran alıntısına yazı yazıp çizebilme özelliği nedense birçok ekran alıntısı aracında bulamadığım bir özellikti.

Kaynaklar​

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 852841
Kısayolu nasıl ekleyeceğim? Set shortcut seçtikten sonra böyle bir menü geliyor:
Eki Görüntüle 852842
Bu menüde de print screen tuşunu atamak için print screen tuşuna bastığımda sadece ekran görüntüsü alıyor, kısyaolu ekleme gibi bir durum yok. Başka bir tuş ile denediğim zaman çalışıyor ama, print screen ile olsa daha güzel olurdu.
Fn+PrtSc kombinasyonunu dener misiniz?

Fn+PrtSc kombinasyonunu dener misiniz?
Yok, o da olmadı, başka bir tuşu kısayol atadım, deneyimlerimi yazarım demiştim ama, pek bir deneyimim olmadıi kullanması gayet kolay, hoş ve hafif bir program. Özellikleri bol, arayüzü kolay, çok işime yarıyor, diyebileceklerim bunlar.

Snap
Flathub
Ubuntu/Debiansudo apt install flameshot
Archsudo pacman -S flameshot
Fedorasudo dnf install flameshot

Flathub eklemen iyi olmuş.

Basit olduğundan Lightshot kullanıyordum ama hem güncelleme almıyor. Hem de resimleri yüklediği sitesi çok fazla reklam, izleyici barındırıyor. Imgur'a resim yükleyen ve arayüzü basit olmasından dolayı bu uygulamaya geçtim.

Tek sıkıntısı arayüzü biraz göz yorucu geldi. Kısayol simgelerini ayarlarından kapatabiliyorsunuz. Ama simgeler bir tık daha büyük olsa güzel olurmuş.

Yazılımlar sayfasına yükleme yetkisi olan bu uygulamayı kesinlikle eklemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı