Google Stadia ne zaman Türkiye'ye gelecek?

RX570

Centipat
Biliyorsunuzdur, Google Stadia ile PC özellikleri kötü olsa bile istediğimiz oyunu en yüksek ayarlarda internet hızımıza göre oynayabileceğiz. Şimdi benim aklıma takıldı da eski PC2mi satıyorum, o PC'de GTX 1050 vardı, şimdi RX 570 aldım. Eski PC satılınca diğer parçaları da tamamlayacağım. Sorum şu, Google Stadia'yı beklemeye değer mi? Yani yeni sistem toplamaya gerek var mı? O kadar para verip pişman olmak istemiyorum. Zaten internet hızına bağlı olacağı için yeni sistem toplamak gereksiz gibi geliyor. Bugün bir sitede NVIDIA Now diye bir şey olduğunu gördüm, Güney Kore'de şu an açılmış. Şimdi böyle bir uygulama olacağı için yeni bir sistem toplamaya gerek var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Biliyorsunuzdur, Google Stadia ile PC özellikleri kötü olsa bile istediğimiz oyunu en yüksek ayarlarda internet hızımıza göre oynayabileceğiz. Şimdi benim aklıma takıldı da eski PC2mi satıyorum, o PC'de GTX 1050 vardı, şimdi RX 570 aldım. Eski PC satılınca diğer parçaları da tamamlayacağım. Sorum şu, Google Stadia'yı beklemeye değer mi? Yani yeni sistem toplamaya gerek var mı? O kadar para verip pişman olmak istemiyorum. Zaten internet hızına bağlı olacağı için yeni sistem toplamak gereksiz gibi geliyor. Bugün bir sitede NVIDIA Now diye bir şey olduğunu gördüm, Güney Kore'de şu an açılmış. Şimdi böyle bir uygulama olacağı için yeni bir sistem toplamaya gerek var mı?

Siz yine de toplayın 5 yıl mı 10 yıl mı sonra geleceği belli değil tutup tutmayacağı da belli değil. Her oyun olacak mı strateji oyunları olacak mı? Bunlar belli değil ben olsam bel bağlamazdım.

Türkiye'de bu şartlarda çok kullanışlı olacağını sanmıyorum.
Gelmese bile Dünya çapında çok tutacağını sanmıyorum. Malum yayın kalitesini ve gecikmeyi çok iyi tutmak şart. Eğer görüntü kalitesi iyi sağlanmazsa göz, gecikme iyi sağlanmazsa zihin sağlığı ":)" açısından problemler çıkabilir.

Önümüzdeki 5 yılda belki İstanbul'a sunucu açarlar. Çok da tatlı olur ama bunu düşünerek sistem toplamamak saçma olur.

Nvidia now üyeliğim mevcut ve kullanıyorum da. Oldukça başarılı. Şu an ki yapıda bile çok stabil bir şekilde oynayabiliyorum. Fakat Türkiye taraflı bir sunucu çalışması olsa güz daha güzel olur tabi. Sistem topla yani, ne zaman gelir bilinmez. Nvidia now üyeliği de alabilir misin, bilemiyorum. Onca süre bir şeyi beklemek için değmez

Belirttiğiniz gibi en önemli faktör İnternet. Stadia'nın Türkiye'ye gelmesine daha çok var. ABD'de açıldığında Paypal hesabımla oradan abonelik başlatmayı düşünüyorum. Büyük ihtimal Google'ın diğer servislerinde olduğu gibi bizleri (TT kullananları) Sofia'ya yönlendirecektir. O da olmazsa Frankfurt'a. Eğer yurtdışı ping süreleriniz düşük değilse ve 25-30Mbps üzeri sınırsız İnternete sahip değilseniz Stadia'yı beklemek mantıklı görünmüyor. Aşağıdaki gibi traceroute yapabilirsiniz. Google bizi Sofia'ya yönlendiriyor. Stadia için Frankfurt'a yönlendirilirsem diye oradaki büyük bir sunucuya'da test yaptım. Bu şekilde ping süreleriniz üç aşağı beş yukarı belli olur.

g.png

3.png

Aylık değmeyecek ücretler alıyor ve Stadia için oyunları ayrı olarak satın almak lazım. Yani Steam den aldığım oyunu kullanmıyorsun en azından ben öyle biliyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı