Gözlerin bozulmasından korkmak

Bir haber gördüm karantina süreci boyunca miyop oranı arttı diye ben de kendimden şüphe ettim.
Gözüme baktırmaya gittiğimde doktor çok uzun süre boyunca yakın çevreye bakmaktan olduğunu söylemişti. Bunun aklımca kanıtlarından biri ise göz egzersizi yaparak kısa süre geçerli olsada göz numarası düşüyor. Mesela sokakta gezdiğimizde sürekli bir yakına, bir uzaktaki bir arabaya, tabela bakarız göz kasları çalışmış olur.
18 yaşından sonra gözlük takmaya başlamış biriyim evet biraz nedense onur kırıyor kişide, büyük ihtimal göz bozukluğu korkusu bundan geliyordur.

Arkadaşlar selam, gözlerimin bozulmasından korkuyorum. Bir arkadaşım yataktan monitördeki yazıyı oku dedi ama çok küçük olduğu için okuyamadım. En çok Miyop durumundan korkuyorum. Genelde PS4 oynarım, çok uzaktadır TV ama rahat görürüm. Telefondan göz testi yaptım uzaktan tutarak ve %92 cevaplar doğru göz sorunu olabilir dedi, kaybettiğim sayılar çok küçüktü. Sizce gözlerim bozuk mu?

Biz nereden bilelim? Bir göz doktoruna görünün çok istiyorsanız veya merak ediyorsanız.

Arkadaşlar tüm mesajları okuyamadım lakin yanlış bildiğiniz bir şey olduğu için yazma ihtiyacı hissettim. Bilgisayara bakmak, televizyona bakmak gözü tabii ki bozar. Bozmaz diyen arkadaşların kanıtı nedir dinlemek isterim açıkçası. Size şöyle izah edeyim. Bir arkadaşımız genler menler falan da demiş bazı konularda haklı olabilir. Evrim teorisine de dayandırabiliriz bazı şeyleri bu konuda. Gözün bozulmasındaki temel sebep gözün kullandığımız odağıdır. Eski zamanlarda insanlar dağda arazide olduğu için herhangi bir tehdit veya av için daha geniş bir alanı gözleriyle tarıyordu ve gözleri de bu anlamda çok gelişmişti. Bilgisayara yakından bakmak da gözü aynı şekilde bozar. Eskiden beridir duyduğunuz o kitap çok mu okuyorsun kitap okumaktan gözlerin bozulmuş lafının da temel dayanağı budur aslında. Kitaba da yakından bakmak gözü bozar. Bunun da sebebi gözün kullandığımız odağıdır. Gözü yorma sebebimiz bilgisayarda fazla ışığa maruz bırakmaktır. Bu da bazı hastalıkları beraberinde getirebilir. Öyle aydınlatmak istedim biraz.

Geri
Yukarı