Göz sağlığımı ekrandan nasıl koruyabilirim?

Ribozom

Kilopat
Makaleler
1
Gün içinde saatlerce ekrana bakıyorum ve gözümde sulanma başladı. Gözümün kötüleşmesini önlemek için ne yapabilirim?
Kullandığım ekran ayarları:

f.lux:
401789

Parlaklık ayarı:
401790

Sizce bu ayarlar aşırı veya az mı? Bir sorum daha var 1903 ile gelen beyaz tema bu tip şeyleri etkiler mi?

Karanlık modu aktif et, internette çok dolanıyorsan tarayıcını da siyah temalı yap. Oyun oynuyorsan ona yapılabilecek bir durum yok. Doktora git, dinlendirici ve ışık filtreli gözlük yada lens verir, bu bir yere kadar yeterli olacaktır.

Karanlık modu aktif et, internette çok dolanıyorsan tarayıcını da siyah temalı yap. Oyun oynuyorsan ona yapılabilecek bir durum yok. Doktora git, dinlendirici ve ışık filtreli gözlük yada lens verir, bu bir yere kadar yeterli olacaktır.
Zaten gözlüğümde o özelliklerin hepsi var. Sadece görev çubuğu ve Windows'un oyun içi arayüzü beyaz tema.

Zaten gözlüğümde o özelliklerin hepsi var. Sadece görev çubuğu ve Windows'un oyun içi arayüzü beyaz tema.
Merhaba ben monitörümü herzaman uzak mesafede kullanırım ışıklı ortamda kullanmaya da dikkat ederim eğer ki ışığı kapamak Zorunda kalırsam karanlıkta da monitörümü okuma moduna alıyorum ve zamanımı öyle geçiriyorum gözlerim hiç yorulmuyor.

Merhaba ben monitörümü herzaman uzak mesafede kullanırım ışıklı ortamda kullanmaya da dikkat ederim eğer ki ışığı kapamak Zorunda kalırsam karanlıkta da monitörümü okuma moduna alıyorum ve zamanımı öyle geçiriyorum gözlerim hiç yorulmuyor.
Dediğiniz şeyler arasında sadece uzaktan kullanmayı yapabilirim. Laptop kullanıyorum ve öyle bir moda sahip değilim. Işığı açınca ekrana odaklanmam çok zor oluyor. Gözüm hep diğer şeyleri görüyor.

Dediğiniz şeyler arasında sadece uzaktan kullanmayı yapabilirim. Laptop kullanıyorum ve öyle bir moda sahip değilim. Işığı açınca ekrana odaklanmam çok zor oluyor. Gözüm hep diğer şeyleri görüyor.
Işıklı ortamda kullanman gözünü çok daha az yorucaktır onun dışında monitörün ışığını kısıp beyazları sarıya cevirmekten başka yapabileceğin birşey yok.

f.lux yerine artık Windows'un "Geçe Işığı" özelliğini açabilirsiniz bende 5 sene kullanımdan sonra silmiştim. Onun yanında Windows'ta artık gece teması var yani neredeyse tüm dosyalar karanlık olabiliyor. Google chrome için ise direk Dark temalar mevcut kesinlikle öneririm bunun yanında Youtube, reddit, twitter gibi birçok site artık Dark temaları platformlarına ekledi. Ben Youtube & Twitter gibi sayfaların normal görünüşlerini unuttum bile. Son olarak monitörü kendinizden biraz uzaklaştırın ve parlaklık, kontrast gibi ayarlarını kendinize göre düzenleyin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı