Çözüldü Gpon cihazı varsa modem yerine router kullanılır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

394919

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar az önce Türknet müşteri hizmetleri ile görüşüyordum. Kendi routerımı takmayı düşündüğümü söyledim. Bana modem dışında bir şey kullanamazsınız dedi. Acaba beni normal vdsl kullanıcısı mı sandı? Gigafiber kullanıyorum router yeterli değil mi?

Çözüm
Arkadaşlar az önce Türknet müşteri hizmetleri ile görüşüyordum. Kendi routerımı takmayı düşündüğümü söyledim. Bana modem dışında bir şey kullanamazsınız dedi. Acaba beni normal vdsl kullanıcısı mı sandı? Gigafiber kullanıyorum router yeterli değil mi?
GPON altyapıda kendine ait router'ını takarsın. Türk Telekom altyapısından alıyorsan hizmetini oluyor. TurkNet Gigafiber altyapısı ise yine oluyor. Aradaki ONT cihazını yok edemezsin. Onların verdiği Zyxel, TP-Link veya Vestel artık hangi markaysa o router'ı kutusuna kaldır. TurkNet'den PPPoE kullanıcı adını ve şifreni öğren. Türk Telekom altyapısından kullanıyorsan VLAN ID 35 olacak. TurkNet Gigafiber'de isen VLAN ID seçeneğini işaretleme ya da işaretliyse de boş kalacak. Öylece IP alarak kullanabilirsin. Aklına takılan bir şey olursa beni etiketleyerek bana danışabilirsin. Keenetic, Asus ve TP-Link router'da kurulum gayet basit. Asus ve TP-Link kurulumunda sana resimli olarak anlatma şansım da olur.
1GBPS internetten bahsediyoruz. Tek başınaysan evde Keenetic'i alabilirsin. Ancak 2 ve üzeriyse evdeki kişi sayısı Asus'u tercih etmek senin açından daha mantıklı. Yani değiştirmene değsin ondan bahsediyorum. Benim sponsorluğum hiçbir markayla yok dürüstçe ve deneyimlerimi sana aktarıyorum. Elimde bulunan TP-Link C80 örnek veriyorum tek kişi için güzel performans veriyor ama sonrasında oyunlarda ping problemi yaratıyor cihaz.
Tamam hocam teşekkür ederim.
Bu nasıl hocam?

Ürünü alabilirsin ama işte dual core işlemcili olduğu için elindeki Zyxel router ile bir performans farkı olmaz. Ucuz routerlar ile 100-200 ve 500mbps hızlarda iş yapar. Paranı havaya atmış olursun kısacası. Alabiliyorsan Quad Core işlemcili bu Asus TUF-AX3000 V2 Dual Band AiProtection Pro WiFi 6 Gaming (Oyuncu) Router - incehesap.com linkteki router'ı almanı öneririm. Çünkü 1GBPS hız'ı ancak böyle routerla kullanabilirsin. Değiştirmene değsin umarım anlatabilmişimdir. Tercih senin yine de.

Ürünü alabilirsin ama işte Dual Core işlemcili olduğu için elindeki ZyXEL router ile bir performans farkı olmaz. Ucuz routerlar ile 100-200 ve 500Mbps hızlarda iş yapar. Paranı havaya atmış olursun kısacası. Alabiliyorsan Quad Core işlemcili bu Asus TUF-AX3000 V2 Dual Band AiProtection Pro WiFi 6 Gaming (Oyuncu) Router - incehesap.com linkteki Router'ı almanı öneririm. Çünkü 1Gbps hız'ı ancak böyle routerla kullanabilirsin. Değiştirmene değsin umarım anlsatabilmişimdir. Tercih senin yine de.

Hocam bende TUF AX 3000 V2 modem var. TurkNet fiber internet kullanıyorum. Türk Telekom fiber kutusu toplu olarak binanın zemin katında. Bizim daireye Ethernet kablosu ile geliyor. Modem kurulumunu yaptım fakat internet erişimi bir türlü gerçeklemiyor. IPTV'den internet kısmına vlan a 35 yazdım fark etmedi. Ben yanlış cihaz mı aldım. Uyumlu mu değil. Bu modem kurulumu hakkında bana yardımcı olabilir misiniz? İnternet'te bir sıkıntı yok Türk Telekom modemi sisteme baglayınca Türk Telekom'un modemi calışıyor. Ama ben bir türlü TUF-AX3000 V2 kuramadım.

Hocam bende TUF AX 3000 V2 modem var. TurkNet fiber internet kullanıyorum. Türk Telekom fiber kutusu toplu olarak binanın zemin katında. Bizim daireye Ethernet kablosu ile geliyor. Modem kurulumunu yaptım fakat internet erişimi bir türlü gerçeklemiyor. IPTV'den internet kısmına vlan a 35 yazdım fark etmedi. Ben yanlış cihaz mı aldım. Uyumlu mu değil. Bu modem kurulumu hakkında bana yardımcı olabilir misiniz? İnternet'te bir sıkıntı yok Türk Telekom modemi sisteme baglayınca Türk Telekom'un modemi calışıyor. Ama ben bir türlü TUF-AX3000 V2 kuramadım.
Turknet Gigafiber ise VLAN ID boş kalacak. Fakat Türk Telekom üzerinden, Türknet kullanıyorsan VLAN ID 35 olacak. VLAN ID kısmında Internet yazan yere yazdıysan doğru fakat diğerlerine de yazdıysan internet olmaz. ONT'den çıkan ethernet kablosunu direkt olarak Router'ın WAN portuna taktığını düşünüyorum. Bendeki ayarları sana atayım karşılaştır. Hata varsa ona göre düzeltirsin. Baktın yine her şey olması gerektiği gibi. TürkNet'in veya Türk Telekom'un verdiği kendi router'ın MAC adresi var cihazın kendi MAC adresi onu MAC adres kısmına yazacaksın. MAC Kopyası butonuna basmayacaksın basarsan yazdığın MAC adresi silinir. Ardından uygula dedikten sonra iş tamamdır.
1713284239817.png

1713284272537.png

1713284299843.png

1713284006843.png

TurkNet GigaFiber ise vlan ID boş kalacak. Fakat Türk Telekom üzerinden, TurkNet kullanıyorsan vlan ID 35 olacak. Vlan ID kısmında ınternet yazan yere yazdıysan doğru fakat diğerlerine de yazdıysan internet olmaz. ONT'den çıkan Ethernet kablosunu direkt olarak Router'ın WAN portuna taktığını düşünüyorum. Bendeki ayarları sana atayım karşılaştır. Hata varsa ona göre düzeltirsin. Baktın yine her şey olması gerektiği gibi. TurkNet'in veya Türk Telekom'un verdiği kendi Router'ın MAC adresi var cihazın kendi MAC adresi onu Mac adres kısmına yazacaksın. Mac kopyası butonuna basmayacaksın basarsan yazdığın MAC adresi silinir. Ardından uygula dedikten sonra iş tamamdır.
Eki Görüntüle 2170375
Eki Görüntüle 2170376
Eki Görüntüle 2170377
Eki Görüntüle 2170365

Ayarları yaptım bende yine de olmadı. Buraya orijinal modemim fotografini ve ASUS TUF AX3000 V2 koyayım.

Ayarları yaptım bende yine de olmadı. Buraya orijinal modemim fotografini ve ASUS TUF AX3000 V2 koyayım.

GPON bende yok ondan olabilir mi?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Görsel 2024-04-16 saat 18.55.16_0fe771ae.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-04-16 saat 18.55.16_0fe771ae.jpg
    68,5 KB · Görüntüleme: 7
  • WhatsApp Görsel 2024-04-16 saat 18.55.16_70eb211a.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-04-16 saat 18.55.16_70eb211a.jpg
    61 KB · Görüntüleme: 12
  • 1.png
    1.png
    303,1 KB · Görüntüleme: 10
  • 2.png
    2.png
    261,9 KB · Görüntüleme: 9
  • 3.png
    3.png
    334,1 KB · Görüntüleme: 11
  • 4.png
    4.png
    397,5 KB · Görüntüleme: 7
  • 1646913305338.png
    1646913305338.png
    1,1 MB · Görüntüleme: 8

GPON bende yok ondan olabilir mi?
Dual WAN özelliğinin kapalı olması gerekiyor. Bendeki gibi ayarlı olması gerekiyor. Ondan dolayı da IP alamıyor olabilirsin. Baktın yine IP alamadın, VLAN ID: 514 olarak girerek dener misiniz? Bu VLAN ID'den dolayı olabilir.
1713302285650.png

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Routerı resetleyip şu videoyu eksiksiz izler misin?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Routerı resetleyip şu videoyu eksiksiz izler misin?

Foruma başvurmadan önce bunları izledim ve denedim ama hem sürüm farkından dolayı bazı şeyler degişmiş "örnek vlan ID yeri degişmiş" onları da buldum ve yaptım ama maalesef olmadı.

Dual WAN özelliğinin kapalı olması gerekiyor. Bendeki gibi ayarlı olması gerekiyor. Ondan dolayı da IP alamıyor olabilirsin. Baktın yine IP alamadın, vlan ID: 514 olarak girerek dener misiniz? Bu vlan ID'den dolayı olabilir.
Eki Görüntüle 2170686

Yine olmadı hocam 514 de kurtarmadı cift WAN kapatım ama olmadı :( yine de teşekkür ederim yardımınız icin.

Foruma başvurmadan önce bunları izledim ve denedim ama hem sürüm farkından dolayı bazı şeyler degişmiş "örnek vlan ID yeri degişmiş" onları da buldum ve yaptım ama maalesef olmadı.

Yine olmadı hocam 514 de kurtarmadı cift WAN kapatım ama olmadı :( yine de teşekkür ederim yardımınız icin.
Aslında Türk Telekom'un verdiği router'ın WAN ayarlarını gözden geçirebiliyor musun? Oradan PPPoE hariç diğer bilgileri görebilirsin diye biliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı