Görseldeki Alman kurdu hangi tüy yapısına sahip?

Cemtastan23

Hectopat
Makaleler
1
Google'da gezerken bir sürü farklı türde alman kurdu görüyorum. Tüy yapısı olayı kafamı çok karıştırıyor.

Kısa tüylülere baktığım zaman böyle:
Alman Kurdu olarak bilinen Alman Çoban Köpeğinin harika özellikleri

Uzun tüylülerde böyle:

Kısa ve Uzun Tüylü Alman Kurdu
Alman Çoban Köpeği

Ancak benim düşündüğüm bu ikisi de değil, tam ortaları. Genel olarak sahiplenmeyi düşündüğüm renk ve tüy yapısı şu şekilde:

Alman Kurdu (Deutscher Schäferhund) - DAS ZEITUNG

Peki bu tüy yapısına ne ad veriliyor?

Kalça çıkıklığı çoğu köpeğin başına gelebilecek bir şey, sokakta beslediğim 13 yaşındaki köpeğimde de var, evimdeki terrier ırkı köpeğimde de var. Hatta kronik kalça çıkıklığı olan Cane Corso var diye biliyorum, yani diğer ırklara nazaran kalçasının çıkması en muhtemelen ırkmış.

Kalçası çıkık olup olmadığı fotoğrafla anlaşılmaz, ayrıca konu sahibinin attığı alman kurtları ilk fotoğraf hariç gayet normal belleri, düşük bel alman kurdu falan diyorlar sağda solda ama, bu ırkın geçmişine gidersek sizin attığınız fotoğrafki köpek gibiydi. Düşük değildi belleri, ancak seneler geçtikçe tabiri caizse bu ırkı kıra kıra belleri bu hale geldi. Ayrıca gerçekten çok şaşırtıcı köpeğinizin belinin düşük olmaması, tüyü kadar ömrü olsun, musmutlu yıllar dilerim. <3
Dedikleriniz doğrudur hocam geçmişleri hakkında bir fikrim yok lakin düşük belli alman kurtları bende çok gördüm ama benim köpeğimde hiç öyle birşey rastlamadım.Bu arada yorumlarınız için çok teşekkür ederim bu da köpeğimin boydan fotoğrafı:

Dosya Ekleri

• IMG_1455.png
    IMG_1455.png
    954 KB · Görüntüleme: 21
Bence golden lablador gibi ırklara bakın hem bakımları kolay hem tecrübe edinmiş olursunuz ilerdede istediğinizi alırsınız.
Doberman alman kurdu gibi köpekler istiyorsan köpek eğitmenlerine yolla eğitsinler eğitim kolay bir şey değil.

Evet ilk köpek sahiplenenler için golden ve labrador öneriyorlar, bence de çok yerinde bir öneri.

Bana göre her köpek illaki eğitilir ama bu dominantlık meselesi sıkıntı, sırf bu yüzden dobermandan vazgeçip alman kurduna tekrar yöneldim. Yaygın genetik hastalıkları yüzünden de nereden sahipleneceğimi hala bilmiyorum. Sizin de dediğinize göre sanırım bu bayağı şans işi bir durum.

Sahiplenmeniz durumunda hani eğer ki yavru sahiplenmeyecekseniz düşük bel olduğu için sahiplenmekten kaçınmayın, bana sorarsanız zaten şu devirde alman çobanlar düşük belli olur, yukarıdaki arkadaşın köpeği çok nadir yani, demem o ki düşük bel bir kusur değil ya da kalça çıkıklığı problem değil kalçası çıkık olan köpek arada bir tekler bununda eğer ki köpekle yarışmaya girmeyecekseniz herhangi bir önemi yok. Gelelim alan korumaya, eğer ki sahipleneceğin köpeğin geninde varsa annesi babası öyle ise zaten korur, aslına bakarsanız inanın tüm cinsler tüm ırklar alanını korur, ben terrier köpeğimi sahiplendiğimde kardeşleri arasında en sessiz cılızı oydu, o kadar sessizdi ki annesini ememedi, diğer kardeşleri gittikten sonra 1 hafta tek başına doya doya emdi, ancak bir kapı tıklamasına ya da merdiven sesine kıyameti kopartıyor. Alan koruma eğitimi vermenizede hiiç ama hiç gerek yok. Misal veriyorum misafiriniz gelir ve köpek havlamaz, dersin ki bu köpek alanını korumuyor, öyle değil. Bana inanın tehlikeyi sezdiğinde, yani gerektiğinde her ırk alanını, ailesini, yerini korur. Arkadaş eğitim falan demiş, temel itaat ve ileri itaat eğitim kısımlarını kendiniz verebilirsiniz, gerçekten bir profesyonelden yardım almanıza gerek yok, hem de dostunuzla vakit geçirip beyin cimnastiği yaparsınız. İyi sosyaller.

Son düzenleme:
Kalça çıkıklığı çoğu köpeğin başına gelebilecek bir şey, sokakta beslediğim 13 yaşındaki köpeğimde de var, evimdeki terrier ırkı köpeğimde de var. Hatta kronik kalça çıkıklığı olan Cane Corso var diye biliyorum, yani diğer ırklara nazaran kalçasının çıkması en muhtemelen ırkmış.
Her köpekte olabilecek bir sorun tabii ki ama alman kurtlarında çok yaygın bir kronik rahatsızlık sanırım bu kalça displazisi.

Dedikleriniz doğrudur hocam geçmişleri hakkında bir fikrim yok lakin düşük belli alman kurtları bende çok gördüm ama benim köpeğimde hiç öyle birşey rastlamadım.Bu arada yorumlarınız için çok teşekkür ederim bu da köpeğimin boydan fotoğrafı:
Gerçekten çok güzel bir köpeğiniz varmış hocam.
Ben de aynı bu türden düşünüyorum.

Evet ilk köpek sahiplenenler için golden ve labrador öneriyorlar, bencede çok yerinde bir öneri.
Büyük ırklar içinde alman kurdunu da çok öneriyorlar, zeki karakteri sayesinde oluşabilecek hataları önlemesi ve çabuk eğitilebilmesi gibi özellikleri ile.

Sahiplenmeniz durumunda hani eğer ki yavru sahiplenmeyecekseniz düşük bel olduğu için sahiplenmekten kaçınmayın, bana sorarsanız zaten şu devirde alman çobanlar düşük belli olur, yukarıdaki arkadaşın köpeği çok nadir yani, demem o ki düşük bel bir kusur değil ya da kalça çıkıklığı problem değil kalçası çıkık olan köpek arada bir tekler bununda eğer ki köpekle yarışmaya girmeyecekseniz herhangi bir önemi yok. Gelelim alan korumaya, eğer ki sahipleneceğin köpeğin geninde varsa annesi babası öyle ise zaten korur, aslına bakarsanız inanın tüm cinsler tüm ırklar alanını korur, ben terrier köpeğimi sahiplendiğimde kardeşleri arasında en sessiz cılızı oydu, o kadar sessizdi ki annesini ememedi, diğer kardeşleri gittikten sonra 1 hafta tek başına doya doya emdi, ancak bir kapı tıklamasına ya da merdiven sesine kıyameti kopartıyor. Alan koruma eğitimi vermenizede hiiç ama hiç gerek yok. Misal veriyorum misafiriniz gelir ve köpek havlamaz, dersin ki bu köpek alanını korumuyor, öyle değil. Bana inanın tehlikeyi sezdiğinde, yani gerektiğinde her ırk alanını, ailesini, yerini korur. Arkadaş eğitim falan demiş, temel itaat ve ileri itaat eğitim kısımlarını kendiniz verebilirsiniz, gerçekten bir profesyonelden yardım almanıza gerek yok, hem de dostunuzla vakit geçirip beyin cimnastiği yaparsınız. İyi sosyaller.
3 aylık yavru düşünüyorum ama zaten kalça düşüklüğü benim için sorun değil ki, hatta çok da estetik duruyor. Kalça displazisinden korkmamın sebebi de birçok FCI vs. belgeli üretici tanıdıklarımın hepsinin "Hem çok masraflı olur hem de hayvan gözünün önünde erir" tarzı yorumlarıydı. Para umurumda değil ama köpeğin acı çekmesine dayanamam. Tabii her köpek içgüdüsel olarak koruma yapar ama bir kaniş ile dobermanın koruması bir olmayacağı için bu tür ırkları tercih ediyorum. Eğitim konusunda da hep dediğim gibi beraber tecrübelenip büyütmek istiyorum. 3 aylıkken eğitime verip yetişkin bir robot olarak geri almak bana göre değil. Zaten asıl amacım her konumda da belirttiğim gibi keyifli vakit geçirebileceğim bir dost olması.

Son düzenleme:
Evet ilk köpek sahiplenenler için golden ve labrador öneriyorlar, bence de çok yerinde bir öneri.

Bu arada hocam size birşey soracağım ben köpeğimi başka bir alman kurdu köpekle çiftleştireceğim.Bildiğim kadarıyla bu düşük bel muhabbeti kalıtsal acaba ben köpeğimi çiftleştirdiğimde ondan doğacak yavrular aynı bel genetiğine mi sahip olur yoksa tamamen şansa bağlı mı ? (Bu arada köpeğim dişi)

Bu arada hocam size birşey soracağım ben köpeğimi başka bir alman kurdu köpekle çiftleştireceğim.Bildiğim kadarıyla bu düşük bel muhabbeti kalıtsal acaba ben köpeğimi çiftleştirdiğimde ondan doğacak yavrular aynı bel genetiğine mi sahip olur yoksa tamamen şansa bağlı mı ? (Bu arada köpeğim dişi)
Olabilir fakat bence çifleştirmeyin doğum yapınca hayvan çok yıpranıyor ömrü azalır yapmayın.

Hocam ama bir yandan da yavru köpek çok istiyorum o yüzden kararsız kaldım çevre de sahiplendirmek isteyen de yok.

Hocam yavru istiyorsanız sokakda yavru köpekler var alın sevap olur veya hangi ildeyseniz o ilin köpek sahiplendirme grupları olur ücretsiz sahiplendirenler var.

Geri
Yukarı