Görev Yöneticisinde Chrome çok RAM yiyor

Thulkor

Kilopat
Yer
Tekirdağ
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel i9 13900K
MSI MPG z-790 Carbon Wifi Anakart
MSI Nvidia RTX 4080 Suprim X 16 GB
Corsair Vengeance DDR5 6800 Mhz 2x16 GB Ram
Cooler Master TD500 Mesh Kasa
Corsair iCue H150 Sıvı Soğutma
Corsair HX1200 Platinium +80 PSU
Meslek
Dispatcher
Merhabalar.
Google Chrome'da sadece bir sekme açıyorum fakat gördüğünüz üzere fotoğrafta çılgınlar gibi RAM kullanıyor. 3-4 sekme açtığımda 1 GB'yi geçiyor. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
Windows 7'de böyle bir sorunum yoktu dün format attım Windows 10 sonuç bu şekilde.
Alt sekmelerinde 1. fotoğrafta 6 sekme mevcut iken 12 yazıyor ve kullanım miktarı 971 MB böyle bir durum olabilir mi?
Yardımlarınızı bekliyorum.
2.jpg

Adsız.jpg

Olabilir Windows 7'de hiç rastlamamıştım.
Sadece Chrome da değil IE'de de aynı sorun var. Çok garip ya tek sekme açıyorum altında 4 5 tane daha alt sekme Chrome görünüyor görev yöneticisinde.

Gelişmiş ayarlardan donanım hızlandırmasını kapatın. Bu durumu bir miktar değiştirir.

Fakat şunu da belirtmek lazım:

Chrome'daki her sekme, bellek ve işlem gücü biriktiren yeni bir süreç oluşturur.

Bu, bilgisayarınızın daha fazla RAM ve CPU kullanması demektir.

Bu da PC'nizi (sekme sayısına bağlı olarak) yavaşlatır.

Gelişmiş ayarlardan donanım hızlandırmasını kapatın. Bu durumu bir miktar değiştirir.

Fakat şunu da belirtmek lazım:

Chrome'daki her sekme, bellek ve işlem gücü biriktiren yeni bir süreç oluşturur.

Bu, bilgisayarınızın daha fazla RAM ve CPU kullanması demektir.

Bu da PC'nizi (sekme sayısına bağlı olarak) yavaşlatır.

Dediğinizi yaptım. Yani normal mi diyorsunuz bu şekilde olması?
Peki o 1 sekme açmama rağmen altında ki alt sekmecikler ne oluyor? 6 7 tane sekme oluyor görev yöneticisinde?
"All Browser Memory Zip" diye bir program yükledim o baya düşürüyor kullanımı ama ben bu şekilde olmasını mantıklı bulamadım açıkçası.

Chrome ağır bir tarayıcı. Galiba hızdan kazanmak için RAM israfı yapıyorlar. Mozilla kullandığım halde benzer bir durumndayım ama 16GB RAM olduğundan fazla etkilemiyor. Bu arada birkaç tane sekme görünmesinin sebebi Java, Flash gibi hizmetlerin ayrı ayrı çalışması.

Dosya Ekleri

• Screenshot_45.png
    Screenshot_45.png
    65 KB · Görüntüleme: 852
Chrome ağır bir tarayıcı. Galiba hızdan kazanmak için RAM israfı yapıyorlar. Mozilla kullandığım halde benzer bir durumndayım ama 16GB RAM olduğundan fazla etkilemiyor. Bu arada birkaç tane sekme görünmesinin sebebi Java, Flash gibi hizmetlerin ayrı ayrı çalışması.

Aynı durumdayız sanırım :)
İnsan bazen kafayı yiyecek duruma geliyor resmen ortalama bir oyun kadar RAM yiyor ya dediğim program baya düşürüyor ama ilk sekmeyi açtığımda illa ki hem işlemci hem RAM yükseliyor sonra 1 2 saniye sonra düşüyor.

Aynı durumdayız sanırım :)
İnsan bazen kafayı yiyecek duruma geliyor resmen ortalama bir oyun kadar RAM yiyor ya dediğim program baya düşürüyor ama ilk sekmeyi açtığımda illa ki hem işlemci hem RAM yükseliyor sonra 1 2 saniye sonra düşüyor.
Günümüzde 16GB RAM ihtiyaç oldu diye boşuna demiyoruz. Hem oyun hem de müzik açmak istediğin zaman ortada bırakıyor 8GB RAM'in azlığı.

Günümüzde 16GB RAM ihtiyaç oldu diye boşuna demiyoruz. Hem oyun hem de müzik açmak istediğin zaman ortada bırakıyor 8GB RAM'in azlığı.
Bende dün yükselttim 8 GB'ydi 16 GB yaptım ama yine de saçma geliyor.
Yani örnek veriyorum League Of Legends açıyorum Client de bile altında 3 tane oluşuyor, Whatsapp açıyorum aynı şekilde altında 4 tane alt sekme çıktı mesela şu an. Ben kafayı yiyeceğim ya takıntım oldu yemin ederim :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı