GPON cihazı ne işe yarar?

@Patrixcs Hava atmıyorum bilgi almak isteyenlere yardımcı oluyorum bazen stajyer falan yakalıyorum buralarda veya sorduğumuz soruları konu olarak açan oluyor vs. :D
Hocam sizin tartışmalarınızı okurken "benimki de böyle altyapı olsa da hiç değilse fiber olsa" diye iç geçiriyorum. Dolap uzaklığım 561 metre. 50 Mbps alıyorum. SNR'den feragat ettiğimde rahat 65 Mbps'e çıkabiliyorum 70 Mbps biraz şüpheli. Denemedim henüz. Fiber olsaydı 100 Mbps alabilirdim rahatça. :(

@EkmekArasiHDD Çok artırmak ile uğraşmayın derim paket kaybı oluyor mesela 10 GB download yapacaksın paket paket yüklendiği için 60 ile 70Mbps arasında süre olarak büyük fark olmaz (dosyaya göre değişkenlik gösterir) fakat 70'e yükselterek SNR değerlerinin üstüne çıktığında dakika 1 paket kaybı olsa yükleme süresini etkiler.

@EkmekArasiHDD Çok artırmak ile uğraşmayın derim paket kaybı oluyor mesela 10 GB download yapacaksın paket paket yüklendiği için 60 ile 70Mbps arasında süre olarak büyük fark olmaz (dosyaya göre değişkenlik gösterir) fakat 70'e yükselterek SNR değerlerinin üstüne çıktığında dakika 1 paket kaybı olsa yükleme süresini etkiler.
Sıkıntı olmuyor hocam. Kopma yaşamıyorum. Hattım sağlam olmasaydı 561 metre öteden bu hızlara çıkamazdım. Bir de kopmalar yaşardım. Sorgularda 34 Mbps diyordu hep. Hatta 10 dB bir SNR payı kalıyor bana 50 Mbps'de. 3 dB SNR'ye düşebilirsem eğer rahat 65 Mbps alabilirim. TürkNet'in bana 75 Mbps paketi tanımlayıp tamamen bana salması lazım hızı. Modemim SNR ayarlamama izin veriyor. En uygun değerleri bulup kullanırım cidden. Şimdilik üniversitedeyim. Macera arayamam hiç. :D Ama geri döndüğümde mutlaka denemek isterim.
Hattımın sınırlarını zorlamak hoşuma gitmeye başladı. :D

@EkmekArasiHDD Saha dolapları şehir elektriğinden beslendiği için oradaki kalitede önemli voltaj dalgalanmaları olmaması vs bir de bakır hatları yenidir. Yeni teknolojiler ile seviye ayrı bir noktaya geldi modemlerde otomatik olarak ayarlıyor önceden 100 metrede 75Mbps almak bile zordu. Wi-Fi standartları bile çok değişti önceden önemli cihazlara kablosuz bağlantı yapılmıyordu şimdi o kadar kablo ile uğraşmak yerine AP alıp bütün cihazları bağlıyorlar.

@EkmekArasiHDD Saha dolapları şehir elektriğinden beslendiği için oradaki kalitede önemli voltaj dalgalanmaları olmaması vs bir de bakır hatları yenidir. Yeni teknolojiler ile seviye ayrı bir noktaya geldi modemlerde otomatik olarak ayarlıyor önceden 100 metrede 75Mbps almak bile zordu. Wi-Fi standartları bile çok değişti önceden önemli cihazlara kablosuz bağlantı yapılmıyordu şimdi o kadar kablo ile uğraşmak yerine AP alıp bütün cihazları bağlıyorlar.
Direkteki kablolar yıllardır aynı kablo. Evime gelen kablo da aynı. Sadece kutudan eve gelen kablo yeni sayılır. Buna rağmen bu kadar emin hızları görmek güzel geliyor. Ha tabi fiber olsaydı iyi olurdu. Sizce Tip-7 kabinden istek üzerine fiber kablo çekebilirler mi eve? Tip-7 kabinden VDSL hizmeti almaktayız şu an.

@EkmekArasiHDD Saha dolabından fiber çekemezler. TurkNet videosunda aylık hedefi 100.000 kişiye çıkaracaklarını söyledi Cem bey. Eğer Türk Telekom fiber çekerse TurkNet gelmez veya geç gelir bu sebeple TurkNet GigaFiber beklemen daha mantıklı bence.

@EkmekArasiHDD Saha dolabından fiber çekemezler. TurkNet videosunda aylık hedefi 100.000 kişiye çıkaracaklarını söyledi Cem bey. Eğer Türk Telekom fiber çekerse TurkNet gelmez veya geç gelir bu sebeple TurkNet GigaFiber beklemen daha mantıklı bence.
Köy gibi yerdeyim hocam. Bu sebepten ötürü kablolar direkler ile dağıtılıyor. Sizce fiber kabloları bu yoldan dağıtırlar mı bize? Gigafiber'i deneyimlemeyi cidden çok isterim.

Köy gibi yerdeyim hocam. Bu sebepten ötürü kablolar direkler ile dağıtılıyor. Sizce fiber kabloları bu yoldan dağıtırlar mı bize? GigaFiber'i deneyimlemeyi cidden çok isterim.

Fiber kabloların açıktan gitmesi güvenlik zaafiyetidir. Bazı bölgelerde özellikle yapışık evler varsa evlerin üzerinden gidiyor hatlar bu konuda düzenleme yok ama bunlar normal değil.
Bir kişi bu kabloları hackleyerek bütün veri trafiğini kendi bilgisayarı üzerinden geçirebilir.

Hukuken mümkün mü? -Değil.
Yaparlar mı? -Yaparlar.

Fiber kabloların açıktan gitmesi güvenlik zaafiyetidir. Bazı bölgelerde özellikle yapışık evler varsa evlerin üzerinden gidiyor hatlar bu konuda düzenleme yok ama bunlar normal değil.
Bir kişi bu kabloları hackleyerek bütün veri trafiğini kendi bilgisayarı üzerinden geçirebilir.

Hukuken mümkün mü? -Değil.
Yaparlar mı? -Yaparlar.
Hocam bizim bölgemizde hack işlerinden anlayan bir tane bile kişi yok. Havadan dağıtılması bir sorun teşkil etmez kanımca. Yani bu yüzden fiberin gelmemesi için de bir sebep yok. Sadece fiber kabloyu korumak lazım. O da basit iş. Kalın katmanlar ile.

Yeni konular

Geri
Yukarı