God of War'dan sıkılan tek ben miyim?

Neden bu kadar karşı oyunu gömmeye çalıştın ve de Elden Ring gibi bir oyunu arşa çıkarmaya çalıştın bir fikrim yok. Şurada 2-3 oyunun boş yere fanlığını yapmaya gerek yok keza elimize hiçbir şey geçmiyor. Oyun yapımcılar dünyaları kazanırken burada boş tartışmaya da gerek yok.

Ben Elden Ring tarzı oyun sevmiyorum ve sıkıcı, ne aksiyonu, ne hikayesi ne oynanışı hiçbirini beğenmiyorum o gibi oyunların. Ama diğer yandan GoW, gerek aksiyonuyla, gerek hikayesiyle, gerek akıcılığıyla ve sürükleyiciliğiyle beni kapan oyunlardan bir tanesi.

Elden Ring'in benim için hiçbir anlamı yok. Zorla sevdirtmeyeceksin bana değil mi?
Yazdıklarımı sonuna kadar okuduğunu, okuduysan da anladığını düşünmüyorum. Sana bilgi vermek amacıyla yazdım onları, oyunu zorla sevdirtmek veya arşa çıkartmak için değil. Ama klasik Türk insanı işte, bir şeyin doğrusunu söylediğimiz zaman hemen "fanboy" damgası yapıştırıp geçiyor, çünkü kendi gibi düşünmeyene saygısı yok, karşı fikir duymak bile istemiyor.

Bir oyunun kaliteli bir oyun olması için sağlam desteklenmiş ara sahneleri, güzelce yazılmış bir senaryosu olması gerektiğini düşünüyorsun ben de sana bir oyunun kaliteli veya başyapıt olması için bunlara gerek yok diyorum. Bu yanlış bir algı ve bu algıyı yıkman için sana fikir veriyorum, yine uyup uymaman sana kalmış sonuçta oyuncu kesminin çok büyük bir kısmı böyle düşünüyor artık oyun sektörünün geldiği güncel durum sebebiyle ama hemen fanboy damgası vurmana gerek yok.

Öte yandan burada yaptığın yorumunun bir değeri var, hepimizin var. Sen gelip "sağa sola boş yürüme oyunu" dediğin zaman bunu ciddiye alacaklar olacak ve bu kusura bakma ama çok yanlış bir eleştiri yani. Ve dediğim gibi bu bir eleştiri, eleştiri yapmıyor olsan "tarz bana göre değil, sevmedim" desen ortada hiçbir sıkıntı kalmayacak zaten. Ama sen sırf sevmediğin için kötü eleştiri yapmaya kalktın. Sırf oyun sana film gibi hikayesini anlatmıyor diye bir oyuna "sağa sola yürüme simülasyonu" damgası vurdun. O oyunun oynanışı oynadığın oyunların hepsinden daha iyiyken bunu söylemen doğru değil.

Beni başka konularda gördüysen bilirsin, ben yanlış eleştiriyi engellemek istiyorum sadece. Çünkü oyun dediğimiz kültürün kökeninde hikaye yok bir kere, oyunlar hikaye sunmak için çıkan yapımlar değiller, hikaye işin ekstrasıydı her zaman ama artık nedense oyunlarda olmazsa olmaz bir konuymuş gibi davranılıyor. Hayır bir oyunun başyapıt olması için seni elinden tutan bir hikayesi falan olmasına gerek yok. Oynanış olsun yeter, biz artık çok sağlam hikayeler barındıran ama doğru düzgün oynanışı bile olmayan yapımlara sadece "deneyim" deyip geçiyoruz, oyun olarak bile bakmıyoruz onlara sebebi ne sence bir düşün. Çünkü oynanış yok ve bir ürünün oyun olabilmesi için en önemli şey oynanıştır. Neden bilmiyorum ama Türk insanı bu bilince sahip değil sırf hikaye sunumu yok diye Elden Ring'e "boş yürüme simülasyonu" diyor böyle :D

Son düzenleme:
God of War'ın bütün oyunlarını PS2'den beri oynamış biri olarak(GoW ragnarok hariç) şöyle söyleyebilirim ki. God of War PC'de bende sıkıldım. Düşman çeşitliliği inanılmaz az ve öldürme animasyonları hep aynı kendini tekrarlıyor. PS2 oyunlarında bile daha çok çeşitlilik vardı. Beni oyunu sevdiren o hissiyattı. Bu oyunda her bölüm aynı yaratığın farklı rengi geliyor.😀böyle bir oyuna yakıştıramadım. Hikayesel ve görsele lafım yok. Aynı olay Assassin's Creed serisinde de oldu. Origin ile beraber bir MMO havası vermeye çalışıldı. Noldu zortladılar şimdi Mirage geliyor eski usul. Yenilik yapılacaksa tüketicilerin istediği şekilde olmalı diye düşünüyorum. Gerçi yabancıya koymaz 40 50 euro ama bana o paraları vermek koyuyor. Konu açılmışken içimi dökeyim dedim 😀

Ama klasik Türk insanı işte, bir şeyin doğrusunu söylediğimiz zaman hemen "fanboy
Keşke sadece 1 cümlemi okudun diye bana bu damgayı yapıştırmasaydın iyiydi. Farkındaysan diğer oyunu fazla gömdüğün için fanlık yapmaya gerek yok dedim. Oyuna sadece sinemadan ibaret demişsin tepkim onaydı. GoW'un kötü bir oyun olduğunu düşünmüyorum anlayacağın üzere.

Oyunların inciğine kadar tutup eleştirip "bu oyun kötü, şu iyi" demek bana mantıksız geliyor. Bana göre GoW iyidir sana göre Elden Ring. Nokta. Zevkler tartışılmaz.

Sana bilgi vermek amacıyla yazdım onları
Yazdığın mesajda "bilgi vermek" amacıyla yazdığın bir şey olduğunu göremiyorum :) GoW'a dizi tadında diyen, gereksiz diyalogları var diye gömen sendin çünkü. Bu diyalog ve ara sahne kısmında genel olarak mı konuştun bilemiyorum fakat konumuz GoW ve Elden Ring olduğu için GoW' olduğunu varsayıyorum.

GoW'da sana dizi hissiyatı veren tam olarak neydi biraz açar mısın?

Bir oyunun kaliteli bir oyun olması için sağlam desteklenmiş ara sahneleri, güzelce yazılmış bir senaryosu olması gerektiğini düşünüyorsun ben de sana bir oyunun kaliteli veya başyapıt olması için bunlara gerek yok diyorum
Fikrin için teşekkürler, fakat benim oyun zevkim bu yönde :). Sana göre kötü olabilir ama bana göre iyi olan oyun bu şekildedir. Göreceli kavramdır bu "iyi" ve "kötü".

Son düzenleme:
Neden bu kadar karşı oyunu gömmeye çalıştın ve de Elden Ring gibi bir oyunu arşa çıkarmaya çalıştın bir fikrim yok. Şurada 2-3 oyunun boş yere fanlığını yapmaya gerek yok keza elimize hiçbir şey geçmiyor. Oyun yapımcılar dünyaları kazanırken burada boş tartışmaya da gerek yok.

Ben Elden Ring tarzı oyun sevmiyorum ve sıkıcı, ne aksiyonu, ne hikayesi ne oynanışı hiçbirini beğenmiyorum o gibi oyunların. Ama diğer yandan GoW, gerek aksiyonuyla, gerek hikayesiyle, gerek akıcılığıyla ve sürükleyiciliğiyle beni kapan oyunlardan bir tanesi.

Elden Ring'in benim için hiçbir anlamı yok. Zorla sevdirtmeyeceksin bana değil mi?
Kendin söylüyorsun, senin için ama genel açıdan elden ring daha güzel bir oyun.

O zaman sen de fanlık yapmayacaksın.

God of War isimli o çok övdüğün oyun var ya hani çok övdüğün aksiyon sistemi heh işte o sistem souls oyunlarının sistemi. Sevmediğin oyunun alttan alttan değiştirilmiş bir versiyonunu oynuyorsun farkında değilsin. Fanboyluk yapma demene rağmen fanboy olman ayrı bir konu. Elden Ring oyunun hikayesini ancak internetten okuyarak anlayabilirsin ve piyasadaki hikayelere taş çıkartır. Akıcılık dediğin şey Elden Ring'te çok daha fazla var at ile aksiyon denedin mi? Sürükleyicilik keşfetmenin altında yatıyor Elden Ring'te fakat görüyorum ki hazıra konmayı seviyorsun.

GoW'da sana dizi hissiyatı veren tam olarak neydi biraz açar mısın?

Adım attığında cutscene girmesi olabilir mi?

Tartışmasız God of War tokatlar, bir oyunu en iyi yapan detayları grafikleri değil. Hikayesidir şu ana kadar hikaye bakımından God of War kadar iyisini görmedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı