GNU/Linux Komut Betiği kullanarak otomatik olarak paket yükleme ve kaldırma

Birçok paket için. Örneğin Terminal'e sürekli sudo apt get install geany, sudo apt get install vlc gibi teker teker yazmak yerine bunların hepsini otomatik olarak yaptırmak istiyorum.
SH uzantılı bir dosya oluşturun, içine istediğiniz komutları yazın ve kaydedin. Daha sonra istediğiniz zaman bu dosyayı bash dosya.sh yazarak çalıştırabilirsiniz. Ya da dosyaya chmod +x dosya.sh yazarak çalıştırılabilme izni verip ./dosya.sh ile çalıştırabilirsiniz.

Aslında Bash çok daha yetenekli bir dil, öğrenip farklı programlar yazabilirsiniz.

Son düzenleme:
Birçok paket için. Örneğin Terminal'e sürekli sudo apt get install geany, sudo apt get install vlc gibi teker teker yazmak yerine bunların hepsini otomatik olarak yaptırmak istiyorum.

Toplu kurulum için tek tek girmeniz gerekmez, alttaki gibi yapabilirsiniz.
sudo apt install geany vlc gimp

Veya kuracağınız DEB formatlı paketler bir dizindeyse alttaki komut ile hepsini kurabilirsiniz.
sudo apt install *.deb ; sudo apt install -f

Ayrıca bağımlılıklarıyla birlikte indirip daha sonra sisteme kurmak isterseniz onun da böyle bir çözümü var.

Merhabalar,

Bir çözüm yolu da ben önereyim. Alias kullanımı.

Mesela "sudo apt-get -y install" veya "sudo apt-get -y remove" ya da "sudo apt-get Update && sudo apt-get upgrade" gibi komutları sürekli yazmak istemiyorsunuz diyelim.

Kullanıcı dizinindeki .bashrc dosyasını açıp en altına Alias guncelle="sudo apt-get Update && sudo apt-get upgrade" satırını ekleyip kaydet.

Bundan sonra terminale guncelle yazdığında senden şifreni isteyip, paket depolarını güncelleyecek. Sonra da siteminde kurulu olan paketleri güncelleyecek.

Yani; sudo apt-get Update && sudo apt-get upgrade komutu çalıştırılacak.

Google'de "Linux sistemlerde alias kullanımı" olarak aratırsanız daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı