Göz sağlığımı nasıl koruyabilirim?

Barixs

Centipat
Yer
Arş
Üniversite sınavına hazırlanıyorum. Bu dönemde çok fazla gözlerimi yorduğumu düşünüyorum. Günün büyük bölümü ekranda ve kitaplarda geçiyor diyebilirim. Ekranlara bakmazken çok bir sorun yok fakat TV, PC telefon fark etmeksizin gözlerim bunlarda biraz zorlanıyor gibi. Siyahın üstünde kırmızıları biraz bulanık gibi geliyor ve okumak zor oluyor, güneş ve ışıklar çok fazla parlak geliyor, çok fazla gözümü alıyor. Ekrana uzaktan baktığım bazen yazılar bulanıkmış gibi geliyor. Gece olunca da telefonda takılıyorum Twitch vesaire bunun da etkisi var sanırım. Bu durumlardan nasıl kurtulabilirim ve gözlerimi nasıl koruyabilirim? Gözlük kullanmıyorum ve monitöre de neredeyse 60 cm'lik bir uzaklıktan bakıyorum fakat telefon daha yakın. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
En etkili yöntem tabii ki uzun süre aralıksız bakmamak. Onun dışında f.lux gibi programları da deniyebilirsiniz. Bilimsel olarak ne kadar etkilidir bilemem ama bazıları gözü daha az yorduğunu söylüyor.

En etkili yöntem tabii ki uzun süre aralıksız bakmamak. Onun dışında f.lux gibi programları da deniyebilirsiniz. Bilimsel olarak ne kadar etkilidir bilemem ama bazıları gözü daha az yorduğunu söylüyor.
Koruyucu gözlük tarzı şeyler var acaba onlar işe yarıyor mu? Bir fikriniz var mı koruyucu gözlükler hakkında?

Üniversite sınavına hazırlanıyorum. Bu dönemde çok fazla gözlerimi yorduğumu düşünüyorum. Günün büyük bölümü ekranda ve kitaplarda geçiyor diyebilirim. Ekranlara bakmazken çok bir sorun yok fakat TV, PC telefon fark etmeksizin gözlerim bunlarda biraz zorlanıyor gibi. Siyahın üstünde kırmızıları biraz bulanık gibi geliyor ve okumak zor oluyor, güneş ve ışıklar çok fazla parlak geliyor, çok fazla gözümü alıyor. Ekrana uzaktan baktığım bazen yazılar bulanıkmış gibi geliyor. Gece olunca da telefonda takılıyorum Twitch vesaire bunun da etkisi var sanırım. Bu durumlardan nasıl kurtulabilirim ve gözlerimi nasıl koruyabilirim? Gözlük kullanmıyorum ve monitöre de neredeyse 60 Cm'lik bir uzaklıktan bakıyorum fakat telefon daha yakın. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Havuç ye havuç.

Üniversite sınavına hazırlanıyorum. Bu dönemde çok fazla gözlerimi yorduğumu düşünüyorum. Günün büyük bölümü ekranda ve kitaplarda geçiyor diyebilirim. Ekranlara bakmazken çok bir sorun yok fakat TV, PC telefon fark etmeksizin gözlerim bunlarda biraz zorlanıyor gibi. Siyahın üstünde kırmızıları biraz bulanık gibi geliyor ve okumak zor oluyor, güneş ve ışıklar çok fazla parlak geliyor, çok fazla gözümü alıyor. Ekrana uzaktan baktığım bazen yazılar bulanıkmış gibi geliyor. Gece olunca da telefonda takılıyorum Twitch vesaire bunun da etkisi var sanırım. Bu durumlardan nasıl kurtulabilirim ve gözlerimi nasıl koruyabilirim? Gözlük kullanmıyorum ve monitöre de neredeyse 60 cm'lik bir uzaklıktan bakıyorum fakat telefon daha yakın. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
Her dinlenmede gözünü kapatıp dinlendirmek yerine çevreyi evin içini vs. Dolaş . Ekrana dik bir acıyla bakmaya özen göster gözlerin düz dursun
Her dinlenmede gözünü kapatıp dinlendirmek yerine çevreyi evin içini vs. Dolaş . Ekrana dik bir acıyla bakmaya özen göster gözlerin düz dursun

Koruyucu gözlük tarzı şeyler var acaba onlar işe yarıyor mu? Bir fikriniz var mı koruyucu gözlükler hakkında?
Koruyucu gözlük evet kullanabilirsin ekranlara filan bakarken faydası olur bilhassa telefon vb şeylere.
Denildiği gibi arada havuç yiyebilirsin abartmadan. Odanı arada havalandır ve hafif nemli tut, Oda karanlık olup ekran ışığından uzak dur. Ekranlardan filan uzak durulması gereken mesafeyi koru. Uyku saatlerini kaçırma en az 8 saat uykudan kalkmaman lazım.
Suyu az içiyorsan biraz çoğalt. Asosyal isen arada bir çık öğleden sornaki 2/3 saatleri arasında dışarı hava al güneş al. Bunlar fazlasıya yetecektir genetik bir yatkınlığın yoksa.

Yeni konular

Geri
Yukarı