Google hesabı "önemli güvenlik" uyarısı

Geçenlerde elektrik kesintiside oldu mobil veriyi de açıp kapattığım da Google'ın böyle e-postalar yolladığını bilmiyordum yani öyleyse neden e-posta içerisinde yazım hatası var altta kaynak belirtilmiyor benim gözüme scam gibi geldi bilmiyorum aynı konuyu forum içerisinde de arattım bana geldiği gibi bir arkadaşa daha gitmiş bu tarz bir e-posta diğer arkadaşta tıklamaması gerektiğini eğer tıklarsa gideceğini söylemiş ben her şeyi yaptım telefonumu taradım güvenlik etkinliklerine baktım o şifreyi yenilediğim linkten çıktıktan sonra yine şifremi yenileyerek iki aşamalı doğrulamayı açıp kapattım ama sorun Samsung İnternete yönlendirmesi ve hesabımın açık kalması tüm telefona yayılmasından korkuyor olmam Google hesabı tüm telefona bağlı sonuçta hesabı temizleyip silip format atmam iyi olur mu sizce?

Evet, asıl sorun da bu zaten scam ile tüm cihazı ele geçirme gibi bir durum var mı?
Hocam bence e-posta'yı yoksaymalısın eğer hesabında herhangi bir sorun oluşursa 2FA'yı açarsın.

Hocam bence e-posta'yı yoksaymalısın eğer hesabında herhangi bir sorun oluşursa 2FA'yı açarsın.
E-postayı yok saymaktan kastınız nedir E-posta değil ben Google hesabımdan bahsediyordum malum her şey ona bağlı olunca 2FA açık zaten
Benim söylediğim link üzerinden virüs vb şeyler girebilir mi telefonuma zarar verebilir mi hesabıma girilebilir miydi hesabı silip format atmayı sormuştum size nasıl olur diye

E-postayı yok saymaktan kastınız nedir E-posta değil ben Google hesabımdan bahsediyordum malum her şey ona bağlı olunca 2FA açık zaten
Benim söylediğim link üzerinden virüs vb şeyler girebilir mi telefonuma zarar verebilir mi hesabıma girilebilir miydi hesabı silip format atmayı sormuştum size nasıl olur diye
Format atmak istiyorsan telefon ayarlarına gir ayarların arama kısmına "sıfırla" yaz zaten çıkar.

Format atmak istiyorsan telefon ayarlarına gir ayarların arama kısmına "sıfırla" yaz zaten çıkar.
Bu şekilde bir etkisi olmuyormuş ne yazık ki sd kart mı bir şeyle atılması gerekiyormuş yani servisin falan yazılımsal bir şeyler yaparak format atması gerekiyormuş zaten ben bunu yapmak yerine servise ya da telefoncuya götürmeyi düşünüyorum sizce virüs girdiyse bu kadar kolay olur mu ne olacağını bilmiyorum cevaplarınız da bana tatminkar gelmiyor Google yukarıda bahsettiğiniz durumda falan mail atıyormuş yani nereden belli bu ben diyorum ki hesabım çalınsa bağlantısı karşı tarafa gitse bile ben şifremi değiştirip 2FAyı açtıktan sonra tekrardan bir erişim söz konusu olur mu o bağlantıdan tüm cihaza virüs girme olasılığı var mı başıma olay açar mı cidden 93 kişi görüyor tatminkar yanıt veren yok belkide ben kendimi yanlış ifade ettim ama endişe edilmesi gereken bir durum. Yani umursamayın derken tam olarak bahsettiğiniz neydi?

Bu şekilde bir etkisi olmuyormuş ne yazık ki sd kart mı bir şeyle atılması gerekiyormuş yani servisin falan yazılımsal bir şeyler yaparak format atması gerekiyormuş zaten ben bunu yapmak yerine servise ya da telefoncuya götürmeyi düşünüyorum sizce virüs girdiyse bu kadar kolay olur mu ne olacağını bilmiyorum cevaplarınız da bana tatminkar gelmiyor Google yukarıda bahsettiğiniz durumda falan mail atıyormuş yani nereden belli bu ben diyorum ki hesabım çalınsa bağlantısı karşı tarafa gitse bile ben şifremi değiştirip 2FAyı açtıktan sonra tekrardan bir erişim söz konusu olur mu o bağlantıdan tüm cihaza virüs girme olasılığı var mı başıma olay açar mı cidden 93 kişi görüyor tatminkar yanıt veren yok belkide ben kendimi yanlış ifade ettim ama endişe edilmesi gereken bir durum. Yani umursamayın derken tam olarak bahsettiğiniz neydi?
Hocam, dediğim gibi profesyönel bir anti virüs programı ile tarayın, şahsen virüs yok telefonunuzda. Birşey indirmeden bulaşamaz telefona bu kadar kolay virüs bulaşmaz hocam.

Hocam, dediğim gibi profesyönel bir anti virüs programı ile tarayın, şahsen virüs yok telefonunuzda. Birşey indirmeden bulaşamaz telefona bu kadar kolay virüs bulaşmaz hocam.
Ücretsiz sürümlerini kullanıyorum taradım herhangi bir şey çıkmadı ben eğer o link Google tarafından gelmediyse ki ben öyle olduğunu düşünüyorum bağlantı üzerinden otomatik dosya indirip işlem yapabildiklerini okumuştum çok mu ütopik kaçtı bilmiyorum ama scam yemek nedir tam olarak nedir onu da bilmiyorum sorum şu ben linke tıkladığımı hatırlamıyorum eğer tıkladıysam bu bir scamsa karşı tarafa her türlü bilgi gittiyse şifreyi değiştirdikten ve 2FA tekrardan koyduktan sonra herhangi bir şekilde hesaba erişimleri var mı çünkü zaten e-posta 2Fa üzerine belkide scamci dolandırıcılar kıramadıkları için bu tarz bir maille kırmak istediler kim bilir alttan bilgi gittiyse bile kırıp aktif edebilirler mi link beni Samsung internet hesabıma yönlendirdi aslında hemen hemen her şeyde yönlendiriyor bu yüzden Samsung account hesabımın da gitmesinden korktum tarayıcıma ve hesabıma bir şey yapabilirler mi ben şifre değiştirip onlarada 2Fa ekledim ama yani scam tam olarak nasıl bir şey? Yanıtlarsanız sevinirim. Ayrıca E-postayı yok saymalısın derken herhangi bir çalınma ihtimaline karşı mı bunu söylediniz o kısmı pek anlayamadım siz telefona ilk format attığınızda girişte Chrome Wp ve benzeri uygulamalara girmek için Bir Google hesabına sahip olmalısınız bu açıdan bakarsanız neden bu kadar endişelendiğimi anlarsınız bahsettiğiniz hesaba bağlı tüm hesapları kaldırıp G-mail outlook hesaplarına hatta Samsung account temizleyip dosyalarimi başka bir yere aktarıp bu google hesabından kurtulup temiz bir formattan sonra yeni bir google hesabıyla devam etsem daha iyi mi olur aklımda şüphe kalmamış olur kafayı yemem en azından ne diyorsunuz? Yapılmalı mı

Son düzenleme:
Ücretsiz sürümlerini kullanıyorum taradım herhangi bir şey çıkmadı ben eğer o link Google tarafından gelmediyse ki ben öyle olduğunu düşünüyorum bağlantı üzerinden otomatik dosya indirip işlem yapabildiklerini okumuştum çok mu ütopik kaçtı bilmiyorum ama scam yemek nedir tam olarak nedir onu da bilmiyorum sorum şu ben linke tıkladığımı hatırlamıyorum eğer tıkladıysam bu bir scamsa karşı tarafa her türlü bilgi gittiyse şifreyi değiştirdikten ve 2FA tekrardan koyduktan sonra herhangi bir şekilde hesaba erişimleri var mı çünkü zaten e-posta 2Fa üzerine belkide scamci dolandırıcılar kıramadıkları için bu tarz bir maille kırmak istediler kim bilir alttan bilgi gittiyse bile kırıp aktif edebilirler mi link beni Samsung internet hesabıma yönlendirdi aslında hemen hemen her şeyde yönlendiriyor bu yüzden Samsung account hesabımın da gitmesinden korktum tarayıcıma ve hesabıma bir şey yapabilirler mi ben şifre değiştirip onlarada 2Fa ekledim ama yani scam tam olarak nasıl bir şey? Yanıtlarsanız sevinirim.
2FA, Şifrenizi değiştirip, antivirüsler ile taradıysanız virüs ortadan kalkmıştır. Eğer scam olduğunu düşünüyorsanız size şu şekilde anlatayım:

Sitede size reklamlar gösterir tıklarsınız birşey indirir bunu açın ... olacak bilmem ne vb. der dosyayı açtığınızda hop tüm dosyalar gitti.

2FA, Şifrenizi değiştirip, antivirüsler ile taradıysanız virüs ortadan kalkmıştır. Eğer scam olduğunu düşünüyorsanız size şu şekilde anlatayım:

Sitede size reklamlar gösterir tıklarsınız birşey indirir bunu açın ... olacak bilmem ne vb. der dosyayı açtığınızda hop tüm dosyalar gitti.
Peki böyle bir durumda dosyaları kurtarma şansı var mıdır? Bu senaryoda hesaptaki her şeyi temizleyerek hesabı silip format atmak daha mı doğru bir çözüm ya da bunu şu an yapsam içim daha mı fazla rahat eder atıyorum başıma bu tarz bir olay geldi diyelim kurtarma şansım var mıdır bilgilerimi yoksa bir kere gidince yok mu çok okuyorum Google G-mailden hesap çalındığını sahte G-maillerin atıldığını sizce cidden her şeyi yedekliyerek hesaba bağlı her şeyi silerek format ve yeni bir Google hesabı çözüm mü eğer söylediğiniz bir şeyse alttan çalışan bir dosya ise yine gitmiştir ve bu ihtimal beni sinir krizine sokuyor yine bu senaryoda dosyalarıma erişip rat ya da benzeri bir trojan telefonumdaysa dosyalarım gittiyse nasıl kurtarırım ve cidden hesap silip format atıp yenisini açmak bir çözüm olur mu? Ve cidden anlamıyorum Google neden Durup durmadık yerde herhangi bir işlem yapmadan bu tarz bir G-mail atsın ki sonuçta ben hesabımdan hiç çıkış yapmadım yeniden girmek istemedim ki farklı etkinlik algılayarak bana öneride bulunsun yazım dili bile farklıydı IP falan filan otomatik algılamadı diyelim 2Fa kaldıracağız diyip neden kaldırmadılar mesela of tıklayıp tıklamadığımı bile bilmiyorum sanırım linke 2Fayı kontrol etmek için girmiştim sifreyi oradan yeniledim bundan bile emin değilim kusura bakmayın ciddi bir olay ve ben bu tarz konularda fazlasıyla paranoyak bir insanım çok gerer beni bilmiyorum herkes farklı konuşuyor sizi de yoruyorum biliyorum ama forumda aynı konu 2 yıl önce açılmış ve bir arkadaş linke tıkladığım an her şeyin gittiğini söylemiş demek ki bir bildiği var konuya yazdım ama 2 yıl önce nereden bulayım neredeyse 100 kişi görüyor ama tek yanıt veren sizsiniz başınızın etini yedim kusura bakmayına ama korkuyorum ne yapmam gerekiyor? Yanıtlarsanız sevinirim.

Peki böyle bir durumda dosyaları kurtarma şansı var mıdır? Bu senaryoda hesaptaki her şeyi temizleyerek hesabı silip format atmak daha mı doğru bir çözüm ya da bunu şu an yapsam içim daha mı fazla rahat eder atıyorum başıma bu tarz bir olay geldi diyelim kurtarma şansım var mıdır bilgilerimi yoksa bir kere gidince yok mu çok okuyorum Google G-mailden hesap çalındığını sahte G-maillerin atıldığını sizce cidden her şeyi yedekliyerek hesaba bağlı her şeyi silerek format ve yeni bir Google hesabı çözüm mü eğer söylediğiniz bir şeyse alttan çalışan bir dosya ise yine gitmiştir ve bu ihtimal beni sinir krizine sokuyor yine bu senaryoda dosyalarıma erişip rat ya da benzeri bir trojan telefonumdaysa dosyalarım gittiyse nasıl kurtarırım ve cidden hesap silip format atıp yenisini açmak bir çözüm olur mu? Ve cidden anlamıyorum Google neden Durup durmadık yerde herhangi bir işlem yapmadan bu tarz bir G-mail atsın ki sonuçta ben hesabımdan hiç çıkış yapmadım yeniden girmek istemedim ki farklı etkinlik algılayarak bana öneride bulunsun yazım dili bile farklıydı IP falan filan otomatik algılamadı diyelim 2Fa kaldıracağız diyip neden kaldırmadılar mesela of tıklayıp tıklamadığımı bile bilmiyorum sanırım linke 2Fayı kontrol etmek için girmiştim sifreyi oradan yeniledim bundan bile emin değilim kusura bakmayın ciddi bir olay ve ben bu tarz konularda fazlasıyla paranoyak bir insanım çok gerer beni bilmiyorum herkes farklı konuşuyor sizi de yoruyorum biliyorum ama forumda aynı konu 2 yıl önce açılmış ve bir arkadaş linke tıkladığım an her şeyin gittiğini söylemiş demek ki bir bildiği var konuya yazdım ama 2 yıl önce nereden bulayım neredeyse 100 kişi görüyor ama tek yanıt veren sizsiniz başınızın etini yedim kusura bakmayına ama korkuyorum ne yapmam gerekiyor? Yanıtlarsanız sevinirim.
Bu durumda dosyaları kurtaramazsınız, temiz bir kurulum yapmanız gerekir. Ahiretten G-Mail'iniz çalınsa dahil zaten 2FA açık ve gördüğüm kadarıyla şifre de değişmişsiniz. Efendim bu tür e-posta adreslerinizi çok takmanız doğru değil, her e-posta'yı takarsak ohoo forum e-posta ile dolar kısacası endişelenmenizi gerektirecek bir durum yok ki zaten temiz kurulum işine bile girişmişsiniz.

Bu durumda dosyaları kurtaramazsınız, temiz bir kurulum yapmanız gerekir. Ahiretten G-Mail'iniz çalınsa dahil zaten 2FA açık ve gördüğüm kadarıyla şifre de değişmişsiniz. Efendim bu tür e-posta adreslerinizi çok takmanız doğru değil, her e-posta'yı takarsak ohoo forum e-posta ile dolar kısacası endişelenmenizi gerektirecek bir durum yok ki zaten temiz kurulum işine bile girişmişsiniz.
Neden dosyaları kurtaramam? Temiz kurulumdan kastınız nedir? Hesabı silip format atmak falan mı? Dosya derken atıyorum e-posta içindeki dosyalardan mı yoksa düz telefondaki dosyalardan mı bahsediyorsunuz? Giden atıyorum bir fotoğraf olur görsel olur yapabileceğim bir şey olmaz anladığım kadarıyla ama format atarak hesap şifresini değiştirerek 2Fa ile hesap güvenliğini ve girilmemesini sağlayabilirim yani doğru mudur? tüm hesaplar için dosyadaki bağlantıları kullanarak atıyorum e-postaya tekrardan erişim sağlayabilirler mı? Henüz girişmedim hesabı silip süpürüyorum G-mail atıyorum virüslüyse aktardığım bir dosyadan bir sonraki hesabımda dosyadan vs etkilenir mi peki? Yani diyorsunuz ki scamlansanız hesabınızın kontrolü karşı tarafa gitse bile şifre değiştirip 2Fa ekledikten sonra erişim mümkün değil. Herkes benim gibi paranoyak değil maalesef İnternet'te her türlü sorun iş vb şeyler dönüyor insan emin olamıyor yani sonuçta e-mail üzerinden bu tarz şeylerde dönüyor yani siz şu anda herhangi bir dosya içmediğine arka plandan bir kontrol olmadığına iki aşamalı doğrulama ile ilgili e-postanın iki aşamalı doğrulamaya erişim sağlayıp hesabıma giremeyeceğini söylüyorsunuz doğru mu anladım? Ama sonuçta linke tıklayan şifre yenilemesi yapan samsung internetten bendim insan düşünüyor ya virüs girdiyse fark etmeden keylogger indirse vs vs diye yani bunlar mümkün değil diyorsunuz peki telefondaki tüm hesaplara erişim de mümkün değil eminsiniz değil mi? Giden dosyalarda atıyorum A ödemesi ile ilgili olsun ama bu ödeme dosyasını açmadınız tüm e-posta hesaplarınızdaki açmadığınız dosyalara kadar gider mi gidiyor dediniz dosyalar gidiyorsa hesap bilgileri de gider sanırım yine değiştirsek bir sorun olmaz değil mi Anlamadığım nokta şu Google neden böyle bir öneride bulunuyor yani daha önce size de böyle bir e-mail geldi mi? Asıl olay gitmesinden ziyade Samsung internet hesabımda bağlantının açılması bağlantının içeriğini bile bilmiyordum tüm telefonuma yayılır diye düşündüm yani bir şey olmaz değil mi mazur görün cidden önemli dosya olayını da giden dosyalar varsa tekrar ben şu an her şeyi başka bir yere taşıyacağımdan soruyorum atıyorum virüs varsa ve dosyalar gittiyse bu giden kişi de çok bilgili bir hacker dosya konumundan dosya bağlantısından tekrardan dosyaları aktive ederek o hesabıma da zarar verebilir mi şimdi ben her şeyi taşıyıp hesabı silip format atmalıyım değil mi benim için kafayı yememek için tek yol bu sanırım kafanızı cidden çorba ettiğimin farkındayım benimle uğraşmak biraz zordur illallah edebilirsiniz ama benim için önemli cidden yardımcı olursanız sevinirim en azından içim rahatlıyor kafayı yememek için böyle bir yol buldum sizce de yapmam gereken bu değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı