God of War'ın fazla abartılması

Arkadaşlar lütfen linçlemeyin kendi düşüncelerimi söylüyorum katılmadığınız yerler varsa söylersiniz. Öncelikle oyun çok çok detaylı bir açık dünyaya sahip beni sıktı çünkü oyunu oynarken resmen yüzmeyi bilmeyen insan boğulur ya denizde aynı o şekilde hissediyordum. RPG öğelerini sevemedim. Yan görevler hatta ana hikayede ara ara çok tekrar ediyor. Diyarlara ışınlanmayı sevemedim. Bulmacalar çok gereksiz ve uğraştırıyor bir de crn çanları olursa. Oyunda hep aynı düşmanlarla savaşıyoruz neredeyse aynı hareketleri yapıyoruz 2 silah olması iyi ama tekrara biniyor ve yetenek ağacı ile yeni hareketler açsanız bile kullanmanıza gerek kalmıyor. İlerle Midgard'a gel tekneyi al göreve git sinematik izle aynı düşmanları R1 ve R2 yaparak öldür. Düşmanların ölme animasyonları bile aynı. Bosslar bile aynı sadece skin giydirilmiş. Oyunun başı güzel özellikle baldur ile yaptığımız dövüş ve cadıyı ilk gördüğümüz yer. Ama ortalarına gelince çekilmez bir hal alıyor ve sonra çok sıkıcı oluyor. Benim düşüncelerim böyle. Ama oyunda kaos kılıcını almaya gittiğimizde oluşan atmosfer fena değildi.
Linç söz konusu değil zaten herkesin kendi fikri. Ama dünyaca sevilmiş bi oyun abartılmış sayılmaz.

Arkadaşlar lütfen linçlemeyin kendi düşüncelerimi söylüyorum katılmadığınız yerler varsa söylersiniz. Öncelikle oyun çok çok detaylı bir açık dünyaya sahip beni sıktı çünkü oyunu oynarken resmen yüzmeyi bilmeyen insan boğulur ya denizde aynı o şekilde hissediyordum. RPG öğelerini sevemedim. Yan görevler hatta ana hikayede ara ara çok tekrar ediyor. Diyarlara ışınlanmayı sevemedim. Bulmacalar çok gereksiz ve uğraştırıyor bir de crn çanları olursa. Oyunda hep aynı düşmanlarla savaşıyoruz neredeyse aynı hareketleri yapıyoruz 2 silah olması iyi ama tekrara biniyor ve yetenek ağacı ile yeni hareketler açsanız bile kullanmanıza gerek kalmıyor. İlerle Midgard'a gel tekneyi al göreve git sinematik izle aynı düşmanları R1 ve R2 yaparak öldür. Düşmanların ölme animasyonları bile aynı. Bosslar bile aynı sadece skin giydirilmiş. Oyunun başı güzel özellikle baldur ile yaptığımız dövüş ve cadıyı ilk gördüğümüz yer. Ama ortalarına gelince çekilmez bir hal alıyor ve sonra çok sıkıcı oluyor. Benim düşüncelerim böyle. Ama oyunda kaos kılıcını almaya gittiğimizde oluşan atmosfer fena değildi.

Oynanışı dediğin gibi ama bütün seriye bir bakarsan oynanışda çok büyük değişiklik yaptılar. Her ne olursa olsun PlayStation da en fazla ciroya sahip oyunlardan. Videolardan izledim bende oyunu bazı yerleri sıkıyor çok fazla dolaş mekanizma bul sürekli genelde aynı tür bosslar ama bence güzel. Senin fikrin senindir.

Oyun kaliteli oyun lafım yok.

Ben 2018'de çıkan God of War'dan başlamıştım ve oyunu sevemedim. Herhalde önceki oyunları oynamadığımdan dolayı yaşadım bunu, öncekileri oynasam sever miydim bilmem. Emulatörlerle 1 ve 2'yi deneme şansım oldu ve o oyunları sevmiştim.

Oyunun dünyası hiç hoşuma gitmemişti. Nereye gideceğimi bile bilmiyorum o kadar yalnız bırakıyor ki oyun. Gelişmek zor, bulmacalar da saçma gelmişti. Bir bölümü ne yapacağımı bilmediğim için 1 hafta oynadığımı hatırlıyorum. Tabii benim aptallığım mı, tartışılır.

Genel olarak GoW serisi, hikaye olarak, iz bırakma olarak, model olarak bence birinci sınıf bir seri. Oyunun tasarımı, tanrıların birbiriyle savaşması ve bunun bir hikayede birleştirilmesi gayet ilginç ve alışılmışın dışında.

(Benim düşüncem)

Benim de hoşuma gitmiyor ilk oynadığımda bir ara ana görevi bulamamıştım sinir krizi geçirmiştim sonrada oyunu bitirmeden CD'yi sattım. Şu an indirimde alacaktım yine son anda vazgeçtim Uncharted Lost legacy aldım.

İlk olarak yetenek ağacı aşırı geniş olup bir de tam bitti dediğin yerde sana başka silah verip o silahın da bir o kadar büyük ve diğerinden o kadar farklı bir yetenek ağacına sahip olan ve runiklerle de çeşitlendirilebilen bir oyunun oynanınışına tekrar ediyor denmesini kabul edemem. "bana göre tekrar ediyor" diye bir şey yok, bir şey varsa vardır yoksa yoktur ve bu oyunda kendini tekrar etmeyen bir oynanış mekaniğinin var olduğu bir gerçek. Ha sen açtığın yetenekleri kullanmayarak daha tekrar edici bir şekilde oynarsın oda senin tercihin. Sen oyunun sana sunduklarını kullanmadığın için oyunun mekaniklerini tekrar etmekle suçlayamazsın. Beğenmezsin orası ayrı, seni beğenmeye zorlamak haddim değil. Yan görevler ve boss konularına katılıyorum birkaç farklı yan görev var ama genel olarak diğerleri bir birinin aynısı, bosslar ise oyunun başındaki gibi Epic figtların daha fazla olmasını isterdim. Bir yerde bir trolle, golemle karşılaşıyorsun başka bir yerde onların buzlusu ile. Ana görevlere baktığımızda görevlerden anladığın şuraya git buraya git ise evet tekrar ediyor ama hikaye teknik olarak bir yolculuk hikayesi olduğu için oraya neden gittiğini anlayarak oynuyorsan tekrara bineceğini sanmıyorum ama yine beğenmemiş olabilirsin bir şey diyemem. Düşmanların R3 ile öldürdüğümüz animasyonlar düşman tipine göre farklılık gösterse de evet aynı düşman tipinde hep aynı animasyon var o konuda da sana katılıyorum. Son olarak açık dünya çok çok detaylı demişsin ama oyunda açık dünya olan tek yer Midgard ve orasıda bir açık dünya oyununa göre açık dünya bile diyemeyeceğin kadar küçük ama metroidvania tarzı daha önce açamadığın bir sandığı farklı bir yetenek elde ettiğinde geri dönüp açma uğraşı zor gelebilir o konuda da saygı duyarım. Eğer bu bir linç gibi geldiyse kusura bakma amacım linç etmek değil. Biraz fazla tekrar ettim ama oyunu beğenmemene saygı duyarım herkes her şeyi beğenmek zorunda değil.

İlk olarak yetenek ağacı aşırı geniş olup bir de tam bitti dediğin yerde sana başka silah verip o silahın da bir o kadar büyük ve diğerinden o kadar farklı bir yetenek ağacına sahip olan ve runiklerle de çeşitlendirilebilen bir oyunun oynanınışına tekrar ediyor denmesini kabul edemem. "bana göre tekrar ediyor" diye bir şey yok, bir şey varsa vardır yoksa yoktur ve bu oyunda kendini tekrar etmeyen bir oynanış mekaniğinin var olduğu bir gerçek. Ha sen açtığın yetenekleri kullanmayarak daha tekrar edici bir şekilde oynarsın oda senin tercihin. Sen oyunun sana sunduklarını kullanmadığın için oyunun mekaniklerini tekrar etmekle suçlayamazsın. Beğenmezsin orası ayrı, seni beğenmeye zorlamak haddim değil. Yan görevler ve boss konularına katılıyorum birkaç farklı yan görev var ama genel olarak diğerleri bir birinin aynısı, bosslar ise oyunun başındaki gibi Epic figtların daha fazla olmasını isterdim. Bir yerde bir trolle, golemle karşılaşıyorsun başka bir yerde onların buzlusu ile. Ana görevlere baktığımızda görevlerden anladığın şuraya git buraya git ise evet tekrar ediyor ama hikaye teknik olarak bir yolculuk hikayesi olduğu için oraya neden gittiğini anlayarak oynuyorsan tekrara bineceğini sanmıyorum ama yine beğenmemiş olabilirsin bir şey diyemem. Düşmanların R3 ile öldürdüğümüz animasyonlar düşman tipine göre farklılık gösterse de evet aynı düşman tipinde hep aynı animasyon var o konuda da sana katılıyorum. Son olarak açık dünya çok çok detaylı demişsin ama oyunda açık dünya olan tek yer midgard ve orasıda bir açık dünya oyununa göre açık dünya bile diyemeyeceğin kadar küçük ama metroidvania tarzı daha önce açamadığın bir sandığı farklı bir yetenek elde ettiğinde geri dönüp açma uğraşı zor gelebilir o konuda da saygı duyarım. Eğer bu bir linç gibi geldiyse kusura bakma amacım linç etmek değil. Biraz fazla tekrar ettim ama oyunu beğenmemene saygı duyarım herkes her şeyi beğenmek zorunda değil.

Bu oyunu çok Allah katına çıkarttılar aldım zamanında pişman oldum. Bir ara ana görevi bulamadım resmen sinir krizi geçirdim. Bir de ben bu oyunu Uncharted 4 gibi bir başyapıttan sonra oynadım oyunun başı iyiydi baldur ile yaptığımız dövüş sonra oyunun ortalarına doğru kanser etmeye başladı. Kaosun kılıçlarını alana kadar oyun sıkıcı olmaya başladı sabrettim. Kaos'un kılıçlarını aldığımızda oluşan atmosfer iyiydi. Sonra yine sıkıcılaştı bir ana görevi bulamayınca dedim yan görevleri yapayım yan görevleride tekrar edince ana görevide bulamadım çıldırdım sövüp kapattım. Bu oyun bana hiç hitap etmedi 2-3 tane iyi bölümü var diye bir başyapıt olmuyor. CD'yi sattım dijital alarak şans verecektim indirimdeyken şu an 60 TL 60 TL'dir diyerek onun yerine Uncharted kayıp miras aldım. Bu arada PS4 exculusive oyunlarında nedense zayıf halka olarak gösterilen Uncharted 4 bu oyundan milyon kat daha iyi bir oyun 2 yıl önce çıkmasına rağmen.
Ben PS2, PS3, PS4, PS4 Pro kullanan biri olarak zamanında hiçbir God of War oyununu bitiremedim. Hepsini almama rağmen.
Sıkıcı olduğu için galiba.

Bu oyunu çok Allah katına çıkarttılar aldım zamanında pişman oldum. Bir ara ana görevi bulamadım resmen sinir krizi geçirdim. Bir de ben bu oyunu Uncharted 4 gibi bir başyapıttan sonra oynadım oyunun başı iyiydi baldur ile yaptığımız dövüş sonra oyunun ortalarına doğru kanser etmeye başladı. Kaosun kılıçlarını alana kadar oyun sıkıcı olmaya başladı sabrettim. Kaos'un kılıçlarını aldığımızda oluşan atmosfer iyiydi. Sonra yine sıkıcılaştı bir ana görevi bulamayınca dedim yan görevleri yapayım yan görevleride tekrar edince ana görevide bulamadım çıldırdım sövüp kapattım. Bu oyun bana hiç hitap etmedi 2-3 tane iyi bölümü var diye bir başyapıt olmuyor. CD'yi sattım dijital alarak şans verecektim indirimdeyken şu an 60 TL 60 TL'dir diyerek onun yerine Uncharted kayıp miras aldım. Bu arada PS4 exculusive oyunlarında nedense zayıf halka olarak gösterilen Uncharted 4 bu oyundan milyon kat daha iyi bir oyun 2 yıl önce çıkmasına rağmen.

Sıkıcı olduğu için galiba.
Ekranın üstünde ana görevin nerede olduğunu gösteren bir pusula vardı nasıl bulamadığını merak ettim şimdi.

İlk başta PS2 ile oyun dünyasına atıldığımda bana en zevk veren ve güzel oyun God of War ve Prince of Persia: Warrior within di. Prince of Persia ve o zamanki God of War gemide geçiyor diye sevmiştim ama ne zaman PC'ye format atsam illa Prince of Persia'yı kurup oynarım çünkü sarıyor.

Ekranın üstünde ana görevin nerede olduğunu gösteren bir pusula vardı nasıl bulamadığını merak ettim şimdi.

Gidiyorum her yolu denedim nedense bulamadım yolu. Oyun sıkıcı bir oyun bence RPG öğeleri ve o açık dünyası oyunu batırmış her yerde bulmaca olmasına gerek yok Uncharted değil bu. O kadar da abartıldığı gibi bir oyun değil. RDR2'ye çok bakmadım ama Rockstar yaptıysa bu oyundan kesinlikle iyidir. Hatta videolarına baktım Horizon Zero Dawn bile daha iyi duruyor bir ara oynayacağım play at Home'da bedava verilmişti.

Son düzenleme:
Gidiyorum her yolu denedim nedense bulamadım yolu. Oyun sıkıcı bir oyun bence RPG öğeleri ve o açık dünyası oyunu batırmış her yerde bulmaca olmasına gerek yok Uncharted değil bu. O kadar da abartıldığı gibi bir oyun değil. RDR2'ye çok bakmadım ama Rockstar yaptıysa bu oyundan kesinlikle iyidir. Hatta videolarına baktım Horizon Zero Dawn bile daha iyi duruyor bir ara oynayacağım play at Home'da bedava verilmişti.
RDR2 de baya iyidir 2018'in yıldızları bu ikisi zaten. Kimine göre GOW kimine göre RDR2 daha iyi. Ancak Horizon yanlarına bile yaklaşamaz bu ikisinin.

Usta dediğine şu noktada katılıyorum. Çok farklı bosslar yok. Evet bikac tane muhteşem olanları var hala bile aklıma gelenler ama çok çeşitli değil. Sana tavsiye edebileceğim şey şu ilk oynadığımda ben de çok eğlenememistim. Geçenlerde oyunsuzlktan bu sefer zor ayarlarda yeniden oynamaya başladım ve seneryoyu bilmeme rağmen yani hikayede görücek yeni bişey olmamasına rağmen her yeri gezerek oynadım ve açtığım skillerle oyun ilkinden abartmıyorum 20 kar daha zevkli hale geldi. Ya oyunda düz ilerlediğimde almadığım 100lerce skill var ve hep de en zevkli olanlar onlar.

Geri
Yukarı