Rehber GNU/Linux için Konferans/Canlı Ders Uygulamaları

Sosyal üzerinde birçok soru gördüm bununla alakalı, ben de bir rehber hazırlayıp kafalardaki soruları cevaplamaya ve tereddütleri ortadan kaldırmaya çalışacağım, iyi okumalar!

Zoom​

1611604809936.png
Zoom bir konferans uygulaması, geçirdiğimiz pandemi döneminde sıklıkla canlı dersler için kullanılıyor ve doğal olarak insanlar nasıl kuracağım ve bu uygulama Linux'ta var mı gibi sorular soruyorlar. Bunları kısaca cevaplandırayım.

Hangi Dağıtımlar için sürümleri var?
  • Ubuntu 12.04 or higher
  • Mint 17.1 or higher
  • Red Hat Enterprise Linux 6.4 or higher
  • Oracle Linux 6.4 or higher
  • CentOS 6.4 or higher
  • Fedora 21 or higher
  • OpenSUSE 13.2 or higher
  • ArchLinux (64-bit only)
Nasıl Kuracağım?
Bu bağlantıya ulaşarak dağıtımınızı seçip dosyanızı indirebilirsiniz. Debian/Ubuntu için deb dosyası kurulumu, basitçe terminale sudo dpkg -i paket_adi.deb && sudo apt install -f yazın.

Microsoft Teams​

1611650630297.png

Microsoft Teams hem bir chat hem de konferans uygulaması. Günümüzde Zoom gibi bu da Canlı Dersler için tercih ediliyor geniş özellikleri nedeniyle.
Microsoft Teams'in gördüğüm kadarıyla sadece deb ve rpm paketi var.

Nasıl Kuracağım?
Deb dosyasının kurulumu için sudo dpkg -i paket_adi.deb && sudo apt install -f
RPM dosyasının kurulumu için sudo yum install paket_adi.rpm

Slack​

1611651309760.png
Slack, Microsoft Teams gibi bir konferans ve chat uygulaması, bunun yanında Discord gibi grup özelliklerinin, yazı ve ses kanalı ekleme gibi seçeneklerinin olmasıyla tercih edilesi bir program. Ülkemizde çok kullanılmasa da diğer ülkelerde çok tutuluyor.
Bu programın deb, rpm ve snap seçeneği var.
Nasıl Kuracağım?
Deb dosyasının kurulumu için sudo dpkg -i paket_adi.deb && sudo apt install -f
RPM dosyasının kurulumu için sudo yum install paket_adi.rpm

Deb
RPM
Snap

EBA​

1611653358352.png

EBA kısmı birçok kişiyi ilgilendiriyor bu nedenle koymadan edemezdim. Öncelikle EBA Canlı Ders Uygulaması Linux'a uyumlu değil, Wine ile çalıştırma denemelerimde de başarısız oldum. Bunun için alternatif bir yol var o da Zoom'a yönlendirmek. EBA Zoom altyapısını kullandığı için zaten dersler Zoom'da işleniyor, biz de EBA bilgilerimizi bir script yoluyla Zoom'a aktararak Canlı Dersimize giriş yapmış bulunuyoruz.
Nasıl Kuracağım?
Bunun için en kolay yöntem caglarturali/eba_zoom_link bu script'tir. Eğer github sayfasını ziyaret ederseniz içinde talimatlarına ulaşacaksınız.
Not: Script Tampermonkey üzerinde gözükmezse Dashboard kısmına gidip "Enable" hale getirin.

Kaynaklar​

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı