GPON cihazı ne işe yarar?

thinking

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar öncelikle konu hakkında çok bir bilgim yok internetten öğrenebildiğim kadar bilgim var. Öncelikle benim sorumdaki GPON cihazı evlerde kullanılan değil. Dışarıda görmüş olduğum GPON cihazı fotoğrafını ekleyeceğim.
Bu cihaz nedir ne işe yarar?
Bu cihazı kullanarak fiber internet kullanınız var mıdır?
Ev içine kadar olan fiberden farkı nedir farkı var mıdır?
İnternetten öğrendiğim bilgiye göre daha çok müstakil evlere fiber verilmesi için kullanılıyormuş doğru mudur sistemi nasıl işliyor?
Bu cihazdan çıkan eve giden kablo fiber optik kablo mu yoksa bakır kablo mu?

1646912078105.jpeg

Son düzenleme:
Benim bildiğim GPON cihazı dışarıda olmuyor görselde ki kutu fiber kablolarının toplandığı bağlantısının yapıldığı kutulardan gibi geldi. GPON cihazı modemle birlikte kuruluyor çevremde de çok fiber kullanan var hepsi aynı, Fiberde veriler ışık sinyali vasıtasıyla iletildiği için GPON cihazı converter görevini görüyor ve modeme iletiyor.

Benim bildiğim GPON cihazı dışarıda olmuyor görselde ki kutu fiber kablolarının toplandığı bağlantısının yapıldığı kutulardan gibi geldi. GPON cihazı modemle birlikte kuruluyor çevremde de çok fiber kullanan var hepsi aynı, fiberde veriler ışık sinyali vasıtasıyla iletildiği için GPON cihazı converter görevini görüyor ve modeme iletiyor.

Siz büyük ihtimalle ont den bahsediyorsunuz.,
Bi sayfadan alıntı yaptım aşağıdadır, eğer bundan bahsetmiyorsanız ben anlayamadım .

ONT cihazı olmadan internete erişemezsiniz. İllaki ONT cihazı veya ONT içerikli bir modem(olup olmadığını bilmiyorum) ve bir Router'a ihtiyacınız var.

1646913305338.png

GPON cihazı veya GPON terminali fiber kabloyu Ethernet kablosuna yani ışığı elektriğe dönüştüren cihazdır. Görseldeki kutu dağıtım kutusu olarak adlandırılıyor sanırım.
Fiber internet demek evine kadar fiber kablo gelir GPON terminali ile Ethernet kablosuna dönüştürülerek modeme takılır. Diğerleri fiber internet değil DSL teknolojileri TT ekibi yeterli bilgiye sahip değil fiber kablo ne onu da bilmezler muhatap olmayın derim.
Sonuç olarak fiber değil.

Son düzenleme:
GPON cihazı veya GPON terminali fiber kabloyu Ethernet kablosuna yani ışığı elektriğe dönüştüren cihazdır. Görseldeki kutu dağıtım kutusu olarak adlandırılıyor sanırım.
Fiber internet demek evine kadar fiber kablo gelir GPON terminali ile Ethernet kablosuna dönüştürülerek modeme takılır yukarıda fotoğrafını atmış arkadaş. Diğerleri fiber internet değil DSL teknolojileri TT ekibi yeterli bilgiye sahip değil fiber kablo ne onu da bilmezler muhatap olmayın derim.
Sonuç olarak fiber değil.

Müstakil evde oturduğum için fiber alabilmek için bütün konulara hakim olmaya başladım ve durumdan sıkıldım aylardır bu konular üzerine araştırıyorum acaba nasıldır nasıl olmalı bunları TT ekipleri yapmalı diye düşünüyorum fiber evime gelene kadar çabalacağım şu anda evime fiber getirebilmek için yapabileceğim şeyin ilk fotoğraftaki cihazdan sokağıma ve ardından daireme kablo çekilmesini istemek olduğunu sanıyorum ve istedimde bakalım geri dönüş bekliyorum TT ekiplerinden.

@thinking Öncelikle TT çok kötü bir tercih olur çünkü altyapıyı yapsalarda üstyapıları çöp. En iyi hizmeti TurkNet'den alırsın zaten gigabir olarak ve simetrik veriyorlar TT 100/8 veriyor REZALET.
Fiber gelmesini beklemek yerine (ki getirmezler) VDSL al TurkNet'e başvur fiber için zaten oldukça hızlı büyüyorlar birkaç sene sonra gelir. TT'nin fiber getirmesi için site olması lazım, imza toplaman lazım...

TT'nin fiber getirmesi için site olması lazım, imza toplaman lazım...
Site olmasına gerek yok. Kendine ait bahçeleri olan villalara bile fiber çekıyorlar :D. 0 bilgi ile devamke. Resimdeki kutu GPON altyapı için olan kutulardan. Recep abinin videosunda vardı aynı kutu. DSL kutu değil ve DSL yetersiz bir altyapıdır.

@thinking öncelikle TT çok kötü bir tercih olur çünkü altyapıyı yapsalarda üstyapıları çöp. En iyi hizmeti TurkNet'den alırsın zaten gigabir olarak ve simetrik veriyorlar TT 100/8 veriyor rezalet.
Fiber gelmesini beklemek yerine (ki getirmezler) VDSL al TurkNet'e başvur fiber için zaten oldukça hızlı büyüyorlar birkaç sene sonra gelir. TT'nin fiber getirmesi için site olması lazım, imza toplaman lazım...

Fotoğraftan anladığımız kadarıyla VDSL gelecek gayet yeterli aslında TT için fiber ile VDSL arasında fark yok.

Aslından fotoğraf benim sokağımda çekilmiş değil başka bir yer benim sokağımda şu an sadece ADSL TT altyapısı bulunmakta diğer firmalar getireceğini hiç düşünmüyorum. Tek bir ümidim var ileride bir isteye fiber çekilmiş oraya çekilen fiberler ise sokağımın başındaki saha dolabından ekle çekilmiş oradaki dolaptan bir ek ile bende sokağıma fiber istiyorum oradan da evime. Basvuruda bulundum TT ekipleriyle konuştum daha üstlerine ilticeklerini söylediler be gittiler bekliyorum.

Site olmasına gerek yok. Kendine ait bahçeleri olan villalara bile fiber çekıyorlar :D. 0 bilgi ile devamke. Resimdeki kutu GPON altyapı için olan kutulardan. Recep abinin videosunda vardı aynı kutu. DSL kutu değil ve DSL yetersiz bir altyapıdır.
Dostum ben network mühendisiyim fotoğraftaki kutunun GPON dağıtım kutusu olduğunu biliyorum ancak TT topolojisine bakarsan eve kadar fiber getirmiyorlar bir fiber üzerinden mümkün olduğunca çok kişiyi kazıklama yolundalar. TT'nin fiber dediği paketlerin hiçbiri fiber bant genişliğinde değil upload 8 mbps üstü veremiyor ping desen o biçim...
Ayrıca fiber hizmeti (GPON) yeraltından binalara giriyor dışarıda herhangi bir kutu dolap vs göremezsin. Bu gördüğün GPON dağıtım kutusu ne kadar kötü bir hizmet aldığının göstergesi.

Yeni konular

Geri
Yukarı