Golf 7 Yazılım Atılmalı mı?

Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selamlar dostlar. Yakın zamanda Golf 7 almayı düşünüyoruz. Birçok varyasyonu var 1.6TDI 105, 110, 115HP şeklinde. Şu an gözümüze kestirdiğimiz bir araç yok fakat marka modelimiz bu. Tabii ki Leon, 308 veya Golf segmentinde, Golf yerine muhakkak bunu tercih edin diyeceğiniz modeller varsa da hala görüşe açığız.

Öncelikle bu beygir güçleri arasında kayda değer bir performans farkı var mı?
5 vites olması uzun yolda sorun yaratır mı?
2000 devirde kaç km yapıyor veya 120 ile giderken kaç devirde oluyor?

En nihayetinde yazılım yaptırmayı düşünüyorum. Stage 2-3 gibi değerlerden ziyade Dr. Ecu'da soft yazılım yaptırmak istiyorum ve bu aracı nereden baksanız 2-3 belki de 4 sene kullanacağız. Yazılımla alakalı birçok şey gördüm, okudum, izledim aynı zamanda kendi bilgilerimi de ortaya kattım ancak hala emin olamıyorum yapılmasında bir sakınca olup olmadığına. Sonuçta araç motordan bozulunca hiçbir yazılımcı telafi etmeyeceği gibi bir hayli de değer kaybedecek satarken.

Yalnızca soft yazılım yaptırmış olsam ve gayet efendi gibi aracı kullanmaya devam etsem herhangi bir motor yeme, yatak sarma veya Turbo bitirme gibi şeyler yaşar mıyım? Özellikle yazılım yapmış, binmiş ve satmış arkadaşlarım yorum yapmaktan çekinmezlerse çok sevinirim. Araç manuel, 1.6TDI olacak ve ortalama 60-80 bin km civarında olur diye düşünüyorum. Eğer bu kilometreler yazılım için geç kalınmış kilometrelerse tereddütsüz vazgeçerim.

2 adet scirocco kullandım birisi yazılımli birisi de orjinaldi. Yazılım olan arac 80 binde yatak sardi. Orjinal olan arac 120bine kadar sivi bakimi dışında bakim gormedi. Benim deneyimim bu yazilim aracin ömrünü kisaltiyor. Iki aracta stok halde 160 beygirdi.

Son düzenleme:
2 adet scirocco kullandım birisi yazılımli birisi de orjinaldi. Yazılım olan arac 80 binde yatak sardi. Orjinal olan araj 120bine kadar sivi bakimi dışında bakim gormedi. Benim deneyimim bu yazilim aracin ömrünü kisaltiyor. Iki aracta stok halde 160 beygirdi.
Roccoların hepsi öyle. Ya piston kırıyor ya motor kitliyor. Nedenini bilen yok.

Son düzenleme:
Bu şekil pişmanlıkların yanında çok uzun süre kullanmış arkadaşların da olması inanılmaz kafa karıştırıyor. İşin ilginci çok fazla etken var. Kullanım şekli, atılan yazılım gibi gibi. Şimdi bir 10 bin km var resmen pistte kullanılmış, bir de 100 bin km var dipgaz dahi yapılmamış zorlanmamış. Sırf böyle şeyler yüzünden tereddütte kalıyorum.

6 ay kadar 2020 Leon FR DSG sahibi oldum, Ekim 2020-Nisan 2021 arası, 150 HP ve segmenti için bence çok güzel hem iç hem dış hatlara sahip bir araç. 1.5 EcoTSI motoru kullanmayı öğrendiğinizde belirli hızlardan sonra sabit hızlanmalarınızda dahil 2 silindir kapatabiliyor. Ben İstanbul Şişli'de yaşayan birisi olarak 6 ayda 10.000 km yol yaptım, en genel ortalamam 8.0'ın altında idi. Sakin kullanıma DSG'i çözmeyi de ekleyince bence fiyatına göre çok şey sunuyor. Cam tavan, hayalet gösterge, matrix LED farlar, DSG (kimisi korksa da) bence çok güzel. Buna sakin kullanımda veya uzun yolda 120'leri geçmeyince 5-6L arası yakması da çok cazip. Yani istersen az yakıyor istersen performans veriyor. Şiddetle öneririm. 260.000TL civarına hatasız çözülebilir. Ayrıca yazılım vs. de bence istemezsiniz o performansa.

Bu şekil pişmanlıkların yanında çok uzun süre kullanmış arkadaşların da olması inanılmaz kafa karıştırıyor. İşin ilginci çok fazla etken var. Kullanım şekli, atılan yazılım gibi gibi. Şimdi bir 10 bin km var resmen pistte kullanılmış, bir de 100 bin km var dipgaz dahi yapılmamış zorlanmamış. Sırf böyle şeyler yüzünden tereddütte kalıyorum.
Hocam bizim orda bir usta vardı şöyle derdi. ''Yazılım atacak adam her ihtimale karşı bir motor parasını cebe atacak.'' sonuçta var olan kapasitesinin üstüne çıkartıyorsun. Hiçbir yazılım, sonradan oynama da fabrika çıktısı gibi olmuyor. Sen yazılımı atar hevesini alırsan bir de satma işi var. Çoğu kişi de yazılımlı araba almıyor.

6 ay kadar 2020 Leon FR DSG sahibi oldum, Ekim 2020-Nisan 2021 arası, 150 HP ve segmenti için bence çok güzel hem iç hem dış hatlara sahip bir araç. 1.5 EcoTSI motoru kullanmayı öğrendiğinizde belirli hızlardan sonra sabit hızlanmalarınızda dahil 2 silindir kapatabiliyor. Ben İstanbul Şişli'de yaşayan birisi olarak 6 ayda 10.000 km yol yaptım, en genel ortalamam 8.0'ın altında idi. Sakin kullanıma DSG'i çözmeyi de ekleyince bence fiyatına göre çok şey sunuyor. Cam tavan, hayalet gösterge, matrix LED farlar, DSG (kimisi korksa da) bence çok güzel. Buna sakin kullanımda veya uzun yolda 120'leri geçmeyince 5-6L arası yakması da çok cazip. Yani istersen az yakıyor istersen performans veriyor. Şiddetle öneririm. 260.000TL civarına hatasız çözülebilir. Ayrıca yazılım vs. de bence istemezsiniz o performansa.
Bunun konuyla ne ilgisi var?

Bunun konuyla ne ilgisi var?
Konu sahibinin ilk mesajını okursanız anlarsınız.
Selamlar dostlar. Yakın zamanda Golf 7 almayı düşünüyoruz. Birçok varyasyonu var 1.6TDI 105, 110, 115HP şeklinde. Şu an gözümüze kestirdiğimiz bir araç yok fakat marka modelimiz bu. Tabii ki Leon, 308 veya Golf segmentinde, Golf yerine muhakkak bunu tercih edin diyeceğiniz modeller varsa da hala görüşe açığız.
Anlatabildim umarım.

Uzun vadede benzin, hem tüketim hem de iki yakıt arası fiyat farkından bizim için zor olacaktır. Yılda 20 bin km yapıyorduk bunca zaman, şimdi kısmen de olsa 2 şoför olacağımız için ve öğrenci olduğum için benzine bakamıyoruz malesef.

Bir de 105, 110 ve 115HP’leri arasında kayda değer hızlanma farkı oluyor mu ya? Zira tork hepsinde sabit bunu çok merak ettim.
+

Son düzenleme:

Geri
Yukarı