Sayısal Görseldeki matematik sorusunun cevabı nedir?

ArticWolf

Hectopat
1716481275083.jpeg

Ben bunu 61 buluyorum, 61-59 diye ayırarak sonra da 60 ve 1 diye ondan sonra da toplayınca 61 ediyor. Soru mu hatalı?

Çözüm
Bu arada ben niye 81 diye yanlış bulduğumu şimdi fark ettim 80lik grup 40-40 olamayacak şekilde ayrıldığında ister istemez yeni en büyük en küçük 80likten ayrılan yeni iki grupta olacak (30-50, 39-41 vs.).

Hocam benim anlamadığım yer niye benim dediğim şekilde ayrılmasın hepsi farklı mı farklı bize de n büyük ile küçüğün toplamının alabileceği minimum değerin en büyük kaç olabileceğini sormuş. Özetle benimki gibi niye ayrılmaz?
61-59 diye de ayırdığında belli bir minimumu garanti ediyorsun ama soru senden garanti edebileceğin minimumların maksimumunu istiyor.
"Aslı'nın bilyeleri farklı sayıda bilye içeren iki öbeğe ayırması gerekiyor. Toplamda 120 bilye olduğunu biliyoruz, bu nedenle aslı'nın iki öbeği de toplam 120 bilyeden oluşmalıdır.

Aslı'nın bilyeleri iki öbeğe ayırmasıyla, her iki öbeğin de 60 bilye içmesi gerekiyor.

Şimdi zehra, bu iki öbeğin herhangi birini iki öbeğe, oluşan üç öbek farklı sayılarda bilye içerecek şekilde ayırmalıdır.

En az bilye içeren öbeklerin toplam sayısını minimize etmek için, iki öbeği de eşit sayıda bilye içeren öbeklere ayırmalıyız. Bu durumda, her üç öbek de 40'ar bilye içerir.

Bu durumda, en az ve en fazla bilye içeren öbeklerdeki bilye sayılarının toplamı: 40 + 40 = 80 olur.

Yani, n sayısının en büyük değeri 80'dir.

Cevap: C) 80"

ChatGPT 3.5

İlk ayırmayı yapan Aslıymış o nasıl ayırırsa toplamın maksimum olmasını sağlar önümüzdeki soru.

Eğer 40-80 diye ayırırsa diyelim ki 80lik parçayı böleceksin 41-39 diye böldüğünde toplam en küçük oluyor onda bile 81 ama şıklarda yok ben nereyi kaçırdım bilmiyorum ama 80'i garantileyebiliyoruz yani. 40lık parçayı bölerse de ne kadar küçük bölerse bölsün 80'in üzerine ekleyecek.
Sonuçta 3 parçaya ayırıyoruz ve daha önce bu tarz sorularla uğraşmış olunca eşit 3 parçaya ayırsaydı olacak olan durumdan hareket etmek genelde yararlı sonuç veriyor.

Hocam peki benim dediğim niye yanlışmış yani tezime anitezinizi sunabilir misiniz? Yoksa sadece dalga mı geçiyorsunuz?
Neden dalga geçeyim güzel kardeşim? Gir bak mesajlarıma daha önce herhangi bir şey için dalga geçmiş veya lakayıt bir mesaj bulabiliyor musun.
Benim bilgim yok matematik konusunda, sosyale bakarken konuyu gördük girdik üst mesajdaki gibi cevabını verdi ve bitirdi.

İlk ayırmayı yapan aslıymış o nasıl ayırırsa toplamın maksimum olmasını sağlar önümüzdeki soru.

Eğer 40-80 diye ayırırsa diyelim ki 80'lik parçayı böleceksin 41-39 diye böldüğünde toplam en küçük oluyor onda bile 81 ama şıklarda yok ben nereyi kaçırdım bilmiyorum ama 80'i garantileyebiliyoruz yani. 40'lık parçayı bölerse de ne kadar küçük bölerse bölsün 80'in üzerine ekleyecek.
Sonuçta 3 parçaya ayırıyoruz ve daha önce bu tarz sorularla uğraşmış olunca eşit 3 parçaya ayırsaydı olacak olan durumdan hareket etmek genelde yararlı sonuç veriyor.

Hocam benim anlamadığım yer niye benim dediğim şekilde ayrılmasın hepsi farklı mı farklı bize de n büyük ile küçüğün toplamının alabileceği minimum değerin en büyük kaç olabileceğini sormuş. Özetle benimki gibi niye ayrılmaz?

Geri
Yukarı