Gözlüğe ne kadar sürede alışılır?

caylakdonanimci

Hectopat
Merhaba, ben dün itibariyle gözlük kullanmaya başladım. 1.0 nokta miyop 0.25 nokta astigmat var, şuan gözlük oldukça net gösteriyor hatta dışarıya çıktığımda sanki gözümde gözlük yok çıplak gözle bakıyorum hissi oluşuyor.
Ama şuan evdeyim ve gözlük çerçevelerini falan da görüyorum bu da rahatsız hissettiriyor.
Gözlük çerçeveleri yokmuş gibi görebilmek uzun bir alışma süreci mi gerektirir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, ben dün itibariyle gözlük kullanmaya başladım. 1.0 nokta miyop 0.25 nokta astigmat var, şuan gözlük oldukça net gösteriyor hatta dışarıya çıktığımda sanki gözümde gözlük yok çıplak gözle bakıyorum hissi oluşuyor.
Ama şuan evdeyim ve gözlük çerçevelerini falan da görüyorum bu da rahatsız hissettiriyor.
Gözlük çerçeveleri yokmuş gibi görebilmek uzun bir alışma süreci mi gerektirir?
Gözlüğünü olabildiğince temiz tut. Bir süre sonra alışırsın ama camı kirli olursa alışman zorlaşır.

Gözlük işini ciddiye al. Ben 2011 yılında takmaya başladığımda bana 18 yaşında çıkarırsın dediler. Şu an 20 yaşındayım ve hala gözlük takıyorum. Bide 1 haftadan fazla sürmez. İlk zamanlarda başın ağrıyacak gözlerinde ağrıyacak.

insan vücudunun adaptasyon süreci genel olarak 7-14 gün olarak belirtilir. Gözlüğünüz yokmuş gibi davranmaya çalışın beyin hissettğiniz ve düşündüğünüz şeye inanmaya yatkındır.

Tam da sinav dönemine denk geldi, hayırlısı bakalım, alışmaya çalışacağız. Çerçevesiz gözlüğü alışamazsam ileride denerim. Bir de sürekli takmasam sıkıntı olur mu? Özellikle kitap okurken takmak istemiyorum.

Alışma sürecinde çerçevesiz pek önermem. Daha narin yapıdalar çünkü. Alışma kısmına gelince, sınavda zorluk yaşayacağınızı düşünürseniz alışmanız zorlaşır. İlk başlar eğreti dursa da sonra sizin bir parçanızmış gibi oluyor. 2005 yılından beri gözlük kullanıyorum. Kendimi gözlüksüz çok başka biri gibi görüyorum :)

Geri
Yukarı