Google'dan alınan veriler ile alarm nasıl yapılır?

Chicken_2099

Femtopat
Daha fazla  
Ben bir mobil uygulama yazmak istiyorum bunun için Python kullanacağım bu uygulama Google'dan veri alacak ve ona göre telefona alarm kuracak.
Mesela: Namaz vaktini Google'dan alıp ona göre alarm veya hatırlatıcı kuracak.
Boş vaktiniz varsa bana bunun için olan kodları öğretebilir misiniz? (Yazılım mühendisliği okumak istiyorum.)

Yazılım maceranıza telefon uygulamasını Python'la yazmayarak başlayabilirsiniz.

Telefon uygulaması için uygun diller genellikle Android'de Java, iOS da Swift onun dışında C, C++ gibi diller uygun fakat bu gibi diller düşük seviyeli yani giriş seviye için ağır seçeneklerdir. Python ile bu işi yapmanız belki mümkün ama verimli değil.

Yeni başlıyorsanız başlangıç için Python, JavaScript gibi dilleri tercih etmeniz uygun olacaktır hele hele JavaScript node.js gibi kapsamlı kütüphaneleri ile vazgeçilmeziniz olacaktır.

Başka script şeklinde bunu bilgisayar için yapmayı deneyin API'ları (uygulama geliştirme arayüzü yani 3 taraf bir yerden veri almak için kullanılan araç) koda entegre etmeyi öğrenin gerisi gelecektir. Bir anda olacak şeyler değil eğer kendinizi düzgün geliştirmek istiyorsanız.

Yazılım maceranıza telefon uygulamasını Pythonla yazmayarak başlayabilirsiniz.
doğru söylüyorsun 🙃 yeni olduğum için çok birşey bilmiyorum bilgisayarda pycharm ile pythonla başladığım için öyle düşündüm

Telefon uygulaması için uygun diller genellikle Android'de Java, iOS da Swift onun dışında C, C++ gibi diller uygun fakat bu gibi diller düşük seviyeli yani giriş seviye için ağır seçeneklerdir. Python ile bu işi yapmanız belki mümkün ama verimli değil.

Yeni başlıyorsanız başlangıç için Python, JavaScript gibi dilleri tercih etmeniz uygun olacaktır hele hele JavaScript node.js gibi kapsamlı kütüphaneleri ile vazgeçilmeziniz olacaktır.

Başka script şeklinde bunu bilgisayar için yapmayı deneyin API'ları (uygulama geliştirme arayüzü yani 3 taraf bir yerden veri almak için kullanılan araç) koda entegre etmeyi öğrenin gerisi gelecektir. Bir anda olacak şeyler değil eğer kendinizi düzgün geliştirmek istiyorsanız.

Visual Studio indirsem oradan arayüzü tasarlarken önizlemeli biçimde yapabilir miyim
Ve bilgisayarım sorun yaratır mı
bilgisayarım:Huawei Matebook D15 i5 1135g 11.Nesil Core 7-8 GB-256 GB SSD-15.6 Inc-W11 Gri Fiyatı

Doğru söylüyorsun 🙃 yeni olduğum için çok bir şey bilmiyorum bilgisayarda PyCharm ile Python'la başladığım için öyle düşündüm.

Visual Studio indirsem oradan arayüzü tasarlarken önizlemeli biçimde yapabilir miyim?
Ve bilgisayarım sorun yaratır mı?
Bilgisayarım:Huawei Matebook D15 i5 1135g 11.Nesil Core 7-8 GB-256 GB SSD-15.6 Inc-W11 Gri Fiyatı

Evet, mobil işletim sistemleri geliştiricileri için programlar mevcut örneğin Android Studio var ama pek sevdiğim söylenemez.

Dediğiniz gibi Visual Studio kullanılabilir. Onun dışında bilgisayarınız rahatça çalıştırır diyemem yani ufak tefek sorunlar yaşayabilirsiniz. Sonuçta IDE üzerinde emülatör kullanacaksınız bir de ama kesin bir şey diyemem dediklerim olabilecek şeyler sadece.

Ben bir mobil uygulama yazmak istiyorum bunun için Python kullanacağım bu uygulama Google'dan veri alacak ve ona göre telefona alarm kuracak.
Mesela: Namaz vaktini Google'dan alıp ona göre alarm veya hatırlatıcı kuracak.
Boş vaktiniz varsa bana bunun için olan kodları öğretebilir misiniz? (yazılım mühendisliği okumak istiyorum.)

Diyanet İşleri Başkanlığı - Namaz Vakti Api Servisi öğrendiğinde buradaki api'yı kullanabilirsin.

Evet, mobil işletim sistemleri geliştiricileri için programlar mevcut örneğin Android Studio var ama pek sevdiğim söylenemez.

Dediğiniz gibi Visual Studio kullanılabilir. Onun dışında bilgisayarınız rahatça çalıştırır diyemem yani ufak tefek sorunlar yaşayabilirsiniz. Sonuçta IDE üzerinde emülatör kullanacaksınız bir de ama kesin bir şey diyemem dediklerim olabilecek şeyler sadece.

Teşekkürler.

Peki hangisini indirmeliyim?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-02-24 185755.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-24 185755.png
    781,6 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:

Geri
Yukarı