Göz sağlığı için monitör tavsiyesi

Daha fazla  
Merhabalar. İş gereği bilgisayar başında fazla vakit geçirmek durumunda kalıyorum. Ancak bu şekilde devam ederse gözlerimin yakın zamanda bir sağlık sorununa yakalanacağını düşünüyorum. Çünkü monitörüm 1360x768 çözünürlükte ve 60 Hz yenileme hızına sahip. Bu noktada göz sağlığım açısından minimum hangi çözünürlükte ve minimum hangi yenileme hızı değerinde bir monitör almalıyım? Bir de minimum kaç inç olmalı? Fiyat olarak çok uçuk olmasa daha iyi olur. Önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar. İş gereği bilgisayar başında fazla vakit geçirmek durumunda kalıyorum. Ancak bu şekilde devam ederse gözlerimin yakın zamanda bir sağlık sorununa yakalanacağını düşünüyorum. Çünkü monitörüm 1360x768 çözünürlükte ve 60 Hz yenileme hızına sahip. Bu noktada göz sağlığım açısından minimum hangi çözünürlükte ve minimum hangi yenileme hızı değerinde bir monitör almalıyım? Bir de minimum kaç inç olmalı? Fiyat olarak çok uçuk olmasa daha iyi olur. Önerilerinizi bekliyorum.
Büyük monitör göz sağlığı açısından muhtemelen biraz daha iyi olacaktır. Yalnız daha büyük bir monitör aldığınızda izleme mesafenizin artması gerektiğini de unutmayın. Ekrana gereğinden fazla yaklaşmayın.

Ölçekleme oranını büyütmek de bir çözüm olabilir. Küçük nesneleri okmak için yakına girmek gözünüz açısından zararlı olur.

Yenileme hızının göz sağlığı üzerine bir etkisi var mı emin değilim.

Yeni monitör de alsanız uzun süre boyunca yakına ve ekrana bakmak gözlerinizi bozacaktır. Ben göz doktoruna gittiğimde tavsiyesi "Her 20 dakikada bir 20 saniye uzağa bak" oldu. Bilgisayarınızdan kronometre açıp her 20 dakikada bir uyarmasını sağlayabilirsiniz. Bunu mutlaka yapın faydası oluyor. Mesela derslerim gereği uzun süre yakına bakmak zorunda kalıyorum. Kafamı kaldırıp uzağa baktığımda her şey bulanıklamış oluyor. Bir süre uzağa bakarak bekliyorum ve göz uzağa adapte olup tekrar netleşmeye başladığında geri dönüyorum.

Geri
Yukarı