Göze Zarar Vermeyen Monitör Önerisi

ThisisPunisher

Kilopat
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 3 ay önce bir gece 6 saat oyun oynadıktan sonra gözlerimde yanmalar başladı. Doktorların verdiği damlalar ise göz kuruluğunu biraz daha ilerletti ve bilgisayar kullanamaz oldum. Damlaları bıraktıktan sonra gözlerim rahatladı ve şu sıralar ise yaklaşık 20-40dk kullanım sonrası gözlerim yanmaya başlıyor. Parlaklığı en kısıkta kullandığım halde yaşıyorum bu sorunu. O yüzden yine ne olur ne olmaz bilgisayar kullanmıyorum. Ama ister istemez insanın canı sıkılıyor. Gözlerime zararı olmayacak bir monitör önerilerinizi bekliyorum.

Windows 10 sistem kullanıyorsanız, görüntü ayarları>renk ve akabinde gece ışığı butonunu aktif edin, ayarın şiddetini arttırmak için gece ışığı ayarı tıklatarak, istediğiniz gibi ayar yapın. Beleştir, yeni monitör almanız gerekmez :D

Edit: Yaptığınız işlem ; zararlı olan mavi ışığın en aza indirmek.

Bence sorun mavi ışık aynı sorun bende de vardı mavi ışığı azaltınca sorun çözüldü. Mavi ışığı kısıp kullanmayı dener misin? Windows platformunda gece ışığı var veya F.lux programı kullanarak kısabilirsin. Fakat Mac PC de eş değer program veya özellik var mı bilmiyorum.

Çare gözleri fazlası ile yoran mavi ışığı kısıp gözleri yormayan sarı ışığı fullemek hocam. Gece modunu açıp sarı ışığın çizgisini daya en sona sen en iyisi.

Flicker-free ve low-blue light özelliği olan monitör almanız gerekiyor. Flicker-free de önemli bir detaydır. Karanlıkta monitöre bakmayın uzun bir süre boyunca. Gece oyun vesaire bir şeyler yaparken ışık da açık olsun.

Ekleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Ekranınızın mavi ışığını elle kısın, f.lux hakkında bilgim yok ancak oyuna girdiğinizde Windows gece modunu kapatıyor. Turuncu ışığa bir beş dakikadan sonra alışırsınız rengini dert etmeyin :)

Ben f.lux'ı ve gece ışığı'nı 1-2 yıl kullandıktan sonra aynısı bana da oldu bence faydası yok, çaresini bulamadım, göz damlası da işe yaramıyor. Sorun gözle alakalı olmayabilir, düzenli beslenme ve uyku hafifletiyor.

Son düzenleme:
Flicker-free olayını hafife almayın. Eğer monitörünüzde bu yoksa sizin göremediğiniz fakat gözün gördüğü ve beynin algıladığı bu yanıp sönmeler gözü ve beyni çok fazla yorar.

@crazy_vefa Önerilerine ek olarak koyu tema, arka plan ve uzantılarını kullanın.
Windows 10 koyu tema seçeneği Windows 1903 sonra Windows gezgini ve çoğu menüyü koyu hale getiriyor. Hatta Chrome tarayıcısı, Windows 10 temasına göre değişiyor. Tabi Edge, Brave, Opera, Vivaldi gibi tarayıcılar da, içerisin de koyu tema için direk ayar sunuyor.
Kod:
Başlat > Ayarlar > Kişiselleştirme > Renkler > Koyu temayı seçin.
Screenshot_1.png
Tarayıcı üzerinde Dark reader uzantısını tavsiye ederim. Chromium ya da Mozilla tarayıcı sayfaları dışında, tüm siteleri koyu hale getirir. Tarayıcı sayfaları olarak Uzantı mağazaları, tarayıcıların ayar menülerinden bahsediyorum.
En son olarak masaüstün de sade ve koyu renkler içeren duvar kağıdı kullanmanızı öneririm.
Windows 10 gece modu her oyunda çalışmayabiliyor. Bu yüzden oyunlar da, göz yoran Post efekt ve ışıklandırmaları kapatın ya da düşürün. Ayar sunmayan oyunlar için PC Gaming wiki, steam rehberleri ya da arama motoru üzerinden araştırma yapabilirsiniz.
Geceleyin bilgisayar kullanımın da, oda ışığını her zaman açık tutun. Eskiden oda ışığı kapalı bilgisayar kullanırdım. Sabahleyin gözlerim hep kanlanmış olurdu. Artık öyle bir sorun yaşamıyorum. Ayrıca belirli saat aralıklarla gözünüz için 15 dakika molalar verin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı