GNU/Linux vs Windows 10-11 video oynatma performansı

Firefox ile ilgili sorun, NVIDIA sürücüsünde Vaapi'nin kullanılaması sanırım. Şöyle bir yeni proje var, ama bağımlılıkları da bir şekilde tamamlamama rağmen derleyemedim. GitHub - elFarto/nvidia-vaapi-driver: A VA-API implemention using NVIDIA's NVDEC

Bunun yardımıyla, Nvdec arka-uç işlemleri ile vaapi desteği sağlanıyormuş. Solus deposunda derlenmiş bir sürümünü buldum, ama şu an deneme imkanım yok. Önümüzdeki hafta başı bunu (ikili dosyayı) bir Deb paketi yapıp paylaşırım.

Ya da Firefox yerine donanımsal hızlandırma desteği bulunan bir tarayıcı deneyebilirsin, yukarıdaki mesajlardaki önerilerde mevcut.

İsabet oldu bu sabah Wiki Arch'ta donanım hızlandırma bölünü inceledim ve tahmin ettiğim gibi sorunun NVIDIA kapalı kaynak sürücülerinin VA-API donanım hızlandırma sürücüsünü desteklemiyor olması olduğunu öğrendim. NVIDIA kapalı kaynak sürücüler için sadece VDPAU ve NVDEC etkin. MPV media player ile 4K 60FPS videoları NVDEC ile çalıştırdığımda gayet iyi oynatıyor. Ama Firefox ve Chromium sadece VA-API destekliyor. VA-API için VDPAU desteği getiren bir paket var libva-vpdau-driver. Birde sizinde attığınız VA-API için NVDEC desteği getiren nvidia-vaapi-driver var. Ubuntu üzerinde derlemeye çalıştım ama bende sizin gibi bağımlılıkları hallettikten sonra derleme sırasında hata aldım sonra Arch ile derlemeyi denedim bu sefer oldu. Ayrıca AUR üzerinde paket bulunuyormuş. Github adresinde yazan tüm ayarlamaları yaptıktan sonra çalıştı. Paket çok yeni yayınlanalı 5 gün olmuş o yüzden sorunları var ama yinede videoları daha iyi oynatıyor. Artık bu paketlerin daha iyi hale gelmesini veya NVIDIA'nın kendi desteğini getirmesini bekleyeceğim.

Geri
Yukarı