Çözüldü GPU fanının birisi kırıldı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

brk26kgn

Centipat
Başlıkta dediğim gibi bilgisayarı temizlerken ekran kartı fanlarından birisi kırıldı, bilgisayar bu şekilde çalışabilir mi? Ya da fanlardan birisini iptal edip yola devam edebilir miyiz? Ekran kartının programını açtığımda tek kalan fan son hızla dönmeye başlıyor ve bilgisayar kapanmadan durmuyor. Ekran kartı modeli GTX 970 EVGA SSC acx 2.0. Şimdilik masaüstünde bir sıkıntı yok gibi:

resim.png

IMG_20200326_103211.jpg

IMG_20200326_103229.jpg

IMG_20200326_103250.jpg

IMG_20200326_103259.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Uzun vadede kart çok zarar görür neredeyse ömrünün %10'u gider soğutma ekran kartında çok önemli çünkü birçok minik minik adını bilmediğim şeyler ısındığı için belirli süre sonra o parçalar lehimleri eriyor zaten bu parçalar ısındıği için fanın hızlı dönüyor.
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olabilirsiniz ancak beyan etmeniz yanıltıcı sonuç ortaya çıkartır.
Lehimin kalay/kurşun oranına göre 240-320 derecede erirki kart o sıcaklıklara erişemeden plastik aksamı eritir lehimlerin ermesinden kaynaklı bir sorun yaşaması imkansıza yakın.
Kaldı ki gpu sıcaklığının aşırı yükselmesine göre çekirdek çalışma hızını düşürüyor (termal throttle) performans kaybeder, ancak kartın zarar göreceğini söylemek sadece buna bakarak söylemek doğru değil kaldı ki kartın üzerindeki diyotlar mofsetler röleler tüm elektronik aksam lehim yapılan sıcaklara belirli sürede dayanabilecek şekilde tasarlanır lütfen yeterince bilgi sahibi değilseniz fikrinizi belirtmemeye, belirticekseniz fikrinizi belirttiğinizi üstüne basa basa tekrarlayın iyi geceler.
Eğer işten anlayan bir bilgisayar tamircisi bulabilirsen sorununu çözebilir ekran kartının fanları tek soketten besleniyor fanların tek tek değişimi mümkün ancak kolay değil. İşten anlayan bir bilgisayarcı mevcut fanın kablolarını kesip oraya farklı bir fan uydurabilir eğer komple fanları değiştirmek istersen 150₺ parça maliyeti var, çinden getirirsen fiyat düşer ancak beklemen gerekicek. Eğer elin yatkın, alet edevatın varsa, sana değişim konusunda yardım edebilirim eğer bunlara sahip değilsen bir bilgisayarcıya danış
Senin ekran kartının yarısı ısındığı için diğeri ful dönüyor yeni fan takarsan sorunun düzelicektir bu teknik bir hata olduğu için yazılımı devre dışı bırakıyor kartın güvenliği için fan son hızda dönüyor yenisi takmassan ekran kartının yenisini almak zorunda kalırsın diğer yarıdan büyük ihtimalle uzun kullanımda lehimler eriyecek ve sana büyük sıkıntılar çıkaracak fanı değiştir işine bak.
Haklısınız ancak program düzgün çalışmaya devam ediyor kaç derece olduğu, mhz değerlerini felan doğru bir şekilde gösteriyor. Sadece fanları kontrol edemiyorum. Hem kartın yarısı soğuk yarısı sıcak olur mu hiç ? Üstelik dediğim gibi LOL gibi bir oyunda kartım zaten ısınmaz (FPS limitliyorum) çok GPU gücü isteyen oyunlar oynamıyorum, kasamın içindeki soğutma sistemi şuanlık yeni bir fan bulasıya kadar idare ediyor gibi

Haklısınız ancak program düzgün çalışmaya devam ediyor kaç derece olduğu, mhz değerlerini felan doğru bir şekilde gösteriyor. Sadece fanları kontrol edemiyorum. Hem kartın yarısı soğuk yarısı sıcak olur mu hiç ? Üstelik dediğim gibi LOL gibi bir oyunda kartım zaten ısınmaz (FPS limitliyorum) çok GPU gücü isteyen oyunlar oynamıyorum, kasamın içindeki soğutma sistemi şuanlık yeni bir fan bulasıya kadar idare ediyor gibi
Görünüşte öyle gözükebilir ama eğer fan kullanmadan çalışacak bir kart olsa fan olmazdı zaten şöyle düşün iki kolun var her şey iki koluna göre ayarlanmış sen tek kol ile aynısını yapabilirim diyorsun bir süre idare et ama gpuya yüklenmeki sorun çıkarmasın

Uzun vadede kart çok zarar görür neredeyse ömrünün %10'u gider soğutma ekran kartında çok önemli çünkü birçok minik minik adını bilmediğim şeyler ısındığı için belirli süre sonra o parçalar lehimleri eriyor zaten bu parçalar ısındıği için fanın hızlı dönüyor.
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olabilirsiniz ancak beyan etmeniz yanıltıcı sonuç ortaya çıkartır.
Lehimin kalay/kurşun oranına göre 240-320 derecede erirki kart o sıcaklıklara erişemeden plastik aksamı eritir lehimlerin ermesinden kaynaklı bir sorun yaşaması imkansıza yakın.
Kaldı ki gpu sıcaklığının aşırı yükselmesine göre çekirdek çalışma hızını düşürüyor (termal throttle) performans kaybeder, ancak kartın zarar göreceğini söylemek sadece buna bakarak söylemek doğru değil kaldı ki kartın üzerindeki diyotlar mofsetler röleler tüm elektronik aksam lehim yapılan sıcaklara belirli sürede dayanabilecek şekilde tasarlanır lütfen yeterince bilgi sahibi değilseniz fikrinizi belirtmemeye, belirticekseniz fikrinizi belirttiğinizi üstüne basa basa tekrarlayın iyi geceler.
Eğer işten anlayan bir bilgisayar tamircisi bulabilirsen sorununu çözebilir ekran kartının fanları tek soketten besleniyor fanların tek tek değişimi mümkün ancak kolay değil. İşten anlayan bir bilgisayarcı mevcut fanın kablolarını kesip oraya farklı bir fan uydurabilir eğer komple fanları değiştirmek istersen 150₺ parça maliyeti var, çinden getirirsen fiyat düşer ancak beklemen gerekicek. Eğer elin yatkın, alet edevatın varsa, sana değişim konusunda yardım edebilirim eğer bunlara sahip değilsen bir bilgisayarcıya danış

Son düzenleme:
Çözüm
Bu
Başlıkta dediğim gibi bilgisayarı temizlerken ekran kartı fanlarından birisi kırıldı, bilgisayar bu şekilde çalışabilir mi? Ya da fanlardan birisini iptal edip yola devam edebilir miyiz? Ekran kartının programını açtığımda tek kalan fan son hızla dönmeye başlıyor ve bilgisayar kapanmadan durmuyor. Ekran kartı modeli GTX 970 EVGA SSC acx 2.0. Şimdilik masaüstünde bir sıkıntı yok gibi:

Eki Görüntüle 520953

Eki Görüntüle 520954

Eki Görüntüle 520955

Eki Görüntüle 520956

Eki Görüntüle 520957
Bu haliyle kullanmamalısın. Kartına zarar verir, performansı düşer. Fazla zorlamanıda tavsiye etmem.

İki fan birbirine bağlı olduğundan, bir fan enerji çekmiyor ve otomatikman diğer fana fazla enerji gittiği için hızlı dönmesine sebep oluyo olabilir.
Kasa içi hava akımı iyiyse, tek fan tabiki de soğutmaya yetecektir. Ekran kartının yarısı soğuyor gibi yorumlara aldanmayın, üzerindeki iletken metal ısı alışverişini yapacaktır her türlü.
Fakat önerim, aynı fandan alıp takmanız olacaktır.
Eğer fan bulamazsanız ekran kartının üzerindeki plastik kısmı çıkarıp, hız ayarını yapabildiğiniz bir fan takmanızı tavsiye edebilirim. 96mm civarı cpu fanları işinizi fazlasıyla görecek eskisinden daha serin ve sessiz çalışacaktır.

Hepinize yardımlarınız teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla yeni bir çift fan alıp takarsam tekrar fan hızını kontrol edebileceğim. Artık bir şekilde yeni fan bulasıya kadar idare edeceğim. Konuyu kapatabiliriz.

Çok bilmiş ukala kişilere sesleniyorum GPU kartlarına ısıl işlem diye bir uygulama duymamış, geliyor burada afra tafra yapıyor böyle insanlara burada gerek yok belliki kart zarar görmüş bir takım öngörüyü ortaya koyuyoruz ve bazıları inatla bunu baltalamaya çalışıyor. Kartın tam olarak çalışma prensibini görsel olarak görsek diyebiliriz ki sorun şu bize verilen bilgiler kadar bilgi verebiliriz. Hepinize iyi günler.

Eki Görüntüle 520953

Eki Görüntüle 520954

Eki Görüntüle 520955

Eki Görüntüle 520956

Eki Görüntüle 520957
Sıkıntı çıkartır

Geri
Yukarı