Göz sağlığı için Asus monitör tavsiyesi

EmreMRE21

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, mimarım işimi görecek kadar iyi bir bilgisayar toplamıştım 4 sene evvel, daha fazla masraf yapmamak için bir süre mevcut monitörümü kullanmaya karar vermiş ve yeni monitör almamıştım. Bilgisayarda zamanım en çok Office programları, Chrome ve AutoCAD ile geçiyor, oyun ayda bir, render yılda bir gibi çok sık kullanmıyorum.
Benim asıl değiştirme sebebim göz sağlığı. Çünkü yoğun baş ağrılarımın sebebini monitörüme bağlamaya başladım ve monitörümü 10 seneden fazla zamandır kullanıyorum (HP W2228H)

Biraz daha geniş bir monitör olsun istiyorum, bunun yanında ASUS'un eye-care teknolojisi ilgimi çekti

Panel vs işlerinden pek anlamam ama araştırmalarımdan anladığım, IPS panelin daha iyi olduğu yönünde.
Full HD mi yoksa 2K mı arasında yine kararsızlığım aynı, FHD az mı gelir bilmiyorum hiç canlı görme şansımda olmadı bu ürünleri, internette de kıyaslama göremedim ve bu sebepten sizlerden tavsiye bekliyorum.

Bu taleplerim doğrultusunda uzman arkadaşların bilgisine ihtiyacım var, ben kendimce bir liste oluşturdum ama aralarındaki fark nedir, fiyat farkına değer mi, sağlık için hangisi, net görüntü için hangisi iyidir derseniz gerçekten hiçbir fikrim yok. Eye care teknolojisinden dolayı ASUS marka monitörlere baktım ve tavsiyeler üzerine aşağıdaki 5 monitör arasında kaldım. Fiyat konusuna gelince 5 bin bantlarına çıkabilirim, aradaki farka değecek kadar iyi ise tabii ki, 3bini geçmek istemiyorum aslında, mevcut monitörüme bakarsanız(HP 2228H) neyle yetindiğimi anlayabilirsiniz :)

1. ASUS MZ27AQ - Estetik tasarı mı, IPS, 2K ve tabii ki Eye-Care özelliği için cazip geldi

2. ASUS PA27AC - Fiyatı biraz yüksek ama değer mi bilemiyorum. Render vs çok almam gerekmiyor. Ama tavsiye sistemlerde de bu monitörü görünce yine 2. Sıraya aldım

3. ASUS MG279Q -

4. ASUS VZ27VQ - Kavisli ve IPS oluşu güzel, ama FHD. 2K'yı çok arar mıyım bilmiyorum, FHD işimi görür ise o kadar masraf etmeden bunu da alabilirim diye düşünüyorum.

5. Asys VZ279HE - Bu da bir üsttekinin curve olmayanı sanırım, yine FHD ve canlı görmediğim için 2K ne kadar iyidir bilemiyorum

Sistemimi de paylaşıyorum, uyumluluk açısından bilgili arkadaşlar daha isabetli yönlendirebilmesi için
pce.jpg

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşların dediği gibi yazılımsal olarak yapılıyor zaten bu olay. Eğer film veya oyun ile işiniz çok yoksa FHD büyük bir monitör işinizi görür. Kavis olayı size kalmış mesela ben kavsili monitöre bir türlü alışamadım. Tamamen zevk işi.

yorumlarınız için teşekkür ederim,
1 ile 5 arasında kalıyorum o zaman, yada sizler de bir model önerebilirsiniz, ben birincinin tasarımını çok beğendim
full hd bakınca bir de buna rastladım, 1-5 veya yukarıdaki arasında hangisini seçmeliyim? gerçekten anlamıyorum ve o paraları verdikten sonra pişman olmamak için tavsiyelere ihtiyacım var

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı