GNU/Linux sistemlerde video oynatma sırasında yüksek CPU kullanımı

Finduk

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

Denediğim GNU/Linux dağıtımlarının hepsinde browser üzerinden video oynatırken yüksek CPU kullanımı gözlemledim. Haliyle dizüstü bilgisayarımda gereksiz bir ısınma ve fan kullanımı söz konusu oluyor. Sırf bu yüzden her ne kadar stabil olursa olsun bu sorunu yaşadığım dağıtımı kullanmak istemedim. Her defasında Windows'a geri dönmek zorunda kaldım. Bu yüksek CPU kullanımı Windows işletim sisteminde olmuyor. Bunun nedeni ve olası çözümleri konusunda bilgisi olan arkadaşlar var ise yardımcı olabilirler mi? PC özelliklerim şunlardır:
Intel Core i5 3230M 2.60 GHz CPU.
6 GB 1600 MHz RAM.
2 GB NVIDIA GeForce GT 635M GPU.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar.

Denediğim GNU/Linux dağıtımlarının hepsinde browser üzerinden video oynatırken yüksek CPU kullanımı gözlemledim. Haliyle dizüstü bilgisayarımda gereksiz bir ısınma ve fan kullanımı söz konusu oluyor. Sırf bu yüzden her ne kadar stabil olursa olsun bu sorunu yaşadığım dağıtımı kullanmak istemedim. Her defasında Windows'a geri dönmek zorunda kaldım. Bu yüksek CPU kullanımı Windows işletim sisteminde olmuyor. Bunun nedeni ve olası çözümleri konusunda bilgisi olan arkadaşlar var ise yardımcı olabilirler mi? PC özelliklerim şunlardır:
Intel Core i5 3230M 2.60 GHz CPU.
6 GB 1600 MHz RAM.
2 GB NVIDIA GeForce GT 635M GPU.
Hangi dağıtımları kullandınız?

Hangi dağıtımları kullandınız?
Manjaro
Debian
MX Linux
Ubuntu (Boşta ısınma sorunu yaşadım.)
Linux Mint (Boşta ısınma sorunu yaşadım.)
PoP_OS!
Hangi tarayıcıyı kullanıyordunuz?
Sorunu fark ettikten sonra Firefox ve Chromium ile denemeler yaptım. Her ikisinde de CPU kullanımım %30 - %40 idi. Bu değer Windows kullandığımda %10 oluyor.

Sorunu fark ettikten sonra Firefox ve Chromium ile denemeler yaptım. Her ikisinde de CPU kullanımım %30 - %40 idi. Bu değer Windows kullandığımda %10 oluyor.

Bahsettiğin CPU kullanımı normal, ancak kullanıma rağmen donanım ısınıyorsa bu ekran sürücü yapılandırmasından olur.
Yani sürücü uyumsuz olabilir, ayarlamak gerekebilir, sonuçta sürücü sorunu gibi görünüyor.

Bahsettiğin CPU kullanımı normal, ancak kullanıma rağmen donanım ısınıyorsa bu ekran sürücü yapılandırmasından olur.
Yani şöyle diyebilirim: Normalde soğuk olan PC video izlemeye başladıktan sonra ısınıyor.
Bu konulara çok hakim değilim, ekran sürücü yapılandırması nasıl oluyor?
Sisteminiz muhtemelen nvidia üzerinde çalışmış. Eğer öyleyese ntel'e geçiş yapmanız gerekir ve chrome kullanıyorsanız ayarladan donanım hızlandırmayı kapatmanız gerekir.
NVIDIA üzerinden çalıştığında daha rahat işlem yapması gerekmiyor mu? Yani donanım hızlandırmayı açık tutmak ısınma sorunu açısından daha mantıklı değil midir?

Yani şöyle diyebilirim: Normalde soğuk olan PC video izlemeye başladıktan sonra ısınıyor.

NVIDIA üzerinden çalıştığında daha rahat işlem yapması gerekmiyor mu? Yani donanım hızlandırmayı açık tutmak ısınma sorunu açısından daha mantıklı değil midir?
Nvidia Linux camiasında sorunludur. Nouveau mu yüklüydü?

Çİft ekran kartlı bilgisayarlarda görüntü işlemcisi intel'dir. Nvidia daha çok oyunlarda veya birtakım programlar kullanırken performans sağlaması açısından kullanılır. Mobil işlemcilerde -eğer çift çekirdekse- donanım hızlandırma cpu kullanımını artırır. Yöntemleri deneyin eğer olmazsa daha hafif linux dağıtımlarını deneyin. Örn. Zorin OS.

Geri
Yukarı