Çözüldü Görev Yöneticisi İsimsiz uygulamalar virüs mü?

• Konuyu başlatan Byrk
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 664
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Byrk

Centipat
Daha fazla  
Şu anda bilgisayarım aşırı derece kasıyor görev yöneticisinde ise belleği çok fazla kullanan 2 tane isimsiz uygulama var bunlar virüs müdür? Virüs ise nasıl kurtulabilirim?

1665002580133.png

Çözüm
Çözümü buldum. Bilgisayarı yeniden başlatınca sorun kalmıyor yardım edenlere teşekkürler.
Büyük ihtimalle değil, çünkü windows kimi zaman servis süreçlerini isimsiz bir şekilde başlatabiliyor. Üst bölümde bulunan "Name" satırına sağ tıklayıp. "Process Name ve Command Line" seçeneklerini aktif ederek neyin bu servisleri kullandığı ile ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Daha detaylı kontrol amacıyla GitHub - winsiderss/systeminformer: A free, powerful, multi-purpose tool that helps you monitor system resources, debug software and detect malware. Brought to you by Winsider Seminars & Solutions, Inc. @ http://www.windows-internals.com kullanabilir kesin sonuç alabilirsiniz.

Sisteminizi söylerseniz daha detaylı yardımcı olmaya çalışırız.

Sistem özelliklerinden bahsediyorsanız

GTX 850M
İ/-4710HQ
8 GB RAM
Windows 10

Büyük ihtimalle değil, çünkü Windows kimi zaman servis süreçlerini isimsiz bir şekilde başlatabiliyor. Üst bölümde bulunan "name" satırına sağ tıklayıp. "process name ve command line" seçeneklerini aktif ederek neyin bu servisleri kullandığı ile ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Daha detaylı kontrol amacıyla GitHub - winsiderss/systeminformer: A free, powerful, multi-purpose tool that helps you monitor system resources, debug software and detect malware. Brought to you by Winsider Seminars & Solutions, Inc. @ http://www.windows-internals.com kullanabilir kesin sonuç alabilirsiniz.

Genellikle geceleri oyuna falan girmeye çalıştığımda kasmaya başlıyor görev yöneticisine baktığımda bunlar oluyor o yüzden şu an bakamıyorum. baktığım zaman bilgilendiririm

Büyük ihtimalle değil, çünkü Windows kimi zaman servis süreçlerini isimsiz bir şekilde başlatabiliyor. Üst bölümde bulunan "name" satırına sağ tıklayıp. "process name ve command line" seçeneklerini aktif ederek neyin bu servisleri kullandığı ile ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

İşlem adına svchost.exe diyor. Sanırım Windows'un kendi işlemi ama neden bu kadar bellek ve CPU yediğini anlayamadım.

Son düzenleme:
Sistem özelliklerinden bahsediyorsanız.

GTX 850M.
İ/-4710HQ
8 GB RAM.
Windows 10.

Genellikle geceleri oyuna falan girmeye çalıştığımda kasmaya başlıyor görev yöneticisine baktığımda bunlar oluyor o yüzden şu an bakamıyorum. Baktığım zaman bilgilendiririm.

İşlem adına svchost.exe diyor. Sanırım Windows'un kendi işlemi ama neden bu kadar bellek ve CPU yediğini anlayamadım.

Kesin olmamakla birlikte hard diskten kaynaklandığını düşünüyorum. SSD zaten günümüzde zorunlu bir bileşen. Alıp Windows'u da onun üzerine kurarsanız sorununuz çözülür diye düşünüyorum. Ancak belirtmekte fayda var bu benim çıkarımım.

Kesin olmamakla birlikte hard diskten kaynaklandığını düşünüyorum. SSD zaten günümüzde zorunlu bir bileşen. Alıp Windows'u da onun üzerine kurarsanız sorununuz çözülür diye düşünüyorum. Ancak belirtmekte fayda var bu benim çıkarımım.

Hard diskler eskidiginde bu ve bunun gibi problemler ortaya çıkabiliyor. Bad sector taraması yapmanız yararınıza olacaktır.

Bir hatadan dolayı işlemin döngüye girme ihtimali de var. Bu tarz durumlarda sistemi yeniden başlatabilirsiniz. Ayrıca bilmediğiniz işlemleri zorla sonlandırmayın. Ya da bu tarz işlemleri sonlandıran uygulamlar kullanmayın. İşlemler birbirleri ile uyumlu çalıştığından, düzgün çalışmasını önlemiş olabilirsiniz.

Ayrıca güncellemeleri eksiksiz yapın. Windows 10 özellikle son büyük güncellemesi ve ek güncellemeleri ile, bu tarz kaynak sızıntılarına odaklanmıştı.

Ayrıca Defender yerine farklı bir antivirüs kullanmanızı öneririm. Halen kaynak tüketimi ya da bir virüs taraması sonrası, tükettiği kaynağı temizleme konusunda beceriksiz. Performansa da iyi bir etkisi yok. Alternatif olarak Norton 360 Standart ya da Bitdefender ürünlerini önerebilirim.

Geri
Yukarı