GNU/Linux vs Windows 10-11 video oynatma performansı

Şunu denedin mi?

NVIDIA ayarlarından performans modunu "Prefer Maximum Performance" olarak ayarladım bir değişiklik olmuyor maalesef. Bendeki sorun donanım hızlandırma ile alakalı. Videolar GPU ile değil CPU ile çalışıyor. GPU kullanımı düşük CPU kullanımı yüksek.

NVIDIA ayarlarından performans modunu "Prefer Maximum Performance" olarak ayarladım bir değişiklik olmuyor maalesef. Bendeki sorun donanım hızlandırma ile alakalı. Videolar GPU ile değil CPU ile çalışıyor. GPU kullanımı düşük CPU kullanımı yüksek.

Şunların çıktısını paylaş bakalım bir de.

Kod:
inxi -C
cat /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_driver
cat /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_governor
cat /sys/devices/system/cpu/cpu*/cpufreq/scaling_cur_freq

Kod:
inxi -C
CPU kullanimi yukseliyorsa frekansi da yukseliyodur zaten, bir etkisi olacagini sanmiyorum.

Powersave governer'da çok etkili olmuyor scaling. Ondemand ya da doğrudan performance kipine almak çoğu zaman sorunları çözebiliyor.
Yani eger kendisi konfigure etmemisse powersave de olmasi icin bir sebep yok sanirim. Ha bu arada Intel'in powersave governorunu kastediyorsan onun ondemanddan pek farki yok.

Yani eger kendisi konfigure etmemisse powersave de olmasi icin bir sebep yok sanirim. Ha bu arada Intel'in powersave governorunu kastediyorsan onun ondemanddan pek farki yok.

Pstate powersave governer'ından bahsediyorum ben de, ACPI ondemand bile daha iyi sonuç veriyor ondan. En azından benim deneyimim öyle.

Kod:
inxi -C

Sırasıyla bu şekilde.
[CODE title="inxi -C"]CPU: Dual Core Intel Core i3-6098P (-MT MCP-)
speed/min/max: 800/800/3600 MHz Kernel: 5.11.0-46-generic x86_64 Up: 7m
Mem: 1858.0/7916.5 MiB (23.5%) Storage: 931.51 GiB (3.1% used) Procs: 275
Shell: bash 5.0.17 inxi: 3.0.38 [/CODE]

[CODE title="scaling_driver"]intel_pstate
[/CODE]
[CODE title="scaling_governor"]
powersave
[/CODE]
[CODE title="scaling_cur_freq"]
800012[/CODE]
4K bir video açtığımda işlemci hızı şu şekilde.

Kod:
$ lscpu | grep MHz
CPU MHz:                         3600.000
CPU max MHz:                     3600,0000
CPU min MHz:                     800,0000
Ve işlemci kullanımı bu şekilde.

cpu.png

Başka video izlerken işlemci kullanımı yükselen yok mu? Linuxta bu sorunu tek ben mi yaşıyorum? :D

Son düzenleme:
Firefox ile ilgili sorun, Nvidia sürücüsünde vaapi'nin kullanılaması sanırım. Şöyle bir yeni proje var, ama bağımlılıkları da bir şekilde tamamlamama rağmen derleyemedim. GitHub - elFarto/nvidia-vaapi-driver: A VA-API implemention using NVIDIA's NVDEC

Bunun yardımıyla, Nvdec arka-uç işlemleri ile vaapi desteği sağlanıyormuş. Solus deposunda derlenmiş bir sürümünü buldum, ama şu an deneme imkanım yok. Önümüzdeki hafta başı bunu (ikili dosyayı) bir Deb paketi yapıp paylaşırım.

Ya da Firefox yerine donanımsal hızlandırma desteği bulunan bir tarayıcı deneyebilirsin, yukarıdaki mesajlardaki önerilerde mevcut.

Geri
Yukarı