Gözlüğü sadece PC başında kullanmak

GorkemKazak

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar sağ gözüm 1.25 sol gözüm 0.75 astigmat. Ben gözlüksüz en uzakları da yakınları da çok net bir şekilde görebiliyorum görmemde hiçbir problem yok. Göz muayenesinden sonra doktor bana gözlük yazdı. Gözlükçüye gittim ve PC başında uzun süre oturduğumu söyledim. Göz numarama göre Bana UV ışınlarını engelleyen bir gözlük verdi. Gözlüğü takmam ile takmamam arasında hiçbir fark yok. Ancak PC başında gözlüksüz oturduğumda gözüm 3-4 saat sonra yorulmaya başlıyor. Gözlüğü taktığımda ise ne kadar oturursam oturayım sorun olmuyor. Gün içinde bazen 8 saati aşkın PC'de oturuyorum. Bu gözlüğü sadece bilgisayar başında kullanabilir miyim?

Şimdi sorum şu:

Bu gözlüğü sadece PC başında kullanırsam göz numaram yükselir mi? Veya herhangi bir sorun oluşturur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış bilgi: Gözlük veya kontakt lens takmanın ya da takmamanın gözlük kusurunun ilerlemesi üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.
Arkadaşlar sağ gözüm 1.25 sol gözüm 0.75 astigmat. Ben gözlüksüz en uzakları da yakınları da çok net bir şekilde görebiliyorum görmemde hiçbir problem yok. Göz muayenesinden sonra doktor bana gözlük yazdı. Gözlükçüye gittim ve PC başında uzun süre oturduğumu söyledim. Göz numarama göre bana UV ışınlarını engelleyen bir gözlük verdi. Gözlüğü takmam ile takmamam arasında hiçbir fark yok. Ancak PC başında gözlüksüz oturduğumda gözüm 3-4 saat sonra yorulmaya başlıyor. Gözlüğü taktığımda ise ne kadar oturursam oturayım sorun olmuyor. Gün içinde bazen 8 saati aşkın PC'de oturuyorum. Bu gözlüğü sadece bilgisayar başında kullanabilir miyim?

Şimdi sorum şu:

Bu gözlüğü sadece PC başında kullanırsam göz numaram yükselir mi? Veya herhangi bir sorun oluşturur mu?

Göz numaran gözlüğü ne kadar az kullanırsan o kadar yavaş yükselir, PC başında kullandığında da yükselir fakat bu normaldir zaten dert etmene gerek yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende uzağı bulanık görüyordum. Doktor bana dinlendirici gözlük vermişti. Aslında başta ben dinlendiriciyi taktıkça gözü düzelteceğini sanarak takıyordum lakin öyle değilmiş. Sadece düşük bozulmalarda verilen gözlüklere halk arasından dinlendirici deniyor. Bende pek takmaya alışamamıştım. Sanki takınca kapalı bir odada kalmış gibi bunalıyordum. Ben bilgisayar daha fazla gözüme zarar vermesin diye sadece bilgisayar başında gözlük takıyordum. Sonrasında gözlüğü kaybedince çıplak gözle bakıyorum ve bir ilerleme oluşmadı.

Bilgisayar ekran parlaklığını kısık tutuyorum. Yüksek olunca gözümü ağrıtıyor. Gece içinde flux programını kullanıyorum. Eskiden uzun süre bilgisayara baktığımda gözlerim yanardı. Son bir kaç senedir flux kullanıyorum birde parlaklık en kısıkta olduğu için gözlerim ağrımıyor. :)

Birde göz hareketleri filan var. Parmağına odaklanıp yakınlaştırıp uzaklaştırarak. Bu tip eğzersizlerde iyi olduğunu söylüyorlar lakin ben sürekli uygulamadığım için bu konuda bir şey diyemem.

Bende uzağı bulanık görüyordum. Doktor bana dinlendirici gözlük vermişti. Aslında başta ben dinlendiriciyi taktıkça gözü düzelteceğini sanarak takıyordum lakin öyle değilmiş. Sadece düşük bozulmalarda verilen gözlüklere halk arasından dinlendirici deniyor. Bende pek takmaya alışamamıştım. Sanki takınca kapalı bir odada kalmış gibi bunalıyordum. Ben bilgisayar daha fazla gözüme zarar vermesin diye sadece bilgisayar başında gözlük takıyordum. Sonrasında gözlüğü kaybedince çıplak gözle bakıyorum ve bir ilerleme oluşmadı.

Bilgisayar ekran parlaklığını kısık tutuyorum. Yüksek olunca gözümü ağrıtıyor. Gece içinde flux programını kullanıyorum. Eskiden uzun süre bilgisayara baktığımda gözlerim yanardı. Son bir kaç senedir flux kullanıyorum birde parlaklık en kısıkta olduğu için gözlerim ağrımıyor. :)

Birde göz hareketleri filan var. Parmağına odaklanıp yakınlaştırıp uzaklaştırarak. Bu tip eğzersizlerde iyi olduğunu söylüyorlar lakin ben sürekli uygulamadığım için bu konuda bir şey diyemem.
Sağ göz 6.50 sol göz 7,25 2.50 astigmat var sence bende işe yarar mı egzersizler :D

Sağ göz 6.50 sol göz 7,25 2.50 astigmat var sence bende işe yarar mı egzersizler. :D
Geçmiş olsun. :(
En azından ilerlememesi için yapılabilir. Hızlı okuma kursu alırken karşılaşmıştım bunla.
Bilgisayar tabanlı bozulmaların sebebi gözün kuru kalması ve yorulmasından kaynaklı.
Bir insan ekrana bakmadığı zaman gözünü daha sık arayla kırpıyormuş. Ekranlara baktığında ise bu baya bi azalıyor. Haliyle kuruluk, yanma gibi şeyler hissediyorsun. Bunu engellemek için bilgisayarda mümkün olduğunda mavi ışığı azaltmak gerekiyor. Eğer grafik işleri ile uğraşmıyorsanız flux gibi programlar çok faydalı olacaktır. Mat ekranda kullanıyorsanız parlaklığı en dibe alsanız bile gündüzde kendinizin yansımasını ekranda görmeyeceğiniz için rahatça kullanabilirsiniz. :)

Son düzenleme:
Geçmiş olsun. :(
En azından ilerlememesi için yapılabilir. Hızlı okuma kursu alırken karşılaşmıştım bunla.
Bilgisayar tabanlı bozulmaların sebebi gözün kuru kalması ve yorulmasından kaynaklı.
Bir insan ekrana bakmadığı zaman gözünü daha sık arayla kırpıyormuş. Ekranlara baktığında ise bu baya bi azalıyor. Haliyle kuruluk, yanma gibi şeyler hissediyorsun. Bunu engellemek için bilgisayarda mümkün olduğunda mavi ışığı azaltmak gerekiyor. Eğer grafik işleri ile uğraşmıyorsanız flux gibi programlar çok faydalı olacaktır. Mat ekranda kullanıyorsanız parlaklığı en dibe alsanız bile gündüzde kendinizin yansımasını ekranda görmeyeceğiniz için rahatça kullanabilirsiniz. :)
Teşekkürler, ben göz numaramın büyümesini artık dert etmiyorum zaten :D doktor bile şaşırdı 19 yaşına gelmişsin hala bu kadar hızlı nasıl büyüyor diye. Bu yaşta büyümesinin durması gerektiğini söylemişti.

Teşekkürler, ben göz numaramın büyümesini artık dert etmiyorum zaten :D doktor bile şaşırdı 19 yaşına gelmişsin hala bu kadar hızlı nasıl büyüyor diye. Bu yaşta büyümesinin durması gerektiğini söylemişti.
Ameliyat seçeneği filan yok mu? İnternette lazer ile tedavi edildiğini yazıyorlardı. Hatta videolarını filan izlemiştim. (İçim bi hoş olduydu ama neyse.)

Ayrıca 6 yaşımdan beri gözlük takmaya başladığım için sanırım genetik olarak benim gözler büyümeye meyilli.
Ameliyat seçeneği filan yok mu? İnternette lazer ile tedavi edildiğini yazıyorlardı. Hatta videolarını filan izlemiştim. (İçim bi hoş olduydu ama neyse.)
Evet, ameliyat var fakat göz numarasının büyümesinin tamamen durması gerekiyor. Onu da anlamak için en az 2 yıl boyunca göz numarasının değişmemesi yani büyümemesi gerekiyor.

Anladım, ameliyat olması iyi bari. Umarım tez zamanda sağlığınıza kavuşursunuz. Siz gene de bilgisayar başında çok oturuyorsanız mümkün olduğunca mavi ışıktan kaçınmaya bakın. :)
Gündüz pek sıkıntı olmuyor ama gece çok yoruyor gözleri.

Yeni konular

Geri
Yukarı