Google, eğer Firefox kullanıyorsanız YouTube videolarını bilerek yavaş açıyor

Scorpio55

Kilopat
Daha fazla  
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mental Outlaw'ın yeni videosu ilginç olduğu için paylaşmak istedim. Olay şöyle; Google bildiğiniz gibi ad-blocklara savaş açmış vaziyette. Anti-AdBlock dedikleri bir illeti YouTube'a getirdikler ve Chromium tabanlı tarayıcılarda Manifest V2'ye desteği tamamen bıraktılar. V3'ün kapasitesi V2'ye göre az olduğundan AdBlock denen teknoloji tamamen işe yaramaz hale gelecek. Buraya kadar olayın kısaca özeti.

Şimdi bütün bunlar neden sorun?
1- Anti-AdBlock bazı ülkelerde yasal dahi olmayabilir.
2- Chromium dışındaki tarayıcıların YouTube'a girdiğinde videoyu oynatmak için 5 saniye istemesi haksız rekabete girdiği ve monopolize olmaya yönelik yanıltıcı bir hamledir.

İkinci sorunun çözümü: Bir user agent ile tarayıcı motorunu Chromium gösterirsek bu bekleme süresi ve yavaşlıktan kurtulabildiğimiz de Reddit ve kullanıcılar tarafından belgelendi. Google'ı başka bir EU anti-Trust davası bekliyor gibi görünüyor. Sorun şu ki, çoğumuz tarayıcısını hızına bakarak seçtik şu zamana kadar. Sizce bu durum Firefox'un kullanıcı kitlesine ne ölçüde zarar verir?

Son düzenleyen: Moderatör:
V3'ün kapasitesi V2'ye göre az olduğundan AdBlock denen teknoloji tamamen işe yaramaz hale gelecek.
Aslında V3 için hazırlanmış bir uBlock halihazırda bulunuyor

Özgür web için Firefox!

Avrupa Birliğinin Google'ın içinden geçmesi dileğiyle.

Firefox kullanıyorum bekleme oluyor ama sistemin eski olmasından mı CPU fanı olmamasından mı yoksa sistemimin Windows 7 Home Basic için tasarlanmış olup benim Windows 11 Pro kullanmamdan mı bilmiyorum. Belki de senin dediğindendir.

Aslında V3 için hazırlanmış bir uBlock halihazırda bulunuyor
V3'ün anladığım kadarıyla 50.000 request hakkı var. Çoğu blocklist ise 100.000 girdinin üstünde. Dolayısıyla adblockların önünde bir engel olacağı ön görülüyor. Buna karşılık Brave misal kendi adblock'unu yapıyor ve bundan Brave tarayıcının etkilenmeyeceğini ileri sürüyorlar. Vivaldi'nin içinde de bir adblocker var. Ancak Vivaldi'den böyle bir açıklama gelmedi. Firefox Manifest V2'ye destek vermeyi sürdürecek olan tek tarayıcı.

YouTube Premium kullanıcıları için bir fark yok galiba.
Ben premium kullanıcısıyım. Beni etkilemiyor. Ama bu etik bir davranış değil. Kullanıcıları etik davranmaya iterken cezalandıramazsın.

CPU fanı olmamasından mı
Burası kafamda daha fazla soru işareti uyandırdı :D CPU fanı nasıl yok hocam? Atom laptop falan mı?

Ben premium kullanıcısıyım. Beni etkilemiyor. Ama bu etik bir davranış değil. Kullanıcıları etik davranmaya iterken cezalandıramazsın.
Reklam gösterilmesi belki etik tamam fakat reklamları üzerimden kastığı hayvan gibi telemetriyle sömürmesi ve bana dayatması hiç etik değil. Verilerim önemlidir benim her Allahın kuluna vermem. Premium kullanırken de kullanıyordum hala kullanıyorum.
Mobilde de pcde de Firefox.

Bu arada, eğer sistemleriniz arasında işe yarar bir reklam engelleyici bakıyorsanız NextDNS harika bir ücretsiz servis. Blocklistlerini 1 yıldır kullanıyorum ve iOS uygulama içi reklamları bile engelliyor. Technopat'ta bununla ilgili rehber hazırlayan birisi olmuş. Rehbere de bakabilirsiniz. Tek başınıza da çözebilirsiniz. Ayarlaması zor bir şey değil.

Reklam gösterilmesi belki etik tamam fakat reklamları üzerimden kastığı hayvan gibi telemetriyle sömürmesi ve bana dayatması hiç etik değil.
Hedeflenmemiş reklam adamlara 0.001$ kazandıracaksa hedefli reklamlar 0.01$ kazandırıyor görüntülenme başına. Reklamcılar tam hedef kitleye ulaşmak istiyorlar. YouTube, Google, Maps gibi sunucuların çok nadir çöktüğünü görürüz ve milyonlarca kullanıcıya ücretsiz sunulan servisler bunlar. Dolayısıyla grafiği negatiften artılara götürmek, zarar değil, kazanç görmek istemelerini anlayabilirim ve bunu yapmak için eminim yol bulabiliriz;

1. Kanal sahiplerine merchlerini YouTube üzerinden satacakları bir alt yapı verilebilir misal.
2. Belli başlı kanallara buymeacoffee.com gibi sitelerden falan değil, YouTube.com üzerinden bağış göndermemiz için cazipleştirici adımlar atılabilir.

YouTube'un gelirini adblock kullanan kendi müşterilerinin suratına tükürmeden, hakaret etmeden ya da yasa çiğnemeden ve Premium satın almayanlara baskı yapmadan artırmanın başka hiçbir yolu yok mu şimdi? Apple en fazla kârını iPhone değil, App Store'daki uygulama satışlarından ediyor misal. iPhone sadece bir medyum onlar için. İnsanlar da buna para veriyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı